گزارشی از اعتراضات سراسری در هفته دوم آذر

0
اعتراضات سراسری در هفته گذشته شکل جدیدی از اتحاد بین اقشار مختلف بخود گرفت.
کارگران، دانشجویان و معلمان با شعار «کارگر، معلم، دانشجو پیوندتان مبارک» بر این اتحاد تاکید کردند و ارکان نظام را به لرزه در آوردند.
در هفته گذشته تظاهرات بزرگ کارگران فولاد اهواز ادامه داشت هچنین با فرارسیدن ۱۶ آذر روز دانشجو، موج جدیدی از اعتراضات دانشجویی، دانشگاههای سراسر کشور را در بر گرفت.

 

گزارش آماری اعتراضات:

طی هفته گذشته جمعا ۸۱مورد اعتراض صورت گرفت؛
کارگران ۳۰مورد
دانشجویان ۱۷مورد
سایر اقشار ۲۱مورد
غارت شدگان ۴مورد
بازنشستگان ۳مورد
فرهنگیان ۱مورد
زندانیان ۴مورد
اعتصاب غذای زندانیان ۱مورد
متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۱۲مورد

گزارشی از اعتراضات سراسری در هفته دوم آذر

مهمترین اعتراضات به این قرار بود

کارگران:

اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز:
۱۷ آذر بیست و نهمین روز تجمع،‌ اعتصاب و راهپیمایی این کارگران در مقابل استانداری و سطح شهر، برگزار شد. در این اعتراضات خانواده کارگران به همراه سایر اقشار در اهواز، شرکت داشتند.
کارگران اعلام کردند تا رسیدن به خواسته های به حقشان دست از اعتراض برنمیدارند.
تجمع کارگران کارخانه شیر پگاه در تهران:
این کارگران در اعتراض به عدم تحویل زمینهایشان توسط سپاه چند روز در مقابل کارخانه و ساختمان قوه قضاییه در تهران، تجمع کردند.
اعتراضات کارگران قطار شهری اهواز:
این کارگران در اعتراض به عدم دریافت ۱۸ماه حقوق معوقه خود چندین روز تجمع کرده و با پهن کردن یک سفره خالی خواستار رسیدگی به مطالباتشان شدند.
تجمع کارگران کارخانه صنایع مفتولی تاکستان:
این کارگران چندین روز در اعتراض به عدم دریافت ۶ماه حقوق معوقه خود تجمع و اعتراض کردند.
تجمع اعضای پروژه سپیدار ۲و۳ تعاونی مسکن شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:
این کارگران در اعتراض به عدم تحویل خانه هایشان چند روز در تهران تجمع کردند.
اعتراضات کارگران شهرداری شهرهای مختلف:
کارگران شهرداری شهرهای اندیمشک، بندر خمینی، آبژدان، حمیدیه، رباط کریم و آبادان در اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق معوقه خود، دست به اعتصاب و تجمع زدند.

 

غارت شدگان:
تجمعات غارت شدگان در هفته قبل به این قرار است:
غارت شدگان موسسه کاسپین (تهران، رشت، مشهد، کرمان)
غارت شدگان موسسه طلای ثامن (تهران)
غارت شدگان موسسه شرکت تولید کود کمپوست پلارک (دزفول)
سرمایه گذاران مجتمع تجاری آدینه (رشت).

 

بازنشستگان:
تجمعات بازنشستگان در هفته قبل به این قرار است:
فرهنگیان بازنشسته از شهرهای مختلف در تهران در اعتراض به وضعیت وخیم معیشتی خود، در مقابل دفتر روحانی تجمع کردند.
فرهنگیان بازنشسته از شهرهای مختلف در تهران در اعتراض به پاسخ نگرفتن در مورد مطالباتشان در مقابل وزارت کار تجمع کردند.
بازنشستگان سال96 و 97 دانشگاه علوم پزشکی در کرمانشاه در محیط دانشگاه تجمع کرده و خواستار دریافت پاداش پایان خدمت 30ساله خود شدند.

 

دانشجویان:
اهم اعتراضات و تجمعات دانشجویان به این قرار است:
– با ورود روحانی به سالن جابربن حيان دانشگاه علوم پزشكي سمنان جمعي از دانشجويان با شعار «تورم، گرانی، جواب بده روحانی» علیه او اعتراض کردند.
– در جلسه ای که روحانی در یکی از سالنهای دانشگاه سمنان برگزار کرد، دانشجویان با شعارهای مستمر و بلند خود، فضای سالن را در ورود روحانی بهم ریختند. دانشجویان شعار میدادند: «تورم، گرانی، جواب بده روحانی».
– دانشجويان دانشگاه علامه، برنامه اي به مناسبت 16آذر برگزار كردند. آنها با نوشتن تراكتهايي اعتراض خود را نسبت به حذف اساتیدشان نشان دادند. در اين جلسه بيانيه ای از طرف انجمن اسلامی خوانده شد.
– به مناسبت روز دانشجو، جمعی از دانشجویان در برابر ورودی دانشگاه تهران دست به تجمع و اعتراض زدند.  دانشجویان شعار میدادند: «دانشجوی باغیرت، حمایت حمایت».
– در مراسمی که برای بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه تبریز برگزار شده بود، یکی از دانشجویان سخنرانی اعتراضی شدیدی علیه رژیم کرد که مورد استقبال دانشجویان قرار گرفت. این دانشجو در یک نقطه خواستار پاسخگویی ولی فقیه شد که دانشجویان استقبال کردند.
هنگام سخنرانی پزشکیان نایب رئیس که برای سخنرانی به آنجا رفته بود، دانشجویان به ترکی فریاد میزنند: «بشین، بشین».
– دانشجویان دانشگاه تربیت معلم به مناسبت روز دانشجو اقدام به برپایی یک تجمع اعتراضی کردند. آنها شعار میدادند: «دانشجو بر فنا رفت، اصلاحچی کربلا رفت».
– دانشجويان پزشكی و پيراپزشكی دانشگاه آزاد تهران در مقابل دفتر روحانی در تهران تجمع کردند. آنها نسبت به اخراج از دانشگاه اعتراض داشتند.
– دانشجویان دانشگاه هنر در تهران، دانشجویان دانشگاه اهواز، دانشجویان دانشگاه پلی تکنیک در تهران، دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه،  در حمایت از کارگران گروه ملی فولاد اهواز و کارگران نیشکر هفت تپه دست به اعتراض و تجمع زدند.
فرهنگیان:
معلمان کرمانشاهی تجمع کرده و با در دست گرفتن پلاکاردهای بزرگی روز دانشجو را گرامی داشته و به دانشجویان تبریک گفتند. در پلاکاردهایی که در دست آنها بود نوشته شده بود: «کارگر و معلم زندانی آزاد باید گردند».
 
سایر اقشار:
اهم اعتراضات و تجمعات سایر اقشار به این قرار است:
– کشاورزان ورزنه در اعتراض به قطع حق آبه خود در ورودی ورزنه تحصن کردند.
– کشاورزان در اصفهان با بنرهای اعتراضی نسبت به ندادن حقابه شان، در نماز جمعه اصفهان شرکت کردند. آنها ابتدا تجمع کرده و سپس بسوی محل نماز جمعه تظاهرات کردند.
– کارکنان بیمارستان خمینی در کرج همراه با همراهان بیماران دیالیزی و خانوادههای بیماران استان البرز در اعتراض به بلاتکلیفی این بیمارستان و عدم دریافت یکسال حقوق معوقه خود، چندین روز تجمع کردند.

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود