گزارشی مختصر از اعتراضات طی هفته گذشته

0

گزارشی مختصر از اعتراضات طی هفته گذشته
حرکات اعتراضی در اعتراض به سیاست های اقتصادی و سیاسی حکومت ایران طی هفته گذشته بیش از پیش گسترش داشته است.

روزانه بطور متوسط ۱۹ حرکت اعتراضی طی هفته اخیر انجام شده است. از مجموع ۱۳۴ حرکت اعتراضی که طی یک هفته انجام شد، می توان به ۳۲ مورد اعتراضات کارگران، ۱۱ مورد غارت شدگان، ۳ حرکت اعتراضی بازنشستگان و یک مورد فرهنگیان، ۸ حرکت اعتراضی دانشجویان، ۴۵ تجمع اعتراضی سایر اقشار و ۳ اعتصاب غذای اعتراضی زندانیان نام برد.

از ویژگی های برجسته اعتراضات این هفته می توان به افزایش روزانه تعداد این حرکات اعتراضی اشاره کرد که از ۱۶مورد به ۱۹ مورد روزانه افزایش یافته بود.
همچنین دنباله دار بودن این اعتراضات بطور خاص اعتراضات کارگران و اعتصاب بازاریان در بانه که طولانی ترین اعتصاب در شهرهای کردی بوده است و هنوز هم ادامه دارد نام برد.
حضور و نقش زنان و جوانان در این اعتراضات این هفته نیز بسیار چشمگیر بود.
در اینجا گزارش کوتاهی از بعضی از این حرکات اعتراضی آورده می شود:

اعتراضات اقشار مختلف:
اعتراضات شهرستان کازرون: روز جمعه ۷ اردیبهشت هزاران نفر از مردم کازرون در میدان شهدا (میدان اصلی شهر)، تجمع کرده و به طرف محل نماز جمعه راهپیمایی کردند.
مردم بعد از رسیدن به محل نماز جمعه شروع به شعار دادن علیه حکومت کردند. آنها خواستار حضور استاندار کازرون جهت پاسخگویی به خواسته ‌شان شدند. مردم شعار میدادند:
«غیرت کازرونی؛ همینه همینه»؛ «مسئول غیربومی، نمیخوایم؛ نمیخوایم».

اعتصاب بازاریان و کسبه شهرهای کردی: طی هفته اخیر نیز بازاریان و کسبه در شهرهای مختلف کردستان (بانه، جوانرود، مریوان، سقز، اورامانات، سردشت؛‌ بوکان، پیرانشهر، مهاباد) به اعتصاب و اعتراضات خود نسبت به بستن مرزها و بالا رفتن عوارض، ادامه دادند.
در بانه ۸ اردیبهشت چهاردهمین روز متوالی اعتصاب بازاریان و کسبه پشت سر گذاشته شد.

تحصن کشاورزان: ۴ اردیبهشت تحصن کشاورزان محروم شرق اصفهان در اعتراض به ندادن حق ‌آبه از سوی حکومت وارد شصت و نهمین روز خود شد.
استاندار اصفهان که به منطقه تحصن کشاورزان رفته بود، مانند دیگر کارگزاران حکومت هیچ پاسخی به کشاورزان برای حل این مشکل نداد و اجازه صحبت به کشاورزان نیز نداد.

حرکت اعتراضی در روستای گردیک:‌ ساکنین روستای گردیک از توابع منطقه مرگور در بخش سیلوانه در استان ارومیه در اعتراض به استخراج معدن خاک سفید از نوع دولومیت توسط یک فرد مورد حمایت ارگانهای نظامی در این روستا، اقدام به آتش زدن کانکس های این معدن کردند.
پس از آتش زدن کانکس های معدن، نیروهای اطلاعاتی به این روستا یورش برده و ۱۷ تن از ساکنین این روستا را بازداشت کرده و با خود بردند.

گسترش تجمعات رانندگان آژانسهای تهران: اعتراضات رانندگان آژانس تهران نسبت به نرخ جدید آرم طرح ترافیک مقابل شورای شهر که از ۲۸ فروردین آغاز شده، با پیوستن رانندگان وانت ‌بار‌ها و پیکهای موتوری به این اعتراضات گسترش یافت.
رانندگان وانت ‌بار‌ها و پیکهای موتوری در اعتراض به نحوه تخصیص طرح ترافیک به اعضای این صنف مقابل اتحادیه تجمع کرده‌اند. در طرح جدید ترافیک وانت ‌بار‌ها باید ۴ میلیون تومان برای دریافت طرح پرداخت کنند که این موضوع منجر به اعتراض اعضای این اتحادیه شده است.
از سوی دیگر تفکیکی که بین وانت ‌بارهای پلاک زرد و سفید برای تخصیص آرم طرح ترافیک اعمال شده نیز باعث شده که هم دارندگان خودرو و هم شرکتهای باربری به این موضوع اعتراض کنند.

اعتصاب رانندگان کامیون: رانندگان کامیون در اصفهان، بندر ماهشهر و بندر خمینی در اعتراض به پایین بودن کرایه، کم کردن تناژ کامیونها و هزینه های کمرشکن برای چندمین روز متوالی در اعتصاب به سر میبرند.

تجمع دانشجویان در شهرهای مختلف: دانشجویان دانشگاههای مختلف کشور از جمله دانشجویان دانشگاههای محیط زیست کرج، صنعتی شاهرود، صنعتی ارومیه و فرهنگیان گرگان در اعتراض به مشکلات صنفی خود به طور جداگانه دست به تجمع زدند.

حرکت اعتراضی به سفر روحانی به تبریز: روحانی روز سه شنبه ۴ اردیبهشت به تبریز رفت. وی در ورود به ورزشگاه این شهر رفت.
عده ای از فعالان محیط زیست، در اعتراض به عملکرد دولت روحانی در رابطه با دریاچه ارومیه در مسیر حرکت وی در تبریز تجمع کردند.
حکومت مدارس را تعطیل کرد و دانش آموزان را به اجبار به محل برد. اما ورزشگاه خالی بود و جوانان هم مشغول شوخی و بازی با یکدیگر بودند و کسی به حرفهای روحانی گوش نمی داد.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود