گزارشی از اعتصاب سراسری و اعتراضات در سومین هفته مهرماه

0

در هفته سوم مهرماه اعتصاب سراسری در بسیاری از شهرها ادامه داشت و بطور خاص اعتصاب کامیونداران سومین هفته خود را در بیش از ۳۱۰ شهر پشت سرگذاشت. بازاریان نیز در روز ۱۶ مهر دست به اعتصاب سراسری زدند.

کامیونداران  در حالی سومین هفته اعتصاب خود را پشت سر گذاشتند که نزدیک ۲۶۰ تن از آنها تا کنون دستگیر شده اند و رژیم هر روز به تهدید آنها ادامه میدهد.

در این هفته بدلیل ایستادگی رانندگان رژیم یک گام عقب نشینی کرد و روز ۲۱مهر، شورایعالی ترابری پیشنهاد سازمان راهداری برای تعیین نرخ کرایه حمل و نقل جاده ای کشور به تن‌ ـ کیلومتر را رسما تصویب کرد. ولی کامیونداران میخواهند از اجرایی شدن آن، مطمئن شوند و تا کنون دست از اعتصاب خود برنداشته اند.

همچنین معلمان و فرهنگیان در فراخوانی اعلام کردند که روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر بصورت سراسری اقدام به تحصن خواهند کرد.

گزارش آماری اعتراضات: 

طی هفته گذشته جمعا ۳۳۲مورد اعتراض صورت گرفت

کارگران ۴مورد

غارت شدگان ۳مورد

فرهنگیان ۱مورد

دانشجویان 1مورد

سایر اقشار ۲۷مورد

زندانیان ۳مورد

اعتصاب غذای زندانیان ۳مورد

کامیونداران ۲۲۱مورد

بازاریان ۶۹مورد

متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۴۷مورد

چارت حرکتهای اعتراضی هفته سوم مهرماه ۱۳۹۷

چارت حرکتهای اعتراضی هفته سوم مهرماه

گزارش مشروح اعتراضات:

اعتصاب سراسری کامیونداران: سومین هفته اعتصاب سراسری کامیونداران در اعتراض به پایین بودن کرایه ها، گرانی قطعات یدکی و عدم پاسخگویی کارگزاران رژیم به خواسته هایشان، طی هفته گذشته هم ادامه یافت. کامیونداران طی این مدت ۲۲۱مورد اعتصاب داشتند. رژیم تمامی ترفندهایش را بکار برد که این اعتصاب را در هم بشکند.

ترفند های رژیم برای شکستن اعتصاب:

– علنا موضوع اعدام کامیونداران دستگیر شده را مطرح کرد.

– روابط عمومی اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان هرمزگان در بیانیه ای اعلام کرد پروانه تعدادی از شرکتهای حمل و نقل، لغو شده است.

– دادستان مبارکه اعلام کرد شرکتهای باربری که از اول مهرماه تاکنون عملکرد قابل قبول نداشتند، پلمب و سهمیه بارشان به شرکتهای باربری شهرستانهای مجاور داده خواهد شد.

– روی موبایل تعدادی از کامیونداران اس.ام.اس ارسال کرد مبنی بر اینکه چون ناوگان شما سهمیه سوخت گازوئیل گرفته و فاقد کارکرد باربری بوده، در صورت تکرار این موضوع، سهمیه سوختتان قطع خواهد شد.

– تابلو پایانه مبارکه توسط رژیم پایین کشیده شده و رانندگان را تحت فشار قرار داده تا برای هر شب پارک در پایانه ۱۰۰۰۰تومان کرایه بدهند و با مخالفت کامیونداران، آنها را از پایانه بیرون کرده تا با خالی شدن پایانه از آن فیلمبرداری کرده و نشان بدهند که اعتصاب تمام شده است.

– سالن اعلام بار بندرعباس توسط استاندار، به مدت یک هفته تعطیل شد.

– دیدبان فضای مجازی متنی منتشر کرده مبنی بر اینکه «شما عضو گروه تلگرامی کامیونداران و رانندگان وابسته به مجاهدین هستید و بایستی سریعا از این گروه تلگرامی دربیایید. در غیر این صورت تحت برخورد قرار خواهید گرفت».

– کامیونداران اعتصابی و محل اعلام بار اصفهان، از طرف رژیم تهدید شده اند که اگر بار نزنند، کارت هوشمند آنها باطل میشود.

خسارتهایی که اعتصاب به رژیم وارد کرده:

تعطیل شدن پالایشگاه خرم آباد، تعطیل شدن پتروشیمی بجنورد، تعطیل شدن پتروشیمی شیراز، تعطیل شدن پتروشیمی ایلام، باقیماندن بارهای انبارهای صنایع فولاد اهواز، باقیماندن بارهای پتروشیمی خرم آباد، پر شدن انبارهای فولاد خوزستان از شمش‌، ناتمام ماندن تولیدات پتروشیمی مارون، مشکل خط تولید فولاد مبارکه اصفهان، مشکل در تحویل سیمان سپاهان اصفهان،‌ تعطیل شدن کارخانه کاشی یزد، تعطیل شدن کارخانه قند قزوین، به حالت نیمه تعطیل درآمدن کارخانه قند همدان، به حالت نیمه تعطیل درآمدن کارخانه قند نیشابور، تعطیل شدن پایانه بندرعباس، خراب شدن محصولات کشاورزی اصفهان، منتقل شدن پخش فرآورده‌های نفتی در استان فارس از طریق قطار به جای کامیونها.

– کامیونداران علاوه بر اعتصابشان‌، در شهرهای مبارکه، زرین شهر، اصفهان، اردبیل و بندر ماهشهر، دست به تجمع زده و خواهان جوابگویی به مطالباتشان شدند.

اعتصاب سراسری بازاریان:

طبق فراخوان قبلی، روز ۱۶مهر بازاریان و مغازه داران در شهرهای مختلف در اعتراض به گرانی و تورم افسارگسیخته، دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب طی چند روز در ۵۷شهر و ۲۴استان گسترش یافت. 

کارگران:

کارگران خدمات شهری شهرداری شادگان در اعتراض به عدم دریافت چند ماه حقوق و مزایای خود، درب ورودی شهرداری را مسدود کردند. 

غارت شدگان:

طی این هفته غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت، غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران و غارت شدگان طلای ثامن در تهران، تجمع کردند. 

فرهنگیان:

مربیان پیش دبستانی عشایر ایذه در اعتراض به عدم استخدامشان، تجمع کردند. 

دانشجویان:

طی هفته قبل دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران در اعتراض به پولی شدن سرویس خوابگاهها، تجمع کردند.

 سایر اقشار:

تجمع و تحصن کارکنان سهام عدالت: کارکنان سهام عدالت چند روز به صورت شبانه روزی در اعتراض به عدم دریافت ۴۲ماه مطالبات معوقه و عدم امنیت شغلی خود، در مقابل وزارت اقتصادی و امور دارایی تجمع و تحصن کردند.

تجمع کشاورزان ورزنه: کشاورزان ورزنه در اعتراض به پاسخ نگرفتن مطالباتشان، در میدان تره بار ورزنه 2روز تجمع کردند.

تجمع پرسنل شرکت آبفا اهواز: پرسنل شرکت آبفا اهواز در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان، در مقابل درب شرکت سفره خالی پهن کردند.

 

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود