گزارش اعتراضات ماه فوریه ۲۰۱۸ در ایران

0

براساس آمار و اخبار علنی ثبت شده در ماه فوریه ۲۰۱۸ جمعا تعداد ۵۹۶ اعتراض شکل گرفت که به طور متوسط روزانه ۲۱ حرکت اعتراضی بوده است. قطعا بدلیل سانسور رسانه‌ای این عدد دربرگیرنده رقم واقعی اعتراضات ماه فوریه نمی‌باشد.

از ویژگی های حرکات اعتراضی ماه فوریه، حضور گسترده زنان و جلوداری آنها می‌باشد. همچنین اغلب تجمعات براساس فراخوان های منتشر شده از قبل، برگزار می‌شدند. نکته برجسته دیگر اعتراضات ادامه دار بودن آنها هستند. بطور مثال تجمع و اعتراض کارگران و رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی، تجمع و اعتراض کارگران گروه صنعتی فولاد ایران در اهواز،‌ اعتصاب بازاریان بانه و پیرانشهر، تجمع و اعتراض دراویش در تهران، اعتصاب و اعتراضات کارگران شرکت نیشکر هفت تپه و…

در ایام ۱۲ تا ۲۲ بهمن ماه که تبلیغات گسترده‌ای حول سالگرد پیروزی انقلاب ضد سلطنتی مردم ایران شده بود، در ۱۴ شهر ایران اعتراضات گسترده و تجمعات مردمی همراه با شعارهای مرگ بر خامنه‌ای و روحانی صورت گرفت. همچنین در این ایام بنرهای نصب شده در شهرهای مختلف توسط جوانان قیام آفرین و کانون های شورشی به آتش کشیده شدند. از دیگر اقدامات این ماه می‌توان به رژه جوانان موتورسوار در تهران و آتش کشیدن پایگاه بسیج و کتابخانه سپاه اشاره کرد.

در ماه فوریه ۱۹۶ اعتراض کارگری در ۵۲ شهر، منطقه تجاری و شهرک صنعتی گزارش شده است که به طور متوسط شامل روزانه ۷ اعتراض کارگری می‌شود.

برجسته ترین این اعتراضات، تجمع و اعتراض‌های ادامه دار و سازمانیافته زیر است:
تجمع و اعتراض قسمتهای صنعتی و کشاورزی مجتمع نیشکر هفت تپه
تجمع و اعتراض کارگران عضو پروژه سپیدار ۲ و ۳ تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران
تجمع و راهپیمایی کارگران کارخانه هپکو در اراک
تجمع و اعتراض کارگران کارخانه کیان کرد در ملایر
تجمع و اعتراض کارگران سد شفارود در رضوانشهر
تجمع و راهپیمایی کارگران و کارکنان گروه ملی فولاد ایران در اهواز
تجمع و اعتراض کارگران شرکت فرآورده های روغنی ایران فریکو سیرجان
اعتراضات ماه فوریه ۲۰۱۸ در یک نگاه۳در ماه فوریه مجموعا ۴۰ حرکت اعتراضی توسط مالباختگان و غارت شدگان موسسات مالی، در ۱۱ شهر شکل گرفت. از جمله: غارت شدگان موسسات کاسپین در تهران، رشت، بابل، ملایر، ابهر، مشهد، رشت و کرمان، غارت شدگان موسسه اعتباری ولیعصر در تهران، غارت شدگان موسسه مالی افضل توس در تهران، غارت شدگان موسسه مالی وحدت (آرمان) در تهران، مالباختگان گلیم و گبه در کرمانشاه، مالباختگان عصر نوین در اسلامشهر، مالباختگان تعاون روستایی تهران و مالباختگان سایه گستران در تهران.
اعتراضات بازنشستگان در ماه فوریه شامل ۱۲ حرکت اعتراضی در ۵ شهر می‌شد که شامل: تجمع بازنشستگان فولاد ایران در اهواز، بازنشستگان البرز مرکزی، معلمان اخراجی سالهای ۵۸، ۵۹ و ۶۰ در سنندج، بازنشستگاه شرکت نیشکر هفت تپه، بازنشستگان صنعتی فولاد در تهران، بازنشستگاه شرکت نیشکر هفت تپه و تجمع بزرگ بازنشستگان کشوری، لگشری و تأمین اجتماعی در تهران می‌باشند.
همچنین در این ماه ۹ مورد فرهنگیان در ۹ شهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود و ۱۵ مورد دانشجویان در ۱۵ شهر در اعتراض به شرایط بد آموزشی و امکاناتی دانشگاه ها دست به تجمع و اعتراض زدند.
از دیگر اعتراضات برجسته ماه فوریه می توان به موارد زیر اشاره کرد:
تجمع و اعتراض دراویش گنابادی در تهران، اعتصاب بازارهای بانه،‌ پیرانشهر  و مریوان، اعتراض خانواده های کشته شدگان کشتی سانچی، اعتراض کسبه ساختمان تخریب شده پلاسکو، اعتراض مردم زلزله کوهبنان و اعتراض سراسری پزشکان در ۱۱۲ شهر نام برد.
مجموعه اعتراضات فوق در شرایطی است که رژیم حاکم تمامی امکانات خود از قبیل حمله و هجوم به تجمعات و ایجاد رعب و وحشت با دستگیری نفرات موثر بکار برد تا بتواند شعله اعتراضات را خاموش کند ولی آنچه مسلم است فضای اعتراضات اقشار مختلف مردم نه تنها کمتر نخواهد شد، بلکه با توجه به وضعیت اقتصادی و دزدی های نجومی سران حکومت و پاسخ ندادن به خواسته های به حق مردم رو به گسترش خواهد رفت.

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود