موج فزاینده اعتراض و اعتصاب در هفته ای که گذشت

0

در هفته گذشته با موجی از اعتراضات و اعتصاب از جانب اقشار گوناگون مواجه بودیم.
وضعیت اقتصادی رو به وخامت است و هر اعتراضی به سرعت جنبه سیاسی و ضد حکومتی به خود میگیرد.

افزایش قیمت دلار:
با وجود اینکه روحانی دست به تغییر رئیس بانک مرکزی زد و با این مانور میخواست صدای اعتراضات را خاموش کند؛ باز در هفته گذشته قیمت دلار به قیمت ۱۲هزار تومان رسید.

سیاسی شدن شعارها:
در اعتراضات اخیر اقشار مختلف که در اعتراض به گرانی و کمبود مواد اولیه تولید شکل می‌گیرد؛ شعارها بلافاصله از شعارهای صنفی فاصله گرفته و تبدیل به شعارهای سیاسی و رایکال تر می‌شود. همین مسئله باعث وحشت باندهای مختلف رژیم شده است. در این خصوص؛ یکی از سایتهای رژیم به نام انصاف نیوز مصاحبه ای با علی نجفی توانا حقوقدان؛ انجام داده است. وی میگوید: « خشونتهای درون ورزشگاهها فقط شکل خاصی از رهاسازی عقده‌هایی است که در افراد جامعه به علت تحمل فشارهای اقتصادی شکل میگیرد. تبدیل شعارهای ورزشی به شعارهای اجتماعی و سیاسی رابطه مستقیمی با شرایط اقتصادی کشور دارد. این شعارها، شعارهای مطالباتی است. مردم با این شعارها درخواست رسیدگی به وضعیت اسف‌بار اقتصادی را دارند. در چنین شرایطی برخورد خشونت آمیز و رفتارهایی مثل استفاده از ماشینهای ضدشورش و آبپاش در ورزشگاهها در حد یک مسکن است. بهترین راه برای جلوگیری از تداوم این صحنه‌ها آسیب شناسی و دریافت چرایی این رفتارهاست. به جز یک عده رانت‌خوار که به ریش ما می‌خندند و دلارها را جابجا می‌کنند و زندگی مرفهی دارند، بقیه ما در شرایط بد اقتصادی قرار داریم. این افرادی که در ورزشگاهها می‌بینید از آمریکا، انگلیس یا بیگانگان خط نمی‌گیرند. اینها فرزندان همین مرز و بوم هستند که مدیران جامعه نتوانستند نیازهای آنها را مدیریت و مشکلات آنها را حل کنند یا با اقدامات کنشی به آنها نوعی آرامش و ثبات شخصیتی بدهند. باید با این واقعیت روبرو شویم که این رفتارها با بگیر و ببند، زور و محکومیت قابل کنترل نیست و باید شیوه دیگری با مبانی علمی اتخاذ شود. باید ببینیم چه کرده ‌ایم که یک جوان به جای اینکه از یک مسابقه فوتبال لذت ببرد با پرخاشگری و خشونت کلامی و جسمی موجب بر هم زدن آرامش خود و دیگران میشود».

اعتراضات:
طی هفته گذشته جمعا ۵۳ مورد (کارگران ۱۰ مورد؛ غارت شدگان ۴ مورد؛ بازنشستگان ۲ مورد؛ فرهنگیان 1مورد؛ دانشجویان ۲ مورد؛ سایر اقشار ۳۱ مورد؛ زندانیان ۲ مورد؛ اعتصاب غذا ۱ مورد) اعتراض صورت گرفت. متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۸ مورد بود.

کارگران:
طی هفته ای که گذشت کارگران ۱۰ مورد اعتصاب؛ تجمع و اعتراض داشتند؛ یعنی بطور متوسط روزی ۱ اعتراض در این قشر صورت گرفته است. اهم اعتراضات کارگران به این قرار بود:
– کارگران گروه ملی فولاد اهواز بار دیگر در اعتراض به عدم پاسخ به مطالباتشان تجمع کردند.
– کارگران نیشکر هفت تپه در شوش بار دیگر در اعتراض به تقسیم زمینها و سکوت مسئولین و عدم دریافت حقوقشان تجمع کردند.
– کارگران راه آهن زاگرس در اندیمشک در اعتراض به عدم پاسخگویی به مطالباشان تجمع کردند. آنها بنری در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود: «امنیت شغلی نداریم؛ به نان شب محتاج هستیم؛ تاکنون بیمه درمانی نگرفتیم».

غارت شدگان:
در هفته ای که گذشت غارت شدگان ۴ تجمع و اعتراض داشتند. این تجمعات به این قرار بود:
تجمع غارت شدگان موسسات کاسپین و البرز ایرانیان در تهران؛ تجمع غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت؛ تجمع غارت شدگان موسسه کاسپین در مشهد. نکته مهم در تجمع غارت شدگان در هفته گذشته این بود که آنها اصلی ترین شعارها را انتخاب کردند یعنی غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت شعار میدادند: «اهلا و سهلا مرحبا؛ خزر رو دادن به روسها».

بازنشستگان:
در هفته‌ای که گذشت؛ بازنشستگان کارخانه های ریسندگی نازنخ و فرنخ در قزوین و کارگران بازنشسته شرکت نیشکر هفت تپه در شوش؛ تجمع کردند.

فرهنگیان:
در هفته گذشته مربیان پیش دبستانی آزاد شهرستان کارون در اعتراض به عدم دریافت بیمه خود؛ تجمع کردند.

دانشجویان:
در هفته گذشته دانشجویان بورسیه ای در اعتراض به حذف ارز دانشجویی ۲بار در مقابل بانک مرکزی در تهران تجمع کردند. آنها دستنوشته هایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «ارز دانشجویی؛ حق مسلم ماست».

سایر اقشار:
در هفته ای که گذشت؛ ۳۱ مورد اعتراض؛ تجمع و اعتصاب توسط اقشار مختلف صورت گرفته بود. یعنی بطور متوسط در هر روز ۴ اعتراض صورت گرفته بود. اهم اعتراضات به این قرار بود:
– بازاریان و کسبه در تهران در پاساژهای وحید؛ اعظم و کمالی در اعتراض به افزایش بیسابقه و بی رویه دلار؛ وضعیت وخیم اقتصادی و گرانی افسارگسیخته؛ دست به اعتصاب زده و مغازه هایشان را بستند. آنها شعار میدادند: «مرگ بر دیکتاتور»؛ «مرگ بر گرانی».

– بازاریان و کسبه بازار کفاشان در مشهد در اعتراض به گرانی و بالا رفتن قیمت دلار دست به اعتصاب زده و سپس تجمع و راهپیمایی کردند. آنها شعار میدادند: «مرگ بر دیکتاتور»؛ «مرگ بر گرانی»؛ «ما اعتراض داریم؛ به کار نیاز داریم».

– کشاورزان چغندرکار وابسته به کارخانه قند در نقده؛ در اعتراض به عدم دریافت پول محصولات فروخته شده در سال۹۶ به این کارخانه؛ وارد کارخانه شده؛ پرسنل و مسئولین کارخانه را بیرون کرده و درب کارخانه را قفل و زنجیر کردند.

– کارکنان تعاونی سهام عدالت کشور از چند شهر به تهران آمده و ۳ روز در مقابل وزارت اقتصاد و دارایی تجمع کردند.

– در تهران پس از اتمام یک کنسرت در سالن میلاد در نمایشگاه بین المللی، جمعیت شرکت کننده هنگام خروج شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

– اهالی روستاهای زلزله زده دشت ذهاب در شمال غربی شهرستان سرپل ذهاب در اعتراض به وضعیتشان و عدم توجه به نیازهای اولیه آنها توسط کارگزاران حکومتی؛ جاده سرپل ذهاب به ازگله را بستند.

– جوانان و تماشگران در مسابقه بین تمیهای پرسپولیس تهران و نفت مسجد سلیمان در ورزشگاه آزادی شعار «توپ تانک فشفشه؛ آخوند باید گم بشه» سر دادند.

– مردم و صاحبان یک ملک مسکونی در منطقه ۳ اهواز در مقابل حمله مأموران شهرداری برای تخریب ملکشان؛ روی لودر شهرداری بنزین ریخته و آن را آتش زده و به سمت شهرداری حمله کرده و ضمن کندن درب ورودی شهرداری؛ آن را به آتش کشیدند.

– در اعتراض به تاراج و فروش وطن فروشانه دریای خزر توسط روحانی؛ مردم در مقابل مجلس تجمع کرده و شعار «میجنگیم میمیریم؛ خزر رو پس میگیریم»؛ «کاسپین رو فروختین؛ ناموستان فروختین»؛ «مرگ بر روحانی»؛ سر دادند.

– در شهرستان دشتی عده ای از جوانان موتورسوار که مورد اذیت و آزار مأموران نیروی انتظامی قرار گرفته بودند؛ مأموران را گوشمالی داده و به ماشینهای آنها خسارت وارد کردند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود