گزارشی از وضعیت کشاورزان اصفهان و حذف حق‌آبه‌شان

0

مدتهاست که کشاورزان اصفهان برای به دست آوردن حق‌آبه دست به تجمعات گسترده و متعدد زده‌اند. بارها به شکل‌های متفاوت حق‌خواهی خود را به نمایش گذاشتند اما دریغ ار ذره‌ای توجه به خواسته آنها.

ساکنان شهر ورزنه می‌گویند؛ ورزنه بسان شهر مرده‌ای شده است. کسی کاری برای اشتغال مردم و درآمدزایی نکرده بلکه همان هم که داشتیم را گرفتند. برخی حتی قادر به پرداخت قبض آب و برق خود نیستند.

رییس شورای شهر ورزنه در خصوص اعتراضات کشاورزان ورزنه گفت: مردم نتوانستند جلوی قدرت‌هایی که آب را از آنها دریغ داشته‌اند، بگیرند. دیوان عدالت اداری و شورای نگهبان در پی شکایات حقآبه‌داران، رای به نفع آنها صادر کردند اما در عمل اتفاق مثبتی برای آنها به وقوع نپیوست.

طبق گزارشات منتشر شده، گستره تمدنی حوضه آبریز زاینده‌رود در استان اصفهان موجب شکل‌گیری شهرها و آبادی‌های بی‌شماری طی چند سده و حتی هزاره گذشته شده است.
زندگی در این آبادی‌ها به مدد تقسیم و بهره‌برداری جریان آب زندگی‌بخش زاینده‌رود میسر شده است. با این وجود، طی حداقل دو دهه گذشته، ترکیبی از سوءمدیریت، ناکارآمدی و بی‌تعهدی در مدیریت آب زاینده‌رود موجبات نابودی و مرگ بسیاری از آبادی‌های کوچک این گستره تمدنی ریشه‌دار و افول زندگی در بسیاری از نقاط شهری آن شده است.

این معضل موجب اعتراضات دامنه‌دار کشاورزان، این قشر تولیدگر زحمت‌کش، اما مظلوم شده است. در این میان، ورزنه و کشاورزان آن با توجه به موقعیت خاص شهر، به‌عنوان آخرین نقطه شهری پایین‌دست زاینده‌رود، متحمل خسارات و زیان‌های جبران‌ناپذیر بسیاری شده است. از همین رو، کشاورزان ورزنه‌ای عموما در خط مقدم اعتراضات حق‌آبه‌داران غرب و شرق حوضه آبریز زاینده‌رود در استان اصفهان بوده‌اند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود