گزارش اعتراضات ماه می ۲۰۱۸ در ایران

0

گزارشی مختصر از حرکت های اعتراضی در ایران طی ماه می
در شهرهای مختلف ایران و توسط طیف گسترده مردم محروم، طی ماه می بیش از ۱۰۹۳ حرکت اعتراضی صورت گرفته است یعنی روزانه بطور متوسط ۳۵ حرکت اعتراضی توسط کامیون داران، مرغداران، کارگران، فرهنگیان و دانشجویان و…. در ۳۱ استان، شکل گرفته است.

آنچه که چشمگیر است میزان این اعتراضات طی این ماه نسبت به ماه آوریل می باشد. طی ماه آوریل روزانه بطور متوسط ۱۵ حرکت اعتراضی صورت گرفته بود ولی طی ماه می این آمار افزایش دو برابر داشته است یعنی میزان اعتراضات ماه می به نسبت ماه آوریل ۶۴۱ مورد بیشتر بوده است.

آمار حركتهای اعتراضی اقشار مخلتف در ماه می به قرار زیر بوده است:
– کارگران ۲۴۹ مورد
– غارت شدگان ۳۸ مورد
– بازنشستگان ۱۱مورد
– فرهنگیان ۳۸مورد
– دانشجویان ۱۸مورد
-کامیونداران ۶۰۳ مورد
– سایر اقشار ۱۰۷ مورد
– زندانیان ۱۱ مورد
– اعتصاب غذای زندانیان ۱۸ مورد

کامیونداران:
طی این ماه کامیونداران با ۶۰۳ حرکت اعتراضی در ۲۸۵ شهر رکورد جدیدی را در اعتراضات سراسری داشتند.
در پی فراخوان قبلی مبنی بر اعتصاب رانندگان کامیون، کلیه رانندگان سنگین در شهرهای مختلف از ۱ خرداد تا ۱۲ خرداد در ۳۱ استان و ۲۸۴ شهر، اعتصاب کردند.
کامیون دران به پایین بودن کرایه بار، توزیع ناعادلانه بار، کاهش حق بیمه رانندگان و نبود سختی کار در سنوات بیمه و افزایش بیش از حد قیمت لاستیک و لوازم یدکی اعتراض داشتند.
در همسبتگی با این اعتصاب، تاکسیرانان تعدادی از شهرها نیز اعتصاب کردند. همچنین رانندگان اتوبوس شهری، رانندگان کامیونها و تریلی های قیرکش، کامیونهای حمل مرغ، کامیونها و تریلی های وابسته به پتروشیمی و حمل سوخت دست به اعتصاب زدند.
کارگران:
طی ماه می ۲۴۹ مورد اعتراض کارگری در ۶۲ شهر، منطقه تجاری و شهرک صنعتی شکل گرفته است یعنی بطور متوسط روزانه ۸ اعتراض کارگری انجام شده است.
تجمعات و اعتراضات کارگران پیرامون عدم دریافت حقوق معوقه، اخراج از کار، بسته شدن کارخانه و به دنبال آن بیکاری، سطح پایین حقوق، عدم دریافت مزایای کاری، عدم دریافت عیدی به مدت چند سال و … صورت گرفته است.
از جمله این تجمعات می توان از موارد زیر نام برد:
– برگزاری روز کارگر در مقابل مجلس، مقابل خانه کارگر و پایانه ترمینال آزادی در تهران و در شهرهای نقده، اصفهان، شوش، قزوین، سنندج، شهرک صنعتی شماره۱ سنندج، شهرک صنعتی شماره۲ سنندج، شهرک نایسر (در سنندج)، سقز، مریوان، شهرک صنعتی مریوان، کامیاران، یزد، هرمزگان برگزار شد.
– اعتصاب کارگران راه آهن در شهرهای مشهد، شاهرود، سمنان، دامغان، اصفهان، سیرجان، خرم آباد، دورود، سرخس، اسلامشهر، اندیمشک، سبزوار و گلستان اعتصاب کردند.
– اعتصاب ۲هزار نفر از کارگران ۳معدن همکار، حشونی و پایدانا متعلق به شرکت ذغال‌سنگ
– اعتصاب کارگران شهرداری شهرهای اهواز، نیشابور، طبس، آبادان، شادگان، کوت عبدالله، کرمان و مریوان- اعتصاب کارگران کلیه قسمتهای شرکت نیشکر هفت تپه در شوش
– تجمع کارگران کارخانه هپکو در اراک
غارت شدگان:
طی ماه می ۳۸حرکت اعتراضی توسط غارت شدگان در ۹ شهر ایران شکل گرفته است.
از جمله می توان به تجمعات زیر اشاره کرد:
– در رشت غارت شدگان مترسک سیف رئیس بانک مرکزی را به آتش کشیدند.
– در تهران غارت شدگان موسسه افضل توس و البرز ایرانیان ابتدا در مقابل دادسرای جرائم پولی تجمع کردند و به سمت این دادسرا تخم مرغ و گوجه فرنگی پرتاب کردند. سپس به مقابل بانک تجارت رفته و آنجا هم تخم مرغ و گوجه فرنگی پرتاب کردند. سپس در مقابل بانک تجارت تجمع کردند.
– در تهران غارت شدگان موسسه توسعه البرز در مقابل بانک مرکزی بر روی زمین و در خیابان نشستند و راه عبور و مرور ماشین ها را بستند.
– غارت شدگان موسسه آرمان در الیگودرز شعبه ملل را بستند.
بازنشستگان:
طی ماه می ۱۱ حرکت اعتراضی توسط بازنشستگان در ۵ شهر شکل گرفته است.
اعتراضات و تجمعات بازنشستگان حول عدم واریز حقوقشان به مدت چند ماه، اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی و سطح پایین حقوق بازنشستگی و بی توجهی به خواسته هایشان، بوده است.
تجمع بازنشستگان شامل: فرهنگیان بازنشسته در تهران، بازنشستگان استان لرستان، بازنشستگان فولاد خوزستان، بازنشستگان کیان تایر البرز در تهران، بازنشستگان لوله سازی شرکت نفت اهواز، بازنشستگان پتروشیمی آبادان و بازنشستگان فولاد اصفهان، بوده است.
فرهنگیان:
۳۸ حرکت اعتراضی توسط فرهنگیان در ۳۴ شهر طی ماه می انجام شده است. تجمعات فرهنگیان در ماه می ۵ برابر ماه آوریل بوده است.
در این ماه طبق فراخوان قبلی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان، فرهنگیان در ۳۳ شهر از ۲۱ استان (تهران، شیراز، ساری، مشهد، کازرون، کرمانشاه، اصفهان، سقز، ممسنی، بهبهان، قزوین، خرم آباد، زیویه، مریوان، رشت، همایونشهر، سنندج، تبریز، دیواندره، بجنورد، بوشهر، شهرضا، زنجان، قروه، بندرعباس، اراک، همدان، مهاباد، شهرکرد،‌دهگلان، بیرجند، جلفا، سروآباد) تجمع کرده و خواستار احقاق حقوق خود و دانش آموزان شدند.
در تهران فرهنگیان در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند.
نیروی انتظامی و نیروهای امنیتی به تجمع کنندگان حمله کرده و آنها و بطور خاص، فرهنگیان زن را مورد ضرب و شتم وحشیانه قرار دادند. در این تجمع محمد حبیبی (از اعضای کانون صنفی معلمان، که اخیرا با وثیقه آزاد شده بود)، ‌رسول بوداغی و تعداد دیگری از معلمان دستگیر شدند. محمد حبیبی به زندان تهران بزرگ منتقل شد و بقیه بازداشت شدگان، آزاد شدند.
اعتراضات فرهنگیان همچنین حول عدم دریافت حقوق معوقه، عدم تحویل مسکن بعد از ۱۲ سال، وضعیت بد معیشتی، تبعیض در کار و استخدام و بلاتکلیفی استخدامی، بوده است.
دانشجویان:
دانشجویان ۱۸ مورد اعتراض و تجمع در ۱۲ شهر داشتند. این ماه دانشجویان در حمایت از اعتصاب بازار بانه و همچنین در اعتراض به وضعیت کارگران دست به اعتراض زدند. از دیگر علل این اعتراضات، دخالت نفرات بسیجی در تمامی امور دانشگاه، انتقال دانشگاه به مکانی جدید و بدون امکانات، فساد اداری، مشکلات آموزشی، رفاهی و پژوهشی، گرفتن شهریه از دانشگاه سراسری، کاهش سنوات آموزشی و طرح اخذ هزینه برای واحدهای کسری بوده است.
اعتصاب تاکسیداران:
تاکسیداران شهرهای مختلف در همبستگی با اعتصاب کامیونداران و در اعتراض به وضعیت معیشتی خود، اعتصاب و تجمع کردند. این اعتراضات در شهرهای شیروان، سنندج، ارومیه، قائمشهر، کرمانشاه، بوکان،‌ استان مازندران و همچنین تاکسی های اینترنتی و زرد رنگ در تهران، شیراز، یزد، اصفهان،‌ انجام شد.
اعتصاب بازار تهران و سایر شهرها:
از روز ۲۲اردیبهشت کسبه و بازاریان تهران در اعتراض به گرانی ارز و نوسانات قیمتها اعتصاب کردند و از بازکردن مغازه هایشان خودداری کردند. این اعتصاب چند روز به طول انجامید. در تهران این اعتصاب شامل بازار پارچه فروشان معروف به بازار عباس آباد در پاچنار، بازار کویتی ها، بازاریان و کسبه چهارراه استانبول، خیابان فردوسی، پاساژ تجارت جهانی، پاساژ سینا، صنف لوازم برقی لاله زار، سراجی ها و لوازم آرایشی خیابان منوچهری، صرافان و سکه فروشان چهارراه استانبول، کسبه پلاسکو مستقر در پاساژ نور، پاساژ علاءالدین در خیابان حافظ، مغازه داران پاساژ چهارسو بازار موبایل، بازار کفاشها، بازاریان پاساژ صدف، بازاریان خیابان سیروس، بازار امین و در سایر شهرها شامل بازار اردبیل و راسته طلافروشان این بازار، بازاریان و مغازه داران قشم، بازاریان و مغازه داران کرمان، کسبه بازار اوزی ها در بندرعباس، بازار نقش جهان در اصفهان، تاریکه بازار در کرمانشاه، بوده است.
اعتراضات کازرون:
این ماه تجمعات مردم کازرون ادامه یافت. در این تجمعات ۴نفر از جوانان کازرون شهید شدند. مردم اعلام عزای عمومی کردند و کلیه مغازه ها و بانکها تعطیل و بسته شد. در اثر استقامت، پافشاری و جانفشانی مردم کازرون، دولت از طرح تقسیم شهرستان کازرون، عقب نشینی کرد. مراسم تدفین شهدای کازرون با حضور گسترده مردم این شهر برگزار شد و مراسم مجدد به صحنه اعتراض مردم تبدیل شد.
اعتصاب مرغداران:
صدها تن از مرغداران از شهرهای مختلف از جمله اردبیل، الیگودرز، سمنان، شاهرود و اصفهان همراه با مرغداران تهران در اعتراض به نداشتن دان برای مرغهایشان و ورشکستگی، در خیابان پاستور در مقابل نهاد ریاست جمهوری، تجمع و راهپیمایی کردند.
اعتراضات مردم شاهرود:
از روز ۲۷اردیبهشت بازاریان بازار بزرگ شاهرود در اعتراض به انتقال اداره کل راه از شاهرود به سمنان، اعتصاب کردند و مغازه های خود را بستند. مردم شاهرود هم در همبستگی با بازاریان،‌ تجمع کردند. این تجمعات چندین روز ادامه یافت و در مقابل رژیم طرح این انتقال، را منتفی اعلام کرد.
اعتصاب بازاریان و کسبه بانه:
روز ۲۰اردیبهشت بازاریان و کسبه بانه به دنبال وعده های مقامات رژیم مبنی بر انجام اقدامی درخصوص خواسته بازاریان و کسبه، پس از ۲۵ روز اعتصاب، مغازه هایشان را باز کردند. بعد از اینکه رژیم به وعده های خود عمل نکرد، بازاریان و کسبه بانه مجدد در ۲۵ اردیبهشت اعتصاب خود را در اعتراض به بسته شدن معابر مرزی و افزایش تعرفه های گمرکی و همچنین در همبستگی با اعتصاب بازاریان سراسر کشور، آغاز کردند.
مراسم تشییع ملک مطیعی و تظاهرات ضد حکومتی مردم در تهران:
روز یکشنبه ۶خرداد مراسم تشییع پیکر ناصر ملک مطیعی بازیگر قدیمی و مردمی، تبدیل به تظاهرات ضدحکومتی شد. هزاران نفر از مردم و دوستداران وی، در مقابل ساختمان شماره ۲خانه سینما در تهران تجمع کرده بودند. گارد ضدشورش در این مراسم، اقدام به شلیک گاز اشک آور کرد.

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود