وعده‌های دروغ و کامیونداران مصمم

0
پنجمین دور اعتصاب کامیونداران هفته گذشته در حالی به پایان رسید که تقریبا هیچکدام از وعده‌های مسؤلان نظام برای حل مشکل کامیونداران اجرائی نشد.

سرگذشت تن بر کیلومتر

در مورد خواسته تن بر کیلومتر که اینهمه کامیونداران بر سر آن اصرار داشته و دارند تا کنون هنوز اقدام جدی نشده و صرفا در دستگاه حرف درمانی و وعده‌های دروغ جلوه گر شده است.
مثلا در تاریخ ۱۸ آذر ۹۷ خبرگزاری ایسنا نوشت: «رئیس سازمان راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای کشور در مورد ابلاغیه تن بر کیلومتر: از تاریخ یکم دی‌ماه ۹۷ این خواسته به حق رانندگان محقق می‌شود» .
این در حالی بود که اصلا اعتصاب دیماه به دلیل محقق نشدن مصوبه تن بر کیلومتر بود. بعد هم در جریان عمل خیلی جاها که اصلا تن بر کیلومتر اجرایی نشد. در برخی جاها هم در راستای سیاست رساندن جان کامیونداران به لبشان ، روز ۱۲ دیماه کامیونداران زرین شهر حتی گفتند ابلاغیه‌ای که تحت عنوان تن کیلومتر از طرف دولت اعلام شده باعث کاهش کرایه حمل بعضی مسیرها شده است! به همین درلیل هیچکدام از رانندگان در پایانه زرین شهر و شاپور بار نگرفتند.

توزیع لاستیک

در مورد توزیع لاستیک با قیمتهای مناسب در یک دروغ شاخدار محمد اسلامی وزیر جدید راه و شهرسازی روز ۱۳ دی ۹۷ به رسانه ها گفت:‌ «با هماهنگی‌های انجام‌شده دلار ۴۲۰۰ تومانی برای واردات لاستیک اختصاص یافته است. اکنون مرغوب‌ترین لاستیک به قیمت ۲۰۰ دلار محاسبه می‌شود که معادل ۸۴۰ هزار تومان می‌شود و اصلاً دلیلی ندارد که لاستیک ۳ میلیونی به فروش برسد».
این در حالیست که هم اکنون قیمت هر جفت لاستیک تا مرز ۱۷ میلیون تومان هم میرسد و معلوم نیست لاستیک ۸۴۰ هزار تومانی را به کدام شرکت نورچشمی می‌دهند. ضمن اینکه از آنجا که توزیع کننده لاستیک دست اندرکاران باندهای مافیایی هستند به اعتراف ناصر ثانی خانی مدیرعامل انجمن کارفرمایان شرکت های حمل ونقل شهرستان ساوه «برخی لاستیک هایی که الان در بازار عرضه می شود تاریخ ۲۰۱۷ بر روی آن زده شده است و در زمان تولید این لاستیک، دلار کمتر از چهار هزار تومان بود در حالی که هم اکنون این لاستیک با دلار ۱۵ هزار تومانی به رانندگان فروخته می شود و نظارتی هم وجود ندارد.» ضمن اینکه در چنین شرایطی پارتی بازی و افراد نزدیک به مقامات همیشه در اولویت هستند.
از طرف دیگر  در حالی که سالانه نیاز به ۵ میلیون حلقه لاستیک برای کامیونهای جاده‌ای کشور هست به گفته رئیس انجمن صنفی رانندگان کامیون استان همدان، قطره چکانی بوده است و به قول رانندگان کور را هم شفا نمی دهد.

باز هم وعده سر خرمن این بار از طرف رئیس مجلس

علی لاریجانی رئیس مجلس به جای پاسخگویی در مورد اینهمه وعده‌هایی که مجلس در مورد تصویب مصوبه‌هایی در جهت بهبود معیشت کامیونداران از تابستان تا به حال داده و باید از عملکردش جواب بدهد که چه کرده است، در دستگاه «تغاری بشکند ماستی بریزد جهان گردد به کام کاسه لیسان» با رانندگان برخورد کرده و در همایش باصطلاح گرامیداشت هفته حمل‌ونقل، میگوید:
«در شرایط تحریم، مبادلات با کشورهای همسایه افزایش پیدا می‌کند که البته وزارت راه و شهرسازی باید نسبت به ایجاد راه‌های مواصلاتی توجه جدی داشته باشد و قطعاً در این شرایط فرصت‌های شغلی بیشتر می‌شود و رانندگان نباید نگران کمبود بار باشند.» سایت تین نیوز ۲۸ آذر ۹۷
احاله دادن کامیونداران به شرایط موهوم ایجاد راههای مواصلاتی در حالیست که به گفته داریوش باقر جوان مدیرکل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای هرمزگان  «هم اکنون در بندرعباس به دلیل کمبود بار در پایانه بار بندرعباس ۷۰ هزار راننده در نوبت بار آنلاین این پایانه قرار دارند و مدت انتظار اکنون به 20 روز رسیده است.»سایت تین نیوز ۱۲ دیماه ۹۷
اگر بخواهیم از این موارد بگوییم مثنوی هفتاد من کاغذ شود.

اما چاره چیست؟

واقعیت این است که کارگزاران نظام به شدت به دنبال منافع استثمارگرایانه خود هستند و اساسا مثل بقیه جاها فرهنگ کار مجانی و مفتی برای نظام را برای رانندگان و اقشار زحمتکش مثل کارگران و معلمان و غیره می پسندند، و اصلا تمام وعده‌های دروغی هم که میدهند فقط برای ساکت کردن کامیونداران است والا خودشان هم نه اعتقادی به حل مشکلات کامیونداران دارند و نه عزم و اراده ای.
این را دیگر همه رانندگان با گوشت و پوستشان لمس کرده اند. آنچه که میماند این است که چنین افرادی را فقط با زور اعتصاب می‌توان به صورت «قطره چکانی» از حلقومشان حق راننده را بیرون کشید! همین طوق «تن بر کیلومتر» را هم که رانندگان بر گردن حضرات انداخته اند پس از چند دور اعتصاب سراسری بوده است و برای اجرایی شدن همین باز هم باید اعتصاب کرد.
میگویند دکتر سیاسی رئیس دانشگاه تهران در سال ۱۳۴۴ وقتی به مهندس بازرگان حکم زندان خورد گفت:« آقای مهندس آخر شما برای چه این کارها را میکنید؟ شما که میدانید کار شما هیچ تأثیری در نظام شاهنشاهی ندارد!»
مهندس بازرگان گفت: «آری ولی من برای این مبارزه میکنم که فردا فرزندم نگوید پدرم در برابر زورگویی پفیوزی کرد.»

و حالا مائیم و فرزندانمان و انتخاب بین تسلیم و ایستادن!

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود