گزارشی کوتاه از تجمعات اعتراضی طی هفته اخیر در ایران

0

گزارشی کوتاه از تجمعات اعتراضی طی هفته اخیر در ایران
در اعتراض به فقر، بیکاری و وضعیت اسفناک زندگی در ایران فعلی، طی هفته اخیر ۷۱ تجمع و تظاهرات اعتراضی در شهرهای مختلف ایران برگزار شده است.

از جمله این اعتراضات می توان به ۱۴ مورد اعتراض کارگران، ۱۴ مورد اعتراض غارت شدگان، ۲ مورد بازنشستگان، ۲ مورد فرهنگیان، ۱ مورد دانشجویان، ۳۲ مورد سایر اقشار اشاره کرد.
به این ترتیب در این هفته میانگین تجمعات و تظاهرات اعتراضی روزانه ۱۰ مورد بوده است.

در اینجا گزارشی کوتاه از مجموع این تجمعات و اعتصابات اعتراضی آورده شده است:

 تجمعات و اعتراضات کارگران طی هفته اخیر:

– اعتراضات، تظاهرات و تجمعات این هفته کارگران شامل تجمع کارگران کارخانه فولاد ارومیه، کارگران اخراجی کارخانه مقره سازی ساوه، کارگران نساجی خامنه در استان آذربایجان شرقی، کارگران شرکت چوب در دودانگه در مازندران، کارکنان شرکت خوراک دام و ماهی کارون در شوشتر، کارگران شهرداری حمیدیه، پرسنل پالایشگاه گاز ایلام، کارگران بیکار شده شرکت سیلندرسازی ایران سیلندر (گاز مایع)، کارگران شرکت پیمانکار تنظیف شهرداری در بندرعباس، کارگران اخراجی چاپخانه جام جم مازندران، کارگران راه آهن دامغان و کارگران متالوژی پودر در ایران بوده است.

 تجمعات اعتراضی غارت شدگان:

طی هفته اخیر غارت شدگان موسسات ثامن الحجج (تهران)،‌ توسعه البرز (تهران)، کاسپین (مشهد، رشت، کرمان، پارس آباد)، افضل توس (مشهد، سرایان)، آرمان (اهواز، کوهدشت)، پدیده شاندیز (مشهد) و تعاونی مسکن هوانیروز (تبریز)، اقدام به تجمعات اعتراضی برای پس گرفتن اموال خود کرده اند.

بازنشستگان:

بازنشستگان صنعت فولاد و معدن تهران، کرج و حومه در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباتشان تجمع کردند.
همچنین ۳۰۰نفر از کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر در اعتراض به  عدم دریافت سنوات ایام خدمت نیز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

فرهنگیان:

معلمان و فرهنگیان جزیره خارک در اعتراض به قطع برخی خدمات از سوی شرکت نفت، نظیر تردد رایگان به بوشهر تجمع کردند.
معلمان خرید خدمات شهرستانهای قلعه گنج و رودبار جنوب (واقع در استان کرمان) در اعتراض به این که یکسال حقوق نگرفته ‌اند، تجمع کردند.

دانشجویان:

دانشجویان دانشگاه شیراز در اعتراض به اخراج یکی از استادان دانشگاه توسط عوامل حکومتی تجمع کردند. آنها چندین پلاکارد در دست گرفته بودند.
روی آنها نوشته شده بود: «تلاش و علم و دانش اخراج شده جوابش»، «نه به اخراج مغزها».

سایر اقشار:

– کشاورزان ورزنه و اصفهان این هفته هم هر روز در اصفهان تجمع، راهپیمایی و اعتراضاتشان را ادامه دادند. حضور تمامی مردم بطور خاص حضور فعال زنان، در این تجمعات، چشمگیر بود.
مردم و کشاورزان بدون هیچ ترس و واهمه ای در مقابل گارد ضدشورش و نیروی انتظامی که راه را بر روی آنها می بستند، مقاومت کرده و خواسته هایشان را با صدای رسا، اعلام کردند.
در یکی از تجمعات کشاورزان، فرمانده نیروی انتظامی به آنها گفت: «تا اینجا محترمانه با شما آمدیم کوچکتری اشاره ای هم گفتند به شما نکنند ولی شما هم از همینجا بر گردید و تمام کنید».
کشاورزان هم شعار میدادند: «حق آبه را میگیریم، حتی اگر بمیریم»،‌ «حقابه را گر ندهی، تن به شهادت میدهیم»، «یا حجه ابن الحسن، ریشه ظلمو بکن».
زنان هم شعار میدادند: «یا حضرت معصومه، شرق اصفهان مظلومه»، «نصرمن الله و فتح قریب، مرگ بر این دولت مردم فریب»، «حقابه را میگیریم، حتی اگر بمیریم»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز ، زندگی کشاورز رو به فناست امروز».

تمامی کسبه و اصناف خوارسگان (منطقه ای در شهر اصفهان)، مغازههای خود را بسته و بطور جمعی اعتصاب کردند. همچنین آنها به تجمع بزرگ مردم و کشاورزان اصفهان پیوستند. کشاورزان قدرشناس در ادامه تظاهرات حق طلبانه خود از مغازه داران شجاع خوارسگان که در حمایت از تظاهرات کشاورزان محروم اعتصاب کرده بودند، تشکر کردند.

روز جمعه ۲۴ فروردین، مردم و کشاورزان در اصفهان هنگامی که در برابر تعداد بسیار زیاد نیروهای انتظامی قرار گرفتند، در وسط خیابان، نماز جماعت برگزار کردند. با وجود اقدامات سرکوبگرانه و حمله و هجوم نیروی انتظامی کشاورزان به اعتراضات خود ادامه داده اند.

همچنین  در پی دستگیری یکی از جوانان اهل زیار توسط نیروی انتظامی، پس از شرکت وی در تظاهرات کشاورزان شرق اصفهان در میدان خوراسگان، مردم زیار به خشم آمده و ضمن بستن جاده این شهر، در چندین نقطه اقدام به آتش زدن لاستیک کردند. جوانان جاده را بسته‌ و دست به تظاهرات زدند.

-همچنین کشاورزان ورزنه در پنجاهمین روز اعتراضشان برای گرفتن حق آبه، با تراکتورهایشان در ورودی شهر، دست به تجمع زدند.

تظاهرات گسترده مردم کازرون در اعتراض به سیاست تقسیم بندی این شهرستان نیز از اواخر فروردین ماه شروع شده است.

-تظاهرات و اعتراضات گسترده کسبه و بازاریان بانه و جوانرود و چندین شهر دیگر کردستان نیز در اعتراض به بسته شدن مرز و بالا رفتن معوقات مرزی طی این هفته برگزار شده است.

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود