گزارشی از بانک آینده، ورشکستگی و تجمعات اعتراضی مردمی

0

روز پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷، خبر تجمع در مقابل شعب بانک آینده در شهرهای قزوین، دزفول،گوهردشت کرج و یاسوج در فضای مجازی و رسانه ها پخش شد. از آنجا که این موضوع می تواند یک کیس دیگر در جامعه باشد، بر آن شدیم تا گزارشی در این زمینه تهیه کنیم تا سابقه امر را بررسی کرده باشیم:

آشنایی مختصر با بانک آینده:
بانک آینده در سال ۱۳۹۱ تأسیس شده است. این بانک از ادغام بانک تات، مؤسسه اعتباری موسوم به صالحین و مؤسسه اعتباری آتی، با سرمایه پایه هشت (۸) هزار میلیارد ریال؛ در تیرماه سال ۱۳۹۱ شکل گرفت. متعاقباً، بانک آینده، براساس مجوزهای صادره از سوی بانک مرکزی رژیم و سازمان بورس و اوراق بهادار؛ در تاریخ ۱۶/۰۵/۱۳۹۲ به ثبت رسید.
بانک آینده از مجموعه بیش از ۱۷ هزار سهامدار، پس از طی مراحل لازم، در تاریخ ۲۶اسفند ۹۳موفق به اخذ مجوز فعالیت از بانک مرکزی گردید.
در حال حاضر، بانک آینده با مجموعه‌ای از نیروی انسانی (حدود ۳۹۰۰نفر) و ۲٫۹میلیون نفر مشتری، در قالب یک بانک تجاری خصوصی با ۲۶۰ شعبه (طبق آخرین آمار ارائه شده از طرف سایت بانک مرکزی) در سراسر کشور، مشغول فعالیت است؛ و سرمایه بانک با تأیید سهامداران، با افزایش ۱۰۰ درصدی، از هشت (۸) هزار میلیارد ریال به شانزده (۱۶) هزار میلیارد ریال، افزایش یافته‌ است.
اعضای هیئت مدیره بانک آینده:
 قاسم بختیاری‌فر، رئیس هیئت مدیره / جلال رسول‌اف، عضو هیئت مدیره و مدیرعامل / محمدعلی بهزادان، نایب رئیس هیئت مدیره / ناصر کریمی، عضو هیئت مدیره / دکتر مرتضی شاکری، عضو هیئت مدیره
سابقه بحث ورشکستگی بانک آینده از زبان رسانه های رژیم:
بانک آینده از کدام آستین بیرون آمد؟ پایگاه خبری تحلیل صراط نیوز:- ۲۶ تیر ۹۱
…این بانک برای پیگیری اهداف شخصی عده ای سرمایه دار راه اندازی شده و هیچ اعتباری را برای سرمایه مردم و اقتصاد کشور قائل نیست.
باند اقتصادی تشکیل دهنده بانک تات ، پس از رسوایی مالی در این بانک و سردرگم کردن سرمایه های مردم یکبار دیگر در تلاش است تا بانکی جدید را با یاری چند موسسه مالی راه اندازی کند. محل تامین هزینه های این بانک مشخص نیست. اطلاعات کافی در رابطه با گردش مالی آن نیز وجود ندارد.
کارتل های اقتصادی به سادگی توانسته اند طی چند سال اخیر موسساتی را به صورت قارچ گونه در کشور تاسیس کنند که پس از مدتی هم با دریافت پول های هنگفت از مردم بدون هیچ پاسخی و برگرداندن سرمایه ملت به خودشان تنها با اعلام ورشکستگی موسسه را تعطیل و پول های آن را به جیب مبارک واریز می کنند!
تاسیس پی در پی موسسات مالی – اعتباری و بانکهای مختلف در سطح کشور،این ترس و دلهره را در دل مردم ایجاد کرده که در نهایت به کدام یک از آنها میتوانند اطمینان کنندوسرمایه خود را در اختیارش گذاشته و نگران بازگشت پول خود نباشند .
رواج پدیده هایی از این دست در نظام اقتصادی و بانکی کشور بی شک باعث بی اعتمادی مردم در دراز مدت نسبت به سیاست های پولی و اعتباری دولت خواهد شد و این امر هیچ حاصلی جز فلج شدن چرخه اقتصادی و سرمایه ای کشور نخواهد داشت.
شایعه است آرامش خود را حفظ کنید – سایت رکنا اقتصادی-  ۲۳ شهریور ۹۶
متاسفانه برخی شایعه‌سازان برای ایجاد اختلال در کارکرد نظام بانکی و آسیب زدن به حیثیت آن، شایعاتی همچون بروز مشکلات برای بانک‌ها منتشر می‌کنند و سپرده‌گذاران را برای خروج سرمایه‌های خود از بانک‌ها برای رسیدن به اهداف خویش ترغیب می‌کنند که با قاطعیت ضمن رد اینگونه شایعات، از سپرده‌گذران محترم درخواست می‌کنیم با حفظ آرامش، بانک آینده که برای ایفای مسئولیت اجتماعی خود وظیفه تعیین تکلیف سپرده‌های موسسه منحل شده افضل توس را به عهده گرفته است، یاری کنند.
سایت راهبرد معاصر- اخبار ورشکستگی بانک آینده صحت دارد؟  ۱۹ دی ۹۷
اخبار ورشکستگی بانک آینده برای چندمین بار طی چند سال اخیر منتشر شد تا باز هم سپرده گذاران بانک آینده نسبت به دارایی هایشان نگران شوند. همین مساله باعث شد بسیاری از سپرده گذاران با مراجعه به شعب از وضعیت بانک جویا شوند و برخی تصمیم به انتقال سپرده هایشان گرفته اند. این در حالی است که مقامات مسئول، اختلاس بانک آینده و ورشکستگی آن را تکذیب کرده اند.
بانک آینده ورشکستگی
در شبکه های اجتماعی منتشر کردند در بانک آینده، علی انصاری به عنوان سهام دار از این بانک اختلاس کرده و فراری شده و بانک آینده توان بازپرداخت مطالبات مردم را نخواهد داشت. اما مسئولین بانک مرکزی هر دوی این اخبار را، یعنی هم خبر ورشکستگی بانک آینده و هم خبر اختلاس بانک آینده و فرار علی انصاری را تکذیب کردند.
 خبر ورشکستگی بانک آینده کاملا دروغ است چرا که حسابهای مالی این بانک به وضوح نشان می‌دهد “آینده” نه تنها ورشکسته نیست بلکه جزو معدود بانکهایی است که سود نسبتا قابل توجهی نصیب سهامداران خود کرده است. بانک آینده از جمله بانک‌هایی است که در راس لیست بانک‌های مجاز بانک مرکزی است.
 اما جریان تصاویر و فیلم ها علیه بانک آینده چیست؟
بانک آینده با توجه به اعتماد بانک مرکزی وظیفه تصویه حساب با سپرده‌گذاران تعاونی (غیرمجاز) افضل‌توس را بر عهده گرفت.
هر از چند گاهی سپرده‌گذاران افضل‌توس مقابل شعب بانک آینده تجمع میکنند و خواهان پولشان هستند در حالی که پول آنها در بانک آینده نیست. این تجمعات و بعضا شعارها علیه بانک آینده برای آنهایی که نمی‌دانند جریان چیست شائبه‌های فراوانی ایجاد کرده است.
با توجه به تماس‌های مکرر مخاطبان لازم دیدیم حقیقت را بگوییم تا دروغگوها باعث ایجاد یک بحران نشوند….بانک آینده ورشکست نشده واخبار جدید نیز نشان می‌دهد قرار نیست ورشکست شود.در آینده خواهید دید که بانک آینده بزرگتر و پیشرفته‌تر خواهد شد.
سایت خبری تحلیلی عصر ایران – بانک مرکزی: ورشکستگی بانک آینده دروغ است
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۹۷
تمام خبرهای مربوط به ورشکستگی و اختلاس این بانک دروغ است.
تسنیم نوشت: رسانه‌های معاند در تلاشند با اعلام خبرهای دروغ موج نگرانی را در بین سپرده‌گذاران سیستم بانکی ایجاد کنند اما یک مقام مسئول بانک مرکزی تمام این خبرها را دروغ خواند.
این ترفند قدیمی البته قبلاً هم در دستور کار این گروه ضد انقلاب بوده است، قبل تر نیز این افراد تلاش می کردند با رسانه های دروغ پراکن خود شایعه ورشکستگی بانک های نظام را مطرح کنند و از آب گل آلودی که خودشان درست کرده اند، ماهی بگیرند.
این بار هم این گروه با کلید واژه اختلاس و ورشکستگی یکی دیگر از بانک های خصوصی کارشان را شروع کرده اند و چند روز است که با انتشار اخبار دروغ تلاش می کنند مردم و سپرده گذاران این بانک را نگران کنند که اگر دیر اقدام کنند تمام سرمایه خود را که در این بانک سرمایه گذاری کرده اند، از دست خواهند داد.
مدیر عامل این بانک نیز با بیان اینکه اقتصاد ایران، بانک محور بوده و به همین دلیل بیشتر فشارِ دشمنان، بر تخریب نظام بانکی کشور متمرکز است، گفت: لذا، باید مراقب باشیم و اجازه ندهیم که با بعضی شایعه پردازی معاندان، اعتماد مردم به بانک ها، دچار تزلزل گردد، گرچه مردم عزیزمان، هوشیارتر از این هستند که خود را در معرض این گونه شایعات قرار دهند.
ورشکستگی بانک آینده؟ شایعه یا واقعیت- سایت رسانه بانک – پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷
انتشار اخبار ورشگستگی بانک آینده و اختلاس بانک آینده باعث تجمع سپرده گذاران این بانک جلوی برخی شعب شد.
اخبار ورشکستگی بانک آینده برای چندمین بار طی چند سال اخیر منتشر شد تا باز هم سپرده گذاران بانک آینده نسبت به دارایی هایشان نگران شوند. همین مساله باعث شد بسیاری از سپرده گذاران با مراجعه به شعب از وضعیت بانک جویا شوند و برخی تصمیم به انتقال سپرده هایشان گرفته اند.این در حالی است که مقامات مسئول، اختلاس بانک آینده و ورشکستگی آن را تکذیب کرده اند.
تجمعات اعتراضی مردم در مقابل شعب بانک آینده
سایت رادیو صدای امریکا – ۱۵ اردیبهشت ۹۷
برخی از غارت شدگان موسسه‌های اعتباری از جمله تعاونی افضل توس، روز شنبه ۱۵ اردیبهشت با برگزاری تجمع اعتراضی در مقابل یکی از شعب این بانک، خواستار بازگرداندن سپرده هایشان شدند. غارت شدگان در جریان این تجمع، به در ورودی شعبه بانک آینده در خیابان بخارست تخم مرغ پرتاب کردند. نیروی انتظامی نیز در محل تجمع حاضر بود.
تجمع غارت شدگان مقابل بانک آینده – اردیبشهت ۹۷
عده‌ای از معترضان به سوی بانک تخم مرغ پرتاب می‌کنند.تجمع کنندگان شعار می دادند:
چونکه آینده دزده پول ما رو می دزده
آینده ورشکسته رو پول ما نشسته
بالاترین – دیماه ۹۷- بزرگترین اختلاس تاریخ ایران توسط مدیر عامل بانک اینده علی انصاری صورت گرفت و وی با کمک رژیم از ایران گریخت.تجمعات در شهرهای سبزوار،مشهد،اصفهان و… امروز توسط مالباختگان بانک ورشکسته اینده برگزار شد.
تجمع مردم دزفول مقابل بانک آینده
پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷- بدنبال شایعاتی مبنی بر ورشکستگی بانک آینده و فراری بودن مدیرعامل آن، تعداد زیادی از شهروندان دزفولی با مراجعه به شعب بانک آینده پیگیر صحت و سقم این موضوع بوده و برخی سپرده های خود را از بانک خارج کردند. فرماندار رژیم در دزفول سعی در رد مسئله ورشگستکی بانک می کرد.
تجمع تعداد زیادی از مردم در مقابل یکی از شعب بانک آیندە در یاسوج
پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷ – تعداد زیادی از شهروندان در یاسوج در مقابل یکی از شعب بانک آینده در این شهر تجمع کردند و خواستار سپرده های خود شدند. (فیلم ضمیمه است)
تجمع جمعی از مردم در مقابل یکی از شعب بانک آیندە گوهر دشت کرج
پنجشنبه ۲۰ دی ۹۷ – جمعی از شهروندان در گوهردشت کرج در مقابل یکی از شعب بانک آینده در این شهر تجمع کردند و خواستار سپرده های خود شدند
نتیجه:
داستان ورشکستگی بانک آینده موضوع جدیدی نیست. این موضوع تحت عناوین مختلف بخصوص از سال 2017 مطرح بوده است. عناوینی مانند:اخبار ورشکستگی بانک آینده، آیا سپرده گذاری در بانک آینهد خطرناک است؟، آیا بانک آینده اعتبار دارد؟ و ….
تجمعات اعتراضی مردم از اردیبهشت ماه سال جاری بصورت جدی مطرح بود و کم و بیش وجود داشته است.
اما این تجمعات بصورت همزمان در روز پنجشبه 20 دی 97 بار دیگر در چندین شهر صورت گرفته که قابل توجه است و احتمال دارد که از روز شنبه آینده (22 دی 97) و بعد از آن با شدت بیشتری شکل بگیرد و رژیم با یک معضل جدید دیگری که منشاء شدت دادن به اعتراضات اجتماعی است، مواجه باشد.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود