نرخ دلار از مرز یازده هزار تومان گذشت

0

نرخ دلار از مرز یازده هزار تومان گذشت
این روزها دلار یکی از مسائل پر آشوب و برسر زبانهاست. عدم تعین قیمت آن در ثانیه ها احساس تشویش و نگرانی را به دل خیلی از افراد نشانده است. با عبور نرخ دلار از مرز ۱۱هزار تومان و گذشتن قیمت سکه طلا از چهار میلیون و چهارصد هزار تومان بحران اقتصادی و سیاسی که سراسر حکومت را فراگرفته روزانه هر چه عمیق‌تر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری حکومتی ایسنا: در حالی که بازارهای جهانی تعطیل است، دلار در بازار غیررسمی ارز ایران تا ۱۰هزار تومان و حتی بیشتر قیمت خورده است. دولت در سیاست ارزی خود تغییراتی ایجاد کرد اما به هر حال پاسخگوی شرایط موجود نبود و به‌گونه‌یی سیاست‌گذاری کرد که کارشناسان از همان ابتدای امر آن را شکست خورده و بی‌نتیجه دانسته بودند.

 

قیمت سکه و دلار

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز یکشنبه ۷ مرداد ۹۷ نوشت: در حالی که تحریمهای افزوده آمریکا در چشم‌انداز است، ارزش پول ایران هم‌چنان به مسیر نزولی خود ادامه می‌دهد.
روز یکشنبه، هر دلار از ۹۸۰۰۰ ریال به ۱۱۲۰۰۰ریال رسید.
خبرگزاری حکومتی ایسنا روز یکشنبه ۷مرداد (۲۹ژوئیه) نوشت: “دلار ۵رقمی شد”. پدیده‌یی که از عدم توانایی بانک مرکزی و مسئولان و مشاوران رژیم در کنترل بهای ارز در بازار ایران حکایت دارد.
این خبرگزاری با زیرکی خاصی برای عادی جلوه دادن مینویسد، «چرا و به چه علت بهای دلار در بازار داخلی ارز هر روز افزایش می‌یابد؟»
از آوریل گذشته حکومت ایران شاهد سقوط تاریخی نرخ دلار شده و نرخ دلار به ۹۰۰۰تومان رسید. علی خامنه‌ای از رئیس‌جمهور خود خواست تا درباره سقوط نرخ ارز و بحران اقتصادی در ایران تحقیق کند و همزمان اخبار بیرون کشیدن ارز توسط فرزندان سران حکومت را منتشر نماید
العربیه در این رابطه گزارش داد: گفته می‌شود که ۵۰۰۰ تن از فرزندان نمایندگان مجلس نزدیک به ۱۴۸میلیارد دلار را از بانکهای ایران بیرون کشیده و به بانکهای خارجی منتقل کرده‌اند، امری که ناظران عقیده دارند دلیل آن احتمال فروپاشی قریب‌الوقوع حکومت به‌دلیل قیام مردم ایران است.

مجتبی توانگر، اقتصاددان حکومتی در یادداشتی به مشکلات اقتصادی اخیر اشاره و پیش‌بینی کرد: «اگر همین رویه و نگاه تا پایان دولت نیز استمرار داشته باشد بدون هیچ تردیدی با سونامی نقدینگی مواجه خواهیم بود و تلاطم‌های وحشتناک‌تری را در بازارهای سوداگری (سکه، ارز، مسکن و..) شاهد خواهیم بود.»
وی در ادامه افزود: «با این رشد افسارگسیخته نقدینگی، احتمال وقوع یک شوک ارزی و سخن از دلار ۲۵هزار تومانی در مرداد سال ۱۴۰۰، پیش‌بینی خوش‌بینانه تلقی می‌شود.»
.

بحران همه‌جانبه اقتصادی از یک سو حاصل چپاولهای نجومی و نهادینه شده توسط خامنه‌ای، سپاه پاسداران و سردمداران ریز و درشت این حکومت و از سوی دیگر ناشی از به هدر دادن سرمایه‌های مردم ایران در سرکوب وحشیانه، پروژه‌های ضد ملی اتمی و موشکی و جنگ‌افروزی خارجی و صدور تروریسم و بنیادگرایی است.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود