گزارشی كوتاه از اعتراضات گسترده، طی هفته اخير

0

گزارشی كوتاه از اعتراضات گسترده، طی هفته اخير
طی هفته اخير نه تنها تجمعات و تظاهرات اعتراضی در سراسر ايران ادامه داشته است، بلکه براساس گزارشات دریافتی، اعتراضات در سطح ایران به ۱۱۰ مورد رسید.
بر این اساس نسبت به هفته گذشته که میانگین اعتراضات روزانه ۱۰ مورد بود میانگین روزانه حرکات اعتراضی طی این هفته به ۱۶ مورد در روز افزایش یافت.
از جمله تجمعات و تظاهراتی که طی این هفته در اعتراض به بیکاری گسترده، فقر و پایمال شدن حقوق و یا سیاست های تبعیض آمیز حکومت ایران صورت گرفته است می توان به ۲۱ حرکت اعتراضی کارگران، ۱۱ مورد غارت شدگان، ۱ مورد بازنشستگان، ۱ مورد فرهنگیان، ۳ مورد دانشجویان و ۷۳ تجمع و تظاهرات اعتراضی توسط سایر اقشار اشاره کرد.

اعتراضات کازرون:
یکی از گسترده ترین اعتراضات طی هفته اخیر بیش از ۵ روز اعتراض گسترده مردم کازرون بود. بعد از اینکه حسین رضازاده نماینده مجلس از کازرون، طرحی مبنی بر جدا کردن بخشی از شهرستان کازرون را به دفتر تقسیمات کشوری داد و در آنجا طرح به تصویب رسید، مردم کازرون از روز ۲۷ فروردین هر روز در مخالفت با این طرح به خیابانهای کازرون رفته و اقدام به تظاهرات و راهپیمایی کردند.
آنها روز جمعه ۳۱ فروردین نیز راهپیمایی کردند و به محل مصلی رفته و شعار دادند:
«میکشم، میکشم، آنکه خیانت کرد»
«وای به روزی که مسلح شویم»
«ما زن و مرد جنگیم، با تجزیه میجنگیم»
«سر به دار میدهیم، تن به ذلت نمیدهیم».
مردم یکپارچه از پیر و جوان و از مرد و زن در این تجمعات شرکت کرده اند البته شرکت زنان طی این تظاهرات بسیار چشمگیر بود.

اعتراضات در استان چهارمحال و بختیاری:
روز ۲۸ فروردین هزاران تن از مردم استان چهارمحال و بختیاری با برپایی تجمع در بازار شهرکرد، به طرح انتقال آب از این استان به اصفهان اعتراض کردند.
حدود ۵ هزار نفر از بازاریان، کشاورزان، باغداران، دانشجویان و فرهنگیان این استان در این تجمع شرکت کردند و به حفر تونل گلاب و بهشت‌آباد اعتراض کردند.

همچنین در همین روز (۲۸ فروردین) بیش از ۲ هزار نفر از مردم شهرهای سامان و شهرکرد و سایر شهرهای استان چهارمحال و بختیاری در اعتراض به انتقال آب این استان، در مقابل مسجد پل زمان خان در شهر سامان تجمع اعتراضی برگزار کردند.

اعتصاب بازاریان و کسبه شهرهای کردی:
از ۲۶ فروردین شمار زیادی از بازاریان و کسبه در شهرهای مختلف کردستان از جمله، بانه، جوانرود، بوکان، سقز، مریوان، مهاباد، سرپل ذهاب، اورامانات و پیرانشهر اقدام به اعتصاب و تظاهرات گسترده در اعتراض به بسته شدن مرزها و بالا رفتن تعرفه های گمرکی کردند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود