نمايش عمق بی‌اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت در زلزله كرمانشاه

نمايش عمق بی‌اعتمادی مردم نسبت به حاکمیت در زلزله كرمانشاه

0
رژيم بسيار تلاش كرده است كه در فضای رسانه‌های رسمی خود نشان دهد كه در حال كمك و رسیدگی به هموطنان زلزله‌زده در استان کرمانشاه بوده در صورتي كه واقعيت چيز ديگري است؛ اخباري كه توسط مردم و گزارشگران سيماي آزادي از صحنه منعكس شده است؛ چيز ديگري را نشان مي دهد؛ همچنين جو انفجاری مردم به جان آمده و علنی شدن خبرهای امنیتی کردن فضای منطقه، سران رژيم را وادار كرده است كه به گوشه‌هایی از واقعیت اذعان کرده و در مواضع رسمی کمی از این دروغپردازیها و فضا سازیها فاصله بگیرند. از جمله خبرگزاری حکومتی ایسنا از قول فلاحت‌پیشه عضو مجلس ارتجاع نوشت: «به‌رغم تمامی وعده‌های داده شده از سوی مسئولان هنوز آب این دو شهرستان وصل نشده و متأسفانه گزارش وزیر کشور در این باره دروغی بیش نبوده است. وعده‌های دروغ باعث نارضایتی مردم شده است، مسئولان تنها در جلسات قول می‌دهند و بعد عمل نمی‌کنند. انگار بازی راه انداخته‌اند. مسئولان صداقت به خرج نمی‌دهند. بهتر است حداقل اعلام کنند که نمی‌توانند کاری کنند تا ناچار به ارائه گزارش دروغ نشوند. گزارشاتی که نتیجه‌یی جز نارضایتی مردم ندارد. وزیر کشور در مجلس گزارش داده که 95درصد آ ب و برق در مناطق زلزله‌زده وصل شده است. گزارشی که دروغی بیش نیست» یا احمد صفری عضو دیگر مجلس ارتجاع اذعان کرده است: «هنوز اقلام در همه روستاها توزیع نشده است، شاید فقط ۱۰درصد روستاها چادر گرفته باشند. روستاهایی وجود دارد که نود درصدشان از میان رفته است، وضع خیلی نامناسب است. صدا و سیما به‌گونه‌یی پوشش می‌دهد که انگار همه چیز برقرار است، رسانه ملی با پوشش خبری ناکارمدش در حق کرمانشاه ظلم و خیانت کرد. هلال احمر آن‌قدر بی‌نظم و تدبیر و بدون مدیریت عمل می‌کند که خود نیاز به ستادی برای رفع مدیریت بحرانش دارد. برای مثال روستای «قلمه‌ذهاب» هشتاد خانوار دارد و هنوز هیچ چیز به دستشان نرسیده است شرایط روستای «بیامه علیا» نیز همین است. اینجا قیامت است و ریشه اساسی مشکلات هم نبود مدیریت بحران است. مسئولان خبر ندارند، من خودم به روستایی سر زدم که گفتند بیست نفر را همان روز اول خودشان خاک کرده‌اند این افراد جزو آمار جانباختگان به حساب نمی‌آید. به نظر من بیش از ۱۰۰۰نفر جان خود را از دست دادند، فقط در یک کوچه در سرپل‌ذهاب هفتاد نفر کشته شده‌اند، در مسکن مهر بیش از ۲۵۰نفر جان باختند
در همين رابطه یک خلبان هوانیروز که خود بخشي از وقايع را شاهد بوده است؛ مطرح كرده: «… من الآن تو پادگان ابوذر سرپل ذهاب هستم این پرواز آن چیزهایی که تو صدا و سیما شما دارید می‌بینید نیست. همه چیز فرق می‌کند. و آن فاجعه‌یی را که ما دیدیم عمقش خیلی وسیعتر و بیشتر از چیزی هست که تو صدا و سیما و در فضای مجازی دارد منعکس می‌شود. اون چیزی که من دارم می‌بینم کمکهای مردمی و کمکها دولتی را بسیار ضعیف دارند به دست مردم می‌رسانند».
البته كوس رسوايي رژيم از اين هم فراتر رفته است و رسانه‌های خارجی هم گوشه‌هایی از واقعیت را انعکاس داده‌اند از جمله نیویورک تایمز در روز 25آبان نوشت: «بیمارستانی که با هزینه 15میلیون دلار طی 8سال ساخته شده بود و توسط وزیر بهداری دولت (روحانی) افتتاح شده بود در عرض 30ثانیه فرو ریخت در حالیکه ساختمان بیمارستان اصلی که 40سال قبل ساخته شده بود در کنار آوار ساختمان جدید سرجایش ایستاده است».
اين رسوايي آن قدر گسترش يافت كه برخي از رسانه هاي رژيم نيز ناچار شدند كه به بخشي از واقعيت اعتراف كنند در اين رابطه یک سایت حکومتی با عنوان «انتشار فیلمی عجیب از جلسه وزیر کشور در مناطق زلزله‌زده» از جمله نوشت: «اول این‌که جلسه‌یی به این شکل و شمایل در حضور مردم بیش از ‏آن که «کاربردی» باشد جنبه «تبلیغاتی» دارد.
بله واقعه زلزله يك واقعيت بزرگتري را بر ملا كرد و نشان داد كه تا كجا بين مردم و حاكميت آخوندها گسل و فاصله وجود دارد؛ و اين اعترافي است كه روزنامه حکومتی بهار آن را به خوبي  با عنوان «خطرناک‌تر از گسل زلزله» بيان كرده و نوشته است: «با نگاهی به واکنش‌های جامعه به فاجعه رخ داده در زمین‌لرزه غرب کشور شاهد نوعی بی‌اعتمادی نسبت به نهادهای حاکمیتی هستیم. به وجود آمدن بی‌اعتمادی مردم به حاکمیت… و حاکمیت به مردم را در حوزه سیاسی جستجو کنیم. از این واقعیت گریزی نیست که بی‌اعتمادی در جامعه ایرانی موج می‌زند».

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود