شهر اشرف، پایتخت مقاومت ایران

شهر اشرف ۳ نام پایگاه سازمان مجاهدین خلق ایران در آلبانی است. اشرف ۳ در میان تپه‌ها و کوه‌های شمال غربی تیرانا پایتخت آلبانی و در نزدیکی شهر بندری دورس قرار دارد. ساختن اشرف ۳ از اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی آغاز شد و با سرعتی غیرقابل پیش بینی به پایان رسید. پیش از آن زمین‌های اشرف ۳ پوشیده از درختزارها و مراتع بود و از ابتدا توسط مجاهدین خلق ساخته شد.[۱]

اولین بنایی که در ورودی اشرف ۳ به چشم می‌خورد دروازه‌یی به نام دروازه‌ی پیروزی است. این دروازه به یاد مجلس ملی ایران پس از انقلاب مشروطه ساخته شده و بر روی آن عبارت « از آن ماست پیروزی، از آن ماست فردا» به دو زبان فارسی و انگلیسی حک شده است.

دومین توقف‌گاه یک میدان است که مشعلی در میان آن کار گذاشته شده و اطراف آنرا نمادهایی از جانباختگان راه آزادی ایران پر کرده است. این میدان میدان شهدا نام دارد. پس از آن اشرف ۳ در دو طرف خیابان اصلی و خیابانهای فرعی گسترش می‌یابد.[۱]

اشرف ۳ به گفته‌ی خبرنگاران و بازدید‌کنندگان هم اکنون یک شهر کامل با تمامی امکانات شهری است. اشرف ۳ دارای آب تصفیه شده، بیمارستان، نانوایی، سالن‌های کنفرانس، سالن‌های ورزشی، پارک‌ها، فروشگاه‌ها، کتابخانه، رستوران‌ها، خیابان‌ها و نمادهایی است که بارنگ‌های و طرح‌های بسیار دقیق و مهندسی‌شده در کنار هم قرار گرفته‌اند.

ساخت و تکمیل اشرف ۳ کمتر از ۲۰ماه به طول انجامید. این شهر توسط اعضاء سازمان مجاهدین با مشارکت کمپانی های مختلف بنا شد. سازمان مجاهدین خلق ایران در تیرماه ۱۳۹۸ در جریان گردهمایی بین المللی مجاهدین از اشرف ۳ بطور کامل رونمایی کرد. در این گردهمایی نزدیک به ۳۵۰ شخصیت سیاسی از سراسر جهان در اشرف ۳ حاضر شده و در یک جلسه بزرگ در سالن اجتماعات پیشرفته اشرف ۳ شرکت کردند. همچنین آنها از اماکن ساخته شده در اشرف ۳ از جمله موزه « ۱۲۰ سال مباررزه برای آزادی» بازدید کردند، با ساکنان اشرف ۳ سخن گفتند و در مورد این شهر گزارشاتی تهیه نمودند.

اشرف ۱

سازمان مجاهدین خلق ایران پس از یک دوره جنگ های شهری به مناطق مرزی و کردستان ایران رفت. سپس در عراق پایگاهی به نام اشرف بنا کرد. این نام برگرفته از نام اشرف ربیعی است. او در زمستان ۱۳۶۰ در یک خانه تیمی بهمراه موسی خیابانی جان باخت.

اشرف۱ در محیطی به مساحت ۳۶ کیلومتر مربع به شهری سر سبز تبدیل شد. این شهر محل استقرار ارتش آزادی بود. ودارای پیشرفته ترین امکانات دردل بیابانهای سوزان عراق بنا نهاده شد. قرارگاه اشرف محلی است که مجاهدین بسیاری از عملیات‌های خود را از آنجا انجام دادند. از جمله عملیات فروغ جاویدان از اشرف شروع و فرماندهی شد.

شهر اشرف ۱حمله آمریکا به عراق و اشغال عراق

سال ۱۳۸۱ نیروهای ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا عراق را اشغال کرد. مجاهدین پیشاپیش بی‌طرفی خود در این جنگ را اعلام کرده بودند. علیرغم این تمامی پایگاه‌های مجاهدین مورد حمله واقع شد. پس از اشغال عراق مجاهدین در ازاء پذیرفتن حفاظت‌شان توسط نیروهای آمریکایی جمع‌آوری سلاح‌هایشان را پذیرفتند.

در حکومت مالکی، مجاهدین مورد حملات پیاپی نیروهای عراقی قرار گرفتند. از آن جمله حملات ۶و۷ مرداد، ۱۹ فروردین هستند. در این حملات شمار زیادی از مجاهدین شهید و زخمی شدند. طی سال‌های ۹۱ و۹۲ بخش اعظم مجاهدین به کمپ لیبرتی منتقل شدند. بخش باقیمانده مجاهدین در اشرف۱ مورد حمله نیروهای عراقی قرار گرفتند. این حمله به قتل‌عام ۱۰شهریور شهرت دارد. در آن ۵۲ مجاهد شهید و۷تن به گروگان گرفته شدند.

اشرف ۲ – کمپ لیبرتی

پایگاه مجاهدین در لیبرتی به اشرف ۲ شهرت یافت. لبیرتی یک پایگاه سابق آمریکایی‌ها با مجموعه‌ای بنگال و زمینی سنگی بود. مجاهدین این محل با کار و فعالیت فوق‌العاده تبدیل به مکانی سرسبز کردند. این موضوع در کلیپی به نام از سنگستان تا گلستان انعکاس یافت. اشرف۲ (لیبرتی) ۴ بار مورد حمله سنگین موشکی عوامل رژیم ایران قرار گرفت. این حملات منجر به جان باختن دهها نفر و جراحت صدها نفر شد. علاوه بر آن لیبرتی در محاصره غذایی، دارویی و پزشکی قرار داشت. هدف از این اقدامات به تسلیم کشیدن مجاهدین بود.

اشرف ۲ - کمپ لیبرتی

اشرف ۳ – آلبانی

درنهایت اعضای مجاهدین با تلاش‌های مریم رجوی درسال ۱۳۹۵ به آلبانی منتقل شدند. این انتقال پس از ۱۴سال مقاومت تحت حملات پیاپی و محاصره‌های غذایی وپزشکی بود. دولت ایران نارضایتی خود از خروج اعضای مجاهدین در عراق را بارها اعلام کرد. چرا که می‌خواست با نابودی مجاهدین در عراق دشمن دیرینه‌ی خود را از میان ببرد.

مجاهدین این انتقال را هجرت بزرگ نامیدند. آنها این نقل مکان را آغاز فاز تهاجم نام نهادند.

ساختن اشرف ۳ در آلبانی

مجاهدین خلق ایران با خرید قطعه زمینی اشرف ۳ را از ابتدای سال ۱۳۹۶بنا کردند. درعرض کمتر از یکسال اعضای مجاهدین در آلبانی در آن ساکن شدند. و به ساخت و ساز اماکن تکمیلی پرداختند. ساختن اشرف ۳ زیر باران‌های سیل آسای شهر دورس بصورت شبانه روزی ادامه یافت. اشرف۳ برای اجلاس بین المللی که در ژوئیه ۲۰۱۹ در این شهر برگزار شد، رونمایی گشت. در این کنفرانس صدها شخصیت سیاسی از سراسر جهان و صدها خبرنگار شرکت کردند. آنها تصاویر و مشاهدات خود از اشرف ۳ را مخابره و نقل نمودند.

اشرف ۳ هم اکنون یک شهر زیبا با استانداردهای بسیار بالای شهرسازی است. این شهر شامل مجتمع‌های مسکونی، سالن‌های کنفرانس، بیمارستان، نانوایی، فروشگاه، رستوران، میادین و نمادهای تاریخی، موزه، کتابخانه، فروشگاه، پارکهای مختلف، سالن‌های ورزشی، استخر کارگاههای نجاری و آهنگری و … می‌باشد.