نگاهی به تاریخچه و سوابق گروه ملی صنعتی فولاد ایران

0

نگاهی به تاریخچه و سوابق گروه ملی صنعتی فولاد ایران (فولاد اهواز)
در سال ۱۳۴۲ نخستین کارخانه نورد فولاد در ایران به منظور تولید انواع میلگرد ساده، میلگرد آج دار و نبشی در اهواز تأسیس شد. خطوط تولید این شرکت با ظرفیت سالیانه ۶۵ هزار تن در سال ۴۶ راه اندازی و به تدریج سایر کارگاه ها و مجتمع ها به آن اضافه شد. بدنبال انقلاب ضد سلطنتی در ایران، این مجتمع گروه ملی صنعتی فولاد ایران نام گذاری شد.

این مجتمع صنعتی با بیش از ۵۰ سال سابقه کار، اولین تولیدکننده محصولات نوردی میلگرد و تیرآهن در ایران است که با داشتن بیش از ۳۰۰۰ پرسنل، ظرفیت تولید بیش از یک میلیون و ۴۳۵ هزار تن فرآورده های فولادی دارد و در سال ۸۸ به بخش خصوصی فروخته شد. گروه ملی صنعتی فولاد ایران که متعلق به گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا بوده است، بعد از اختلاس سه هزار میلیارد تومانی وی در سال ۹۰، در ازای انبوه بدهی هایش به بانک ملی واگذار شد. بانک ملی نیز یک قلم ۴۰۰ میلیون تومان از حاصل فروش اموال این مجتمع صنعتی را به یغما برد و در اسفند ۹۵، با قیمتی نازل، آن را به حراج گذاشت.

با توجه به بسته شدن حساب های گروه ملی صنعتی فولاد ایران، مشکلات جدی کارگران و کارکنان شروع شد و حقوق آنها تا چند ماه پرداخت نشد که این موضوع باعث بالا گرفتن اعتراضات کارگران و کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز شد.

نهایتا در آبان ماه سال ۹۶، مدیریت گروه ملی فولاد ایران در اهواز به عبدالرضا موسوی، مالک شرکت هواپیمایی زاگراس، باشگاه استقلال اهواز، هتل داریوش و پارک دلفین کیش واگذار شد. وی در عین حال که بنا به گفته کارشناسان حکومتی، توان و تخصص لازم برای حل مشکلات کارخانه را ندارد، روز ۳۰ بهمن ۹۶ اعلام کرد هیچ پولی جهت پرداخت دستمزدهای کارگران ندارد و باید تا سال آینده برای دریافت حقوق خود صبر کنند.

این مسئله اعتراضات کارگران و کارکنان گروه ملی صنعتی فولاد ایران در اهواز را شعله‌ ور ساخت و از صبح چهارشنبه دوم اسفند ماه سلسله اعتراضات و راهپیمایی های کارگران زحمت کش این مجتمع که در گرمای ۶۰ درجه اهواز کار می‌کنند، شروع شد.

کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران به پرداخت نشدن حقوق خود، بعضا بیش از یک سال، دریافت نکردن عیدی و پاداش پایان سال ۹۵، مشخص نبودن وضعیت بازنشستگی حدود ۶۰۰ نفر از کارگران، واریز نشدن حق بیمه کارگران به صندوق سازمان تأمین اجتماعی و… اعتراض دارند و اعلام کرده اند تا رسیدن به خواسته های به حق خود دست از تجمعات و اعتراضات خود برنخواهند داشت.

تولید این مجتمع صنعتی در حال حاضر بدلیل غارت سرمایه هایش توسط سپاه پاسداران و دیگر کارگزاران حکومتی و اخراج مستمر کارگران به ۱۰ درصد توان تولیدی خود کاهش یافته است و این موضوع بیشتر فشار را بر روی کارگران زحمتکشی وارد می‌کند که از دریافت حداقل حقوق خود محرومند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود