گزارش اعتراضات ماه آوریل ۲۰۱۸ در ایران

0

گزارشی از حركت های اعتراضی ماه آوریل در ايران
مقدمه:
براساس اخباری که طی ماه آوریل به سایت “ایران ما” رسیده است طی این ماه ۴۵۲ مورد تجمع و حرکت اعتراضی در سراسر ایران شکل گرفته است. یعنی متوسط روزانه ۱۵ حرکت اعتراضی توسط کارگران، کشاورزان، کسبه، غارت شدگان، دانشجویان و دیگر اقشار در اعتراض به فشارهای اقتصادی و سیاست های سرکوبگرانه حکومت ایران شکل گرفته است. طی ماه آوریل ۳۰ حرکت اعتراضی بیش از ماه مارس بوده است.

علاوه بر افزایش تعداد اعتراضات آنچه که طی ماه آوریل چشمگیر بوده است اولا ادامه دار بودن اغلب تجمعات و دوما حضور گسترده زنان و جوانان در اغلب این حرکات اعتراضی قابل توجه است همچنین اغلب تجمعات و اعتراضات مردم ناراضی با بیان اینکه عاملین این وضعیت خود حکومت ایران می باشد خواستار تغییر بنیادین در وضعیت کنونی و تغییر حکومت بوده اند.

لازم به تاکید است که ۴۵۲ تجمع و حرکت اعتراضی که طی ماه آوریل به شرح میباشد:
حركات اعتراضي کارگران ۱۰۹ مورد، غارت شدگان ۳۹ مورد، دانشجویان ۱۶ مورد، بازنشستگان ۷ مورد، فرهنگیان ۸ مورد، سایر اقشار ۲۴۵ مورد.

 • کارگران:
  در ماه آوریل ۱۰۹ مورد اعتراض کارگری در ۴۷ شهر؛ منطقه تجاری و شهرک صنعتی صورت گرفته است. در این ماه بطور متوسط روزانه ۴ اعتراض کارگری شکل گرفته است. کارگران در این ماه به عدم دریافت حقوق؛ اخراج و بیکاری؛ دستگیری همکارانشان؛ بلاتکلیفی شغلی؛ استخدام نیروهای غیربومی اعتراض داشتند.
  همچنین کارگران در شهرهای مختلف با پهن کردن سفره های خالی و گذاشتن تکه های سنگ در میان سفره؛ صحن خیابانها را به عرصه نمایش اعتراضات خود تبدیل کردند.
  از جمله می توان به تجمعات کارگری زیر اشاره کرد:
  -تجمع کارگران اخراجی مجتمع کارخانجات روغن نباتی کشت و صنعت شمال در اعتراض به اخراج از کار
  -تجمع کارگران پالایشگاه گاز ایلام در اعتراض به اخراج از کار
  -تجمع نیروهای بومی شرکت پتروشیمی ایلام به استخدام فامیلی و عدم استخدام نیروهای بومی
  -تجمع کارگران شهرداری حمیدیه؛ دزفول؛ آبادان؛ مریوان؛ در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه
  -تجمع کارگران شرکت ارسا ساختمان در ثلاث باباجانی در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه
  -تجمع کارگران شرکت سیستمهای صنعتی تاکستان در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه
  -تجمع کارگران شرکت فولاد قزوین در قزوین و تاکستان
  -تجمع کارگران اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران
  -تجمع کارگران شهرداری شهرکهای صنعتی شماره۱ و ۲ و ۳
  -کارگران نیشکر هفت تپه در این ماه نیز با اعتراضات مختلف خود، جلودار بیشترین حرکتهای اعتراضی بودند.
  -کارگران گروه ملی اهواز در مقابل استانداری این شعار شعار می دادند:‌عرضه کار ندارید؛ پست رو کنار بذارید
  -کارگران شرکت حمل و نقل بین المللی خلیج فارس در اسلامشهر شعار می دادند: حساباتون عالیه؛ سفره ما خالیه
  -کارگران پودر ایران در قزوین بر روی دستنوشته هایی نوشته بودند: سال ۹۷ سفره خالی کارگران متالوژی پودر؛ عیدی امسال ما اخراج؛ بیکاری؛ بی پولی
 • غارت شدگان:
  در ماه آوریل ۳۹ حرکت اعتراضی توسط غارت شدگان در ۱۳ شهر شکل گرفت و تقریبا هر روز یک تجمع برگزار شده است. تجمعات این ماه ۲۰ مورد از ماه مارس بیشتر بوده است. در تجمعات غارت شدگان، زنان نقش چشمگیری داشتند. در چندین شهر، غارت شدگان درب موسسه را بستند. در چندین شهر به درب و شیشه های موسسات، آشغال سبزی، تخم مرغ و رنگ زده اند.
  تجمعات غارت شدگان به این قرار است:
  غارت شدگان موسسات کاسپین (تهران؛ کرمان؛ رشت؛ مشهد؛ پارس آباد)
  موسسه آرمان (تهران؛ اهواز؛ خرم آباد؛ شوشتر؛ کوهدشت)
  موسسه ملل (اهواز؛ گچساران؛ الیگودرز)
  موسسه توسعه البرز (تهران؛ کرج)
  افضل توس (تهران؛ مشهد؛ سرایان)
  پدیده (تهران؛ مشهد)
  ثامن الحجج (تهران)
  – در الیگودرز غارت شدگان دفتر این موسسه را با تجمع خود بستند.
  – در تجمع غارت شدگان افضل توس در تهران، زنان نقش برجسته ای داشتند و یک باند خیابان اصلی را بسته و وسط خیابان نشستند.
  – در خرم آباد غارت شدگان با تخم مرغ گندیده و آشغال به ساختمان موسسه ملل تهاجم کردند و آن را گل گرفتند. در گچساران، غارت شدگان ملل، درب این موسسه را گل گرفته و تعطیل کردند.
  – در اهواز، غارت شدگان خشمگین، درب موسسه آرمان وحدت را گل مالی کردند. آنها شعار می دادند خوزستانی می میرد؛ ذلت نمی پذیرد؛‌می میریم می میریم پولامونو پس می گیریم
  – در مشهد،غارت شدگان پدیده شاندیز در حالی که کفن به تن کرده بودند؛ شعار می دادند صدا و سیمای ما ننگ ما/ دولت تدبیر و امید بسه دیگه وعده وعید. نیروهای سرکوبگر انتظامی ۱۲ تن را در این تجمع دستگیر کردند.
  در اهواز نیز غارت شدگان آرمان وحدت درب این شعبه را بستند.
 • بازنشستگان:
  در ماه آوریل ۷ حرکت اعتراضی توسط بازنشستگان در ۲ شهر شکل گرفت. بازنشستگاه به عدم پاسخگویی به مطالباتشان، عدم دریافت سنوات ایام خدمت، عیدی و حقوق معوقه و همسان نبودن حقوق و دستمزد بازنشستگان اعتراض داشتند.
  تجمع بازنشستگان شامل: بازنشستگان صنعت فولاد و معدن تهران، کرج و حومه؛ کارگران بازنشسته کارخانه کیان تایر؛ بازنشستگان شرکت رنگین نخ سمنان؛ بازنشستگان معدن ذغال سنگ البرز غربی در استان گیلان؛ بازنشستگان بانکهای دولتی و کارکنان بازنشسته بانک ملی می باشد.
 • فرهنگیان:
  در ماه آوریل ۸ مورد فرهنگیان در ۵ شهر تجمع و اعتراض داشتند. تجمعات فرهنگیان در این ماه در اعتراض به عدم دریافت مطالبات معوقه از چند ماه تا یکسال؛ استعفای دستجمعی در پی شایعه برکناری مدیرکل آموزش و پرورش و در حمایت از محمد حبیبی معلم زندانی؛ صورت گرفته است.
  بدلیل اعتراضات مستمر و بلاوقفه فرهنگیان؛ محمد حبیبی از زندان آزاد شد.
 • دانشجویان:
  طی ماه آوریل دانشجویان ۱۶ مورد اعتراض و تجمع در ۸ شهر برگزار کرده اند. تجمعات دانشجویان در اعتراض به احتمال انحلال دانشکده؛ اخراج یک استاد؛ پایین بودن کیفیت غذا؛ سوءمدیریت دانشگاه؛ کیفیت پایین غذا؛ وضعیت حقوق و اشتغال و همچنین اعتراض به پرونده سازی و احکام سنگین برای دانشجویان و حمایت از اعتصاب کسبه و بازاریان کردستان؛ صورت گرفته است.
  دانشجویان دانشکده محیط زیست کرج؛ دانشجویان دانشگاه شیراز؛ جمعی از دانشجویان دانشگاه شاهرود؛ دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه تربیت مدرس در تهران؛ دانشگاه فرهنگیان در گرگان؛‌جمعی از دانشجویان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی در تهران؛‌ دانشجویان دانشگاه صنعتی ارومیه؛ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی خرم آباد و دانشجویان پیام نور بانه از زمره معترضین ماه آوریل بودند.

 

 • سایر اقشار:
  سایر اقشار جامعه طی ماه آوریل ۲۴۵ حرکت اعتراضی در ۷۳ شهر برگزار کرده اند. از اعتراضات این ماه میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
  -اعتصاب بازاریان و کسبه بانه در اعتراض به بسته شدن معابر مرزی و افزایش تعرفه های گمرکی از ۲۶ فروردین که کماکان و روزانه ادامه دارد.
  -اعتصاب بازاریان و کسبه سایر شهرهای کردنشین از جمله جوانرود؛ بوکان؛ سقز؛ مریوان؛ مهاباد؛ سرپل ذهاب و پیرانشهر در حمایت از اعتصاب بازاریان و کسبه بانه.
  -ادامه اعتراضات شهرهای اهواز؛ ماهشهر؛ آبادان؛ خرمشهر و … در اعتراض به توهین تلویزیون رژیم علیه عرب زبانان.
  -تجمع و اعتراضات کشاورزان ورزنه و اصفهان در اعتراض به حق آبه که این تجمعات به حضور کشاورزان در مصلی و پشت کردن به امام جمعه اصفهان و شعار «پشت به دشمن؛ رو به میهن» رسید.
  در دهستان شاتور در استان اصفهان کشاورزان خشمگین اقدام به تخریب تأسیسات پمپاژ زاینده رود کردند.
  -تجمع چندین روزه مردم کازرون در اعتراض به طرح جداسازی بخش چنارشاهیجان و کوهمرده؛ بیشاپور؛ دشت برم و امامزاده سید حسین از شهرستان کازورن. این تجمعات به حضور مردم در مصلی و اعتراض علیه سیاستهای رژیم درخصوص این استان کشید. مردم در مصلی نماز جمعه رو به امام جمعه قلابی این شهر شعار میدادند: «استاندار باید بیاد؛ وزیرش هم باید بیاد»؛ «وای اگر غیرتم حکم جهادم دهد»؛ «میکشم میکشم آن که خیانت کند»؛ «وای به آن روز که مسلح شویم»؛ «ای خائنین حیا کنین؛ کازرون را رها کنین».
  -تجمع هزاران نفر از مردم استان چهارمحال و بختیاری در اعتراض به طرح انتقال آب از این استان به استان اصفهان.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود