گزارش اعتراضات ماه سپتامبر ۲۰۱۸ در ایران

0

گزارش کمی و کیفی از اعتراضات ماه سپتامبر ۲۰۱۸ 

اعتراضات در ماه سپتامبر به نسبت ماه قبل ۲ برابر بیشتر بود و بصورت چشمگیری سیر صعودی داشت. بطور خاص در این ماه با اعتصاب گسترده کامیونداران مواجه بودیم که در سطح جامعه با استقبال گسترده از طرف سایر اقشار مواجه بود.

سه ویژگی برجسته اعتراضات:

اول-در این ماه اعتصاب بزرگ کامیونداران براساس فراخوان قبلی و به صورت هماهنگ و سازمانیافته شکل گرفت.
دوم- نقش فضای اینترنت در شکل دادن اعتراضات، خبررسانی و کمک به ادامه اعتراضات، بسیار چشمگیر است.
سوم- شماری از اعتراضات، ادامه دار بود و به یک روز ختم نمیشد.

 

آمار كلی:

در ماه سپتامبر ۲۰۱۸ مطابق با آمار جمع آوری شده، جمعا ۱۳۶۷حرکت اعتراضی در ۲۹۳شهر، روستا، منطقه تجاری، صنعتی و … شکل گرفته و بطور متوسط روزانه ۴۶حرکت اعتراضی بوده است.
آمار حرکتهای اعتراضی اقشار مختلف در ماه سپتامبر به قرار زیر است:
– کارگران ۶۸مورد
– غارت شدگان ۱۸مورد
– بازنشستگان ۷مورد
– فرهنگیان ۱مورد
– دانشجویان ۷مورد
– کامیونداران ۱۰۸۳مورد
– سایر اقشار ۱۴۳مورد
– زندانیان ۱۶مورد
– اعتصاب غذای زندانیان ۲۴مورد (انفرادی ۲۳مورد، جمعی ۱مورد)

 

نمودار اعتراضات ماه سپتامبر:

نمودار اعتراضات ماه سپتامبر

۱. کارگران:

در ماه سپتامبر ۶۹موردحرکتهای اعتراضی توسط کارگران در ۲۴شهر، منطقه تجاری، شهرک صنعتی صورت گرفت. در این ماه بطور متوسط روزانه ۲حرکت اعتراضی بود. حرکات اعتراضی این ماه، سازمانیافته و ادامه دار بوده است. اعتراضات این ماه پیرامون عدم دریافت حقوق معوقه و سایر مطالبات کارگران از چند ماه تا حدود ۲سال، اخراج از کار، تعدیل سایر همکارانشان، عدم طرح طبقه بندی مشاغل، یکماهه بودن قرارداد کاری، عدم تحویل خانه های که پول آن پرداخت شده، تعطیلی مکرر کارخانه یا شرکت، تصرف غیرقانونی اراضی کارگران، شرایط کاری سخت و عدم روشن شدن وضعیت سهام کارگران صورت گرفته است.
مهمترین اعتراضات این ماه به قرار بود:
– اعتصاب چندین روزه کارگران پتروشیمی فارابی در بندر ماهشهر در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
– تجمع چند روزه ۴۰۰نفر از کارگران کارخانه تولی پرس و کارخانه بسته بندی البرز که توسط یک کارفرما اداره میشود در شهرک صنعتی البرز در اعتراض به تعطیلی های مکرر کارخانه، عدم دریافت حقوق معوقه و یکماه بودن زمان اعتبار قراردادهای کاریشان
– آغاز دور جدید اعتراض کارگران خطوط ابنیه فنی راه آهن در خطوط ریلی شاهرود و چند خط ریلی دیگر در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان که در دور قبلی اعتراضاتشان قرار بود، به آنها داده شود
– تجمع چند روزه کارگران اخراجی کارخانه پارس میل لنگ تاکستان
– تجمع چند روزه پیمانکاران شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب در اعتراض به عدم دریافت مطالبات و واگذاری ۲۷مخزن نفتی به شرکتهای غیربومی
– اعتصاب چند روزه کارگران فازهای ۲۰ و ۲۱ عسلویه در اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه
– اعتصاب و تجمع چند روزه کارگران شهرداری در آبادان، اهواز، دارخوین در اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق و سایر مطالبات معوقه

۲. غارت شدگان:

در ماه سپتامبر ۱۸حرکت اعتراضی توسط غارت شدگان در ۸شهر صورت گرفت.
تجمعات این ماه توسط غارت شدگان موسسات زیر انجام شده است: غارت شدگان موسسه کاسپین (تهران، رشت، پارس آباد مغان، ‌مشهد)، غارت شدگان موسسه نهال نشان البرز (کرج)، غارت شدگان ایران خودرو (تهران)، غارت شدگان یک بانک خصوصی (تهران)، متقاضیان خرید واحدهای مجتمع آدینه (رشت)، غارت شدگان بانک قرض الحسنه رسالت (مریوان)، غارت شدگان زمینهای شهرک نگین (اصفهان)

 

۳. بازنشستگان:

بازنشستگان ۷اعتراض و تجمع در ۶شهر داشتند. در این ماه بازنشستگان کشوری و لشکری در تهران در مقابل مجلس و در مقابل سازمان برنامه و بودجه و در بروجرد، کرمانشاه، یزد و مشهد به صورت هماهنگ و سازمانیافته و طبق فراخوان قبلی در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی خود و عدم دریافت مطالبات معوقه خود، تجمع کردند.

 

۴. فرهنگیان:

در ماه سپتامبر آموزشیاران نهضت سوادآموزی در تهران در اعتراض به اجرای مصوبه مجلس درخصوص بکارگیری در آموزش و پرورش در مقابل وزارت آموزش و پرورش تجمع کردند.

 

۵. دانشجویان:

در ماه سپتامبر دانشجویان 7تجمع و اعتراض در 3شهر داشتند که به این قرار است:
– تجمع دانشجویان در تهران در اعتراض به حذف ارز دانشجوییی و گرانی آزمون آیتلس (سامانه جهانی ارزیابی زبان انگلیسی)
– تجمع دانشجویان دختر دانشگاه علوم پزشکی زنجان در اعتراض به تبدیل خوابگاهشان به مکان اداری
تجمع دانشجویان دانشگاه ملی در تهران در اعتراض به تعطیلی خوابگاه
– تجمع ۲روزه دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی در اعتراض به تخیلیه خوابگاه دانشجویی
– تجمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه ملی تهران در اعتراض به انتقال دانشجویان خارجی به این دانشگاه و مشکلات صنفی
– تجمع دانشجویان دانشگاه هرمزگان در اعتراض به مسائل رفاهی و کیفیت سرویس ایاب و ذهاب
نکته مهم این است که با آغاز سال تحصیلی جدید محیط های برخی از دانشگاهها فعال شده و دانشجویان پیرامون مشکلات صنفی و مالی دست به اعتراض می زنند.

۶. کامیونداران:

در ماه سپتامبر، سومین دور اعتصاب کامیونداران که از اول مهر ماه در پاسخ به فراخوان داده شده، در اعتراض به پایین بودن کرایه ها، گرانی قطعات یدکی و عدم پاسخگویی رژیم به مطالبات معوقه خود، آغاز شد و کماکان ادامه دارد. این اعتصاب قرار بود از اول مهر۹۷آغاز شود، ولی کامیونداران در برخی از شهرها یک روز جلوتر اعتصابشان را شروع کرده و از سایر کامیونداران خواستند تا پایان شنبه شب ۳۱شهریور۹۷ به استانهای خودشان برگردند وگرنه بایستی منتظر هر نوع عواقبی باشند. اعتصاب با شروع قوی، از۱مهر ادامه یافت. در این دور از اعتصاب، کامیونداران بسیار سازمانیافته و هماهنگ کار میکنند.
رژیم هم از تمامی ترفندهایش استفاده کرد. اول به آنها گفت قرار است لاستیک با قیمتهای ارزان و حتی مجانی بین آنها توزیع شود. بعد کم کم شروع به اخطار دادن به آنها کرد و در نهایت هم جعفری دولت آبادی دادستان عمومی و انقلاب تهران طی بخشنامه ای خطاب به دادستانهای شهرستانها و روسای حوزههای قضایی بخش استان تهران، از آنها خواست نسبت به کسانی که دست به اعتصاب زده و یا هر نوع اخلالی در حمل و نقل، ایجاد میکنند، اقدام مقتضی قانونی انجام دهند. وی همچنین اعلام کرد: «برخی از مصادیق بستن جادهها، مصداق ماده ۶۵۳ قانون تعزیرات و قطاع ‌الطریق [راهزنی] است که مجازات بسیار سنگینی برای مرتکبان پیش‌بینی شده‌است». در قانون رژیم بحث راهزنی معادل اعدام است. در این خصوص آخوند منتظری دادستان کل رژیم هم همین موضعگیری را کرد.
در همین زمینه تمامی موضعگیریهای مطبوعات رژیم تماما حاکی از این بود که اعتصاب کامیونداران در سایه فضاسازی مجاهدین حول مطالبات صنفی رانندگان شکل گرفته است.
این اعتصاب کماکان ادامه دارد و از ۳۱شهریور تاکنون در ۲۸۲ شهر در ۳۱استان شکل گرفته است.

 

۷.سایر اقشار:

در ماه سپتامبر ۱۴۳مورد حرکت اعتراضی در ۶۳شهر، روستا، مناطق صنعتی و … شکل گرفت. مهمترین این حرکتهای اعتراضی، به قرار زیر است:
تجمع خانواده زندانیان: پس از جابجایی زانیار و لقمان مرادی زندانیان سیاسی زیر حکم اعدام در زندان گوهردشت و اطلاع به خانواده‌هایشان برای دیدار با آنها و بالا گرفتن احتمال اعدام آنها، خانواده‌های آنها در مقابل زندان گوهردشت تجمع کردند.
اعتصاب شهرهای کردنشین در اعتراض به اعدامها: در اعتراض به اعدام رامین حسین پناهی، لقمان مرادی و زانیار مرادی و همچنین حملات موشکی سپاه به احزاب کردی در عمق خاک عراق، در شهرهای کردنشین (بانه، اشنویه، پیرانشهر، مریوان، سنندج، مهاباد، سقز، پاوه، بوکان، سردشت، کامیاران، قروه، دیواندره، دهگلان، نقده، سرپل ذهاب، ارومیه، قصرشیرین، کرمانشاه)، اعتصاب عمومی شکل گرفت و بازاریان و مغازه داران اعتصاب کرده و مغازه‌هایشان را بستند.
اعتصاب بازارچه باربریها: در امتداد اعتصاب سراسری کامیونداران، بازارچه باربریهای اصفهان ۲روز در اعتصاب و تعطیل بود.
تجمع و اعتراض در زابل: مردم زابل در اعتراض به بی کفایتی، اختلاس و دزدی شهردار و چند عضو شورای شهر، درب شورای شهر را گل گرفتند. آنها شعار میدادند: «شورا که منحل بشه، زابل گلستان میشه»، «شورای بی‌ کفایت، نمیخوایم نمیخوایم»
حرکت اعتراضی در شهر کلمه: مردم شهر کلمه در اعتراض به کم آبی شدید مسیر جاده را با سنگهای بزرگ و آتش زدن لاستیک، بستند.
درگیری در روستای گه ولان: پی به قتل رسیدن یک کاسب کرد اهل روستای گه ‌ولان سردشت به دست سپاه، مردم به پاسگاە دشت كپران  حمله کرده و شیشه های آن را شکسته و مأموران پاسگاه را فراری دادند.
اعتصاب ماشینهای حمل مرغ: ماشینهای حمل مرغ در آمل، ساری و قائمشهر در اعتراض به وضعیت معیشتی خود اعتصاب کردند.
تجمع کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور: طی این ماه کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور در اعتراض به عدم دریافت ۴۲ماه حقوق معوقه، از شهرهای مختلف به تهران آمده و در مقابل سازمان خصوصی سازی تجمع کردند. آنها همراه با خانوادههایشان شب را در خیابان سپری کردند.
تجمعات کشاورزان: طی این ماه در پی عملی نشدن وعدههایی که کارگزاران رژیم به کشاورزان استان اصفهان داده بودند، چندین روز متوالی در برخی شهرها و روستاهای شرق اصفهان، تجمعاتی توسط کشاورزان و تراکتورداران اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق آبه برگزار شد.

 

۸-زندانیان

در ماه سپتامبر ۱۶مورد حرکت اعتراضی زندانیان صورت گرفت از جمله نامه های اعتراضی زندانیان زندانهای گوهردشت، اوین، سنندج، تهران بزرگ، زندان مرکزی اردبیل، زندان مرکزی تبریز و زندان زاهدان.

۹-اعتصاب غذای زندانیان:

در ماه سپتامبر همچنین ۲۴مورد اعتصاب غذا (انفرادی ۲۳ مورد و جمعی ۱مورد) توسط زندانیان صورت گرفت.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود