نگاهی به تاریخچه و سوابق شرکت سایه گستران زندگی ایرانیان

0 239

نگاهی به تاریخچه و سوابق شرکت سایه گستران زندگی ایرانیان
شرکت تعاونی سایه گستران زندگی ایرانیان در سال ۹۱، با مدیریت شخصی به نام امیر شریفی و با مجوز رسمی مشاغل خانگی از وزارت جهاد کشاورزی و وزارت کار شروع به کار کرد.

شرکت تعاونی سایه گستران در راستای اقتصاد مقاومتی و با تصویب مجلس برای تولید سالانه یک میلیون تن کود ارگانیک (ورمی کمپوست)، و به منظور کم کردن مصرف کود شیمیایی و مبارزه با گسترش انواع بیماری های سرطان زا، در استان البرز فعالیت خود را شروع کرد. بلافاصله این شرکت فعالیت خود را در سایر شهرهای ایران با تشکیل شعب مختلف گسترش داد که این موضوع باعث جذب سرمایه های زیادی شد. بطوری که حتی بعضی از نمایندگان مجلس نیز و یا کمیته امداد و… نیز در آن سرمایه گذاری کردند.

این شرکت که از حمایتهای مستقیم دولت و تبلیغات صدا و سیمای حکومتی نیز برخوردار بود و علاوه بر آن در سال ۹۱ از سوی استاندار البرز و مدیر کل تعاون وزارت کار و رفاه اجتماعی به عنوان کار آفرین نمونه انتخاب و تقدیر گردید، توانست اعتماد زیادی کسب کرده و با استقبال گسترده و چشمگیر مردم در سراسر ایران روبرو شود.

در سال ۹۲، وزارت جهاد کشاورزی به دلایل مبهم و نامشخص، مجوز فعالیت شرکت سایه گستران را تمدید نکرد. با ابلاغ محرمانه این موضوع به شعبات جهاد سازندگی، مشکلات اولیه سرباز کردند. بدنبال آن شرکت سایه گستران بدون داشتن مجوز رسمی، به فعالیت خود و جذب سپرده های مردم ادامه داد که این کار به بروز بحران و نهایتا توقف فعالیت شرکت در نیمه دوم سال ۹۲ منجر شد.

مجموعه این موضوعات موجب سرازیر شدن سیل مراجعات مردم به دفاتر مرکزی و نمایندگی و مواجهه با درهای بسته شرکت سایه گستران شد. همزمان حضور بعضی افراد سپاه پاسداران و بسیج، و بیان همکاری شرکت با بسیج و خبرهای مربوط به شروع فعالیت بسیج در زمینه ورمی کمپوست به طور گسترده در ایران، بیانگر نقش سپاه و بسیج در شکل گیری این بحران بود.

سال ۹۳، پرونده شرکت سایه گستران به دادسرای تهران ارجاع شد و بدنبال شکایت ها از سراسر کشور، پرونده‌ای بالغ بر ۱۳ هزار پرونده شکایت و ۳۰۰ میلیارد تومان بدهی برآورد گردید. علیرغم این، همچنان پاسخی به مالباختگان این شرکت داده نشده است. این امر موجب شکل گیری تجمعات اعتراضی مردمی است که تحت تأثیر تبلیغات گسترده حکومتی در این شرکت سرمایه گذاری کردند و اینک بعد از دزدی و غارت سپرده ها و دارایی هایشان پاسخی به آنها داده نمی شود. اکثر این مردم از قشر پائین و کم درآمد جامعه هستند که زیر بار فشار مالی و روانی وارد شده حتی قادر به ادامه زندگی معمول خود نیز نمی‌باشند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود