کرنولوژی لحظه به لحظه قیام دیماه ۹۶ – قسمت اول

0

لحظه به لحظه با قیام دیماه؛ از ۷ دی ۹۶ تا ۲۵ دی ۹۶ 

مقدمه :

آنچه در زیر از نظرتان میگذرد گزازش کاملی است از کرنولوژی لحظه به لحظه آنچه که در روزهای ۷ تا ۲۵ دیماه ۹۶ در شهرها و خیابانهای ایران رخ داد.
قیامی که در مشهد در اعتراض به گرانی تخم مرغ شروع شد، به سرعت به ۱۴۲ شهر گسترش یافت، خیلی سریع از یک اعتراض صنفی به یک قیام رادیکال و سیاسی تبدیل شد و شعارها شکل ضد حکومتی به خود گرفت و مردم خواست اصلی شان که سرنگونی نظام حاکم و بر قراری آزادی و دمکراسی است را فریاد زدند.
در این قیام شعار تاریخی «اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا» در روز ۹ دی از زبان دانشجویان دانشگاه تهران در تمامی شهرها منتشر شد و بادکنک شیادگرانه اصلاحات را ترکاند.
به گفته بسیاری مطبوعات و ناظران مطلع خارجی و بین المللی این قیام یک قیام سازمنیافته و بسیار منظم بود؛ انتشار قیام ضمن چند ساعت به ۱۴۲ شهر با شعارهای واحد دلیل محکمی برای اثبات این ادعاست.
خامنه‌ای در سخنرانی روز ۱۹ دی خود گفت: «این قضایا سازماندهی شده بود». سازمان مجاهدین آن را به اجرا درآورد. او گفت: مجاهدین «از ماهها قبل آماده بودند» و رسانه‌های مجاهدین برای آن فراخوان داده بودند
ولی فقیه نظام گفت: «در رأس مثلثی که قیام را برانگیخته مجاهدین قرار دارند» و دو رأس دیگر را به‌‌قدرت‌های خارجی نسبت داد.
اما مثلث حقیقی قیام چیز دیگری است. در مثلث قیام، در یک رأس سازمان مجاهدین قرار دارند. رأس دیگر پوسیدگی حاکمیتی است که دیگر قادر به ‌ادامه حکومت نیست و رأس دیگر نارضایتی انفجاری مردمی است که دیگر این نظام را تحمل نمی‌کنند.

 

 

……

هرچه تلاش کردیم کرنولوژی قیام را مختصر و کوتاه کنیم نتوانستیم از هیچکدام از زوایای پرشور،آتشین و خاطره انگیز آن بزنیم بنابراین هیات تحریریه سایت تصمیم گرفت این کرنولوژی را در سه قسمت تقدیم شما عزیزان کند . این روزها و لحظات تاریخی در سینه ملت ایران و در تاریخ مبارزات آزادیخواهانه مردم ایران برای همیشه خواهد ماند.
روزهایی که هرگز آنها را فراموش نخواهیم کرد.
یاد شهیدان راه آزادی بخصوص ۴۵ شهید قیام دیماه ۹۶ سبز و رویان .
بی شک این خونها بی پاسخ نخواهد ماند و تمامی شهیدان راه آزادی در روز پیروزی همراه با ما خواهند بود.

 

 

 کرنولوژی قیام دیماه

قسمت اول: هفتم تا نهم دیماه

 ۷ دی ۹۶:

مشهد: طبق فراخوانی که از قبل اعلام شده بود؛ قریب به ۱۰هزار نفر از مرم مشهد در اعتراض به گرانی کالاها و مایحتاج عمومی و بالا رفتن افسارگسیخته قیمت روزانه اقلام؛ در میدان شهدا؛ مقابل ساختمان شهرداری این شهر تظاهرات بزرگی را برگزار کردند. آنها به سمت حرم در خیابان شیرازی حرکت کردند. غارت شدگان موسسات مالی مختلف هم به این تجمع پیوستند. در این تجمع تمامی اقشار از زن و مرد؛ افراد سالخورده و کودکان؛‌ شرکت داشتند. حضور زنان در این تجمع؛ چشمگیر بود.

مردم شعار میدادند: «مرگ بر دیکتاتور»؛ «مرگ بر روحانی»؛ «مرگ بر گرونی»؛ «اسلامو پله کردین؛ مردمو ذله کردین»؛ «امام رضا نگاه کن؛ فکری به حال ما کن»؛ «لاریجانی قاضیه؛ با دزدها هم بازیه»؛ «توپ تانک فشفشه  دیگر اثر نداره»؛ «میکشم میکشم آنکه برادرم کشت»؛
نیشابور، کاشمر، بیرجند، شاهرود و نوشهر نیز به مردم مشهد پیوستند

۸ دی ۹۶:

تهران: طبق فراخوان که در فضای اینترنت برای تجمع در سایر شهرها داده شده بود؛ گارد ضدشورش برای ممانعت از شکل گیری هرگونه حرکت اعتراضی در میدان ولیعصر و در برخی چهارراههای اصلی شهر و در میدان آزادی مستقر شده بود. نیروی انتظامی در میدان ولیعصر اسلحه نداشتند ولی باتوم در دست داشتند و نمیگذاشتند ماشینها متوقف شوند.

کرمانشاه: در کرمانشاه مردم فراخوانی روی شبکه های اجتماعی داده بودند که میخواهند در حمایت از زلزله زدگان استان کرمانشاه در میدان آزادی کرمانشاه جمع شوند. گارد در اطراف میدان آزادی تجمع کرده و مانع حرکت مردم به آن سمت شدند؛ ولی مردم به تدریج تجمعشان را شکل دادند و جمعیت به تدریج بالغ بر هزاران نفر شد. مردم در میدان آزادی آتش بزرگی درست کردند. مردم شعار میدادند: «مرگ بر دیکتاتور «یا مرگ یا آزادی»؛

قوچان: در قوچان صدها نفر به خیابانها آمدند. گارد ضدشورش در سطح شهر پراکنده بودند. فرمانده نیروی انتظامی از مردم خواست که هر مسئله ای دارند از مجاری قانونی عمل کنند. مردم وی را هو کرده و گفتند: «دروغه؛‌ دروغه». وی گفت این کارهای شما فقط باعث استفاده دشمن است. مردم شعار دادند: «پلیس برو دزدو بگیر». رئیس پلیس گفت «دارم اخطار میدهم. کسانی که میخواهند تماشا کنند از بقیه فاصله بگیرند». مردم شعار دادند: «نترسید؛ نترسید؛ ما همه با هم هستیم»؛ «مرگ بر روحانی»؛ «مرگ بر گرانی».

اصفهان: چند هزار نفر از مردم اصفهان در پاسخ به فراخوان قبلی در همبستگی با مردم مشهد؛ تجمع خودشان را از سی و سه پل؛ میدان خمینی؛ میدان انقلاب؛ میدان نقش جهان و چند نقطه دیگر آغاز کردند. گارد در بین مردم آمد؛ بین مردم فاصله انداخته و بعد مردم را دستگیر کرد. مردم شعار «مرگ بر خامنه ای»؛ «مرگ بر دیکتاتور»؛ سر دادند.

اهواز: در اهواز تجمع شکل گرفت. نیروی انتظامی در میدان شهدا مسیرها را گرفتند که مردم رد نشوند. در خیابان کیانپارس؛ صدای تیراندازی شنیده میشد. مردم شعار میدادند: «سوریه را رها کن؛ فکری به حال ما کن»؛ «مرگ بر دیکتاتور»؛ اهوازی میمرد؛ ذلت نمیپذیرد».

قم: صدها نفر از جوانان در قم در پاسخ به فراخوان همبستگی با مردم مشهد و سایر شهرها؛ در اعتراض به گرانی؛ تجمع کردند. یکی از زنان تظاهرکننده در چشمان نیروی انتظامی نگاه میکند و به جمعیت میگوید بگویید: «مرگ بر خامنه ای» همه مردم هم شعار میدهند. سرکرده نیروی انتظامی با تهدید به مردم گفت «این تجمع شما غیرقانونی است. متفرق شوید وگرنه با شما به عنوان برهم زنندگان نظم؛ برخورد خواهد شد». یکی از تجمع کنندگان گفت: «فقط باتون آوردید و …».
مردم شعار میدادند: «نترسید؛ نترسید؛ ما همه با هم هستیم»و…

قزوین: در قزوین چند صد نفر در خیابانها تجمع کرده و شعار میدادند: «ایرانی باغیرت؛ حمایت؛‌ حمایت»؛ «توپ؛ تانک؛ فشفه؛ آخوند باید کشته شه».

رشت: در رشت صدها نفر از مردم در حاجی آباد علیه گرانی تجمع کردند. لباس شخصی ها در چشم یکی از زنان تظاهر کننده اسپری فلفل زدند. مردم شعار میدادند: «کشور ما دزدخونه است؛ توی جهان نمونه است»؛ بین تظاهرکنندگان با گارد و بسیجیان درگیری پیش آمد. بسیجیان به مردم حمله کردند. تعدادی از جوانان در خیابان مقابل گارد ضدشورش نشستند و شعار میدادند: «میمیریم؛ میمیرم؛ ایران را پس میگیریم»؛

قائمشهر: در قائمشهر در پاسخ به فراخوان همبستگی با مردم مشهد؛ صدها تن از مردم تجمع کردند. آنها شعار میدادند: «همشهری باغیرت؛ حمایت؛ حمایت».

یزد: در یزد؛ مردم در میدان بهشتی تجمع کردند.

ساری: در ساری تجمع کنندگان در اعتراض به گرانی در مقابل استانداری تجمع کردند.

زاهدان: در زاهدان مردم تجمع کردند. آنها شعار میدادند:‌«سوریه را رها کن؛ فکر به حال ما کن».

همدان: جوانان همدان در خیابان بوعلی تجمع کردند. بین مردم و گارد درگیری پیش آمد. مردم شعار میدادند: «مرگ بر روحانی»؛ «مرگ بر جمهوری اسلامی».

خرم آباد: مردم در خرم آباد تجمع کردند. آنها شعار میدادند: «ایرانی میمیرد؛ ذلت نمیپذیرد».

سبزوار: در سبزوار صدها نفر تجمع کردند. نیروی انتظامی مردم را به شدت کتک زد.

بجنورد: در بجنورد مردم تجمع کردند. آنها شعار میدادند: «اسلامو پله کردن؛ مردمو ذله کردن»؛

کرمان: در کرمان گارد ضدشورش در خیابانها مستقر شده بودند.

تبریز: در تبریز در چهارراه آبرسان که مرکز سنتی و همیشگی تجمعات مردم بود؛ گارد ضدشورش مستقر شده بود. آنها همچنین در میدان ساعت؛ مستقر شده و محل را قرق کرده بودند. فضای شهر بسیار امنیتی است. ماشنیهای نیروی انتظامی در کنار میدان ساعت ایستاده بودند.

در مشهد: رژیم در هراس از تظاهرات مجدد؛ نیروهای ضدشورش و سپاه را در خیابانها و میدانهای شهر مشهد چیده بود.

فضای اینترنت: در فضای اینترنت تراکتهایی برای دعوت به قیام در شهرهای مختلف منتشر شد و جوانان هماهنگی های لازمه برای قیام و تظاهرات روز بعد را باهم انجام میدادند.

۹دی ۹۶:

تهران: از صبح تجمع در خیابانهای تهران شکل گرفت. مردم شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. نیروی انتظامی و گارد در میدان انقلاب مستقر شده بود.

مردم در خیابان انقلاب به سمت دانشگاه تهران؛ در امتداد چهارراه ولیعصر حرکت میکنند و شعار «مرگ بر دیکتاتور»؛ «ایرانی با غیرت؛ حمایت؛ حمایت»‌ سر دادند.

در چهارراه ولیعصر ماشین آبپاش وارد کردند. مردم سطل زباله را وسط خیابان آتش زده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» دادند.

در میدان انقلاب مردم بنرهای حکومتی را پاره کرده و شعار میدادند: «توپ؛ تانک؛ فشفه؛ آخوند باید کشته شه»؛ «سید علی حیا کن؛ مملکتو رها کن»؛ «حمایت؛‌ حمایت؛ ایرانی باغیرت».

در پارک دانشجو شعار میدادند: «خامنه ای حیا کن؛ مملکتو رها کن».

در مقابل دانشگاه تهران مردم شعار میدادند:‌ «سیدعلی ببخشین؛ دیگه باید بلند شین»؛  «دانشجو؛ کارگر؛ اتحاد؛ اتحاد»؛ «یا مرگ؛ یا آزادی»؛ «مرگ بر اصل ولایت فقیه»؛ «توپ؛ تانک؛ فشفشه؛ آخوند باید کشته شه» و …

نیروهای انتظامی به سمت دانشگاه تهران هجوم بردند و سعی کردند؛ از خروج دانشجویان از دانشگاه؛ ممانعت به عمل بیاورند. دانشجویان مقابل درب دانشگاه جمع شدند. در نهایت دانشجویان از دانشگاه بیرون آمدند. دانشجویان هم شعار میدادند: «اصلاح طلب؛ اصولگرا دیگه تمومه ماجرا»؛ «حکومت زور نمیخوایم؛ پلیس مزدور نمیخوایم»؛ «دانشجو میمیرد؛ ذلت نمپذیرذ».

کرمانشاه: مردم در در میدان آزادی تجمع کردند. آنها یک بسیجی را گوشمالی دادند. نیروی انتظامی تعدادی از مردم را دستگیر کرد.

شهرکرد: تجمع شکل گرفت. نیروی انتظامی به سمت مردم گاز اشک آور پرتاب کرد.

اصفهان: مردم در میدان انقلاب تجمع کردند. نیروی انتظامی به سمت مردم هجوم برده و نفرات را دستگیر میکرد. مردم با سنگ با نیروی انتظامی درگیر شدند

تربت حیدریه: مردم تجمع کرده  شعار میدادند: «همشهری تربتی؛ حمایت؛ حمایت».

قم: مردم تجمع کرده و شعار میدادند: «نترسید؛ نترسید؛ ما همه با هم هستیم».

اراک: مردم در خیابانها در حضور نیروی انتظامی شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند. فرمانداری اراک به تصرف مردم درآمد. مردم به پایگاه بسیج حمله کردند و تابلوی آن را پایین کشیدند

ملایر: هزاران نفر از مردم ملایر به خیابانها آمده. مردم به دادگستری حمله و محل را تخریب کردند.

مردم به دفتر امام جمعه شهر حمله کردند و آن را به آتش کشیدند.

زنجان: مردم در میدان انقلاب تجمع کردند و نیروی انتظامی را به سختی گوشمالی دادند.

اردبیل: مردم اردبیل به خیابانها آمده و تظاهرات کردند.

ساوه: مردم ساوه تجمع کرده و شعار میدادند: «سوریه را رها کن؛ فکری به حال ما کن».

سمنان: هزاران نفر از مردم سمنان در میدان سعدی تجمع کرده و شعار میدادند: «آخوند بره گم بشه؛ ایران گلستان میشه».

همدان: هزاران نفر از مردم همدان تجمع کردند. نیروی انتظامی تعدادی از مردم را دستگیر کرد.

خرم آباد: مردم خرم آباد به خیابانها آمده و  شعار میدادند: «سیدعلی حیا کن؛ مملکتو رها کن»؛

کاشان: مردم کاشان با شعار «مرگ بر دیکتاتور»؛  در خیابانها تجمع و اعتراض کردند.

بندرعباس:. هزاران نفر از مردم در برابر مجتمع تجاری ستاره جنوب تجمع کردند و شعار میدادند: «حکومت آخوندی نمیخوایم؛ نمیخوایم».

گرگان: مردم در خیابانها تجمع کرده و شعار میدادند: «ایرانی باغیرت؛ حمایت؛ حمایت»؛ «ملت گدایی میکنه؛ آخوند خدایی میکنه».

آمل: مردم آمل به خیابانها آمده شعار میدادند: «بزن بیرون هموطن؛ حقتو فریاد بزن».

تنکابن: مردم تنکابن به خیابانها آمده و  شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

کرج: در فلکه اول گوهردشت نیروهای انتظامی مستقر شده بودند. مردم ساختمان شورای حل اختلاف را به آتش کشیدند.

کرمان: مردم کرمان به خیابانها آمده و تظاهرات کردند.

هشتگرد: مردم تجمع کرده و شعار میدادند: «توپ؛‌ تانک؛ فشفشه؛ آخوند باید کشته شه».

ساری: هزاران نفر از مردم ساری در خیابان تجمع کردند. ماشینهای نیروی انتظامی هم در خیابانها مستقر شده بودند.

دورود: مردم شهید را روی دست گرفته و میگفتند:‌ «الله اکبر؛ مرگ بر خامنه ای». مردم فرمانداری درود را به آتش کشیدند و شعار «مرگ بر خامنه ای» سر دادند. جوانان با سنگ به سمت ماموران حمله میکنند.

ارومیه: مردم در خیابان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

اهواز: در خیابان نادری بین مردم و نیروی انتظامی و گارد ضدشورش درگیری پیش آمد. جوانان در خیابانها آتش روشن کردند و با سنگ به سمت نیروهای سرکوبگر حمله کردند. آنها شعار میدادند: «توپ؛ تانک؛ فشفشه؛ خامنه ای باید کشته شه»؛ مردم به ماشین نیروی انتظامی حمله کرده و نفرات آن را به شدت گوشمالی دادند.

بروجرد: هزاران نفر از مردم در خیابان شعار میدادند: «ایرانی باغیرت؛ حمایت؛ حمایت».

نجف آباد: مردم نجف آباد در خیابانها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

مشهد: مردم یک ماشین نیروی انتظامی را چپ کردند و سپس ماشین را به آتش کشیدند.

نوشهر: هزاران نفر از مردم نوشهر در خیابان تجمع کرده و شعار «مرگ بر دیکتاتور»‌ دادند.

ایذه: هزاران نفر در خیابانهای ایذه تجمع کرده و شعار دادند.

دلیجان: مردم به خیابانها ریخته و شعار «سر اومد؛‌ سر اومد؛ کاسه صبر مردم» را سر دادند.

شیراز: هزاران نفر از مردم شیراز در خیابانها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

شاهین شهر: عکس خامنه ای توسط مردم لگدمال شد.

ادامه دارد ….. 

قسمت دوم کرنولوژی قیام را در اینجا بخوانید 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود