سومین هفته اعتصاب سراسری بازاریان و کسبه بانه

0

سومین هفته اعتصاب سراسری بازاریان و کسبه بانه
‌روز شنبه ۱۵ اردیبهشت‌ ۹۷، بازاریان و کسبه بانه بیست و یکمین روز اعتصاب خود را در اعتراض به بستن مرز و افزایش تعرفه گمرکی را آغاز کردند.
به این ترتیب اعتصاب شهر مقاوم بانه سومین هفته خود را پشت سر می گذارد.

این در حالی است که حکومت از بیم تجمع بازاریان اعتصابی در اماکن عمومی، نیروهای ضدشورش را در نقاط مختلف سطح شهر و مقابل هر پاساژ مستقر هستند و مردم را تهدید به بازداشت میکنند و فضایی امنیتی را بر شهر حاکم کرده اند.

این در حالیست کە شماری زیادی از کسبه، در چند روز گذشته بازداشت و زندانی شده و شمار بیشتری از بازازیان نیز تحت پیگرد قرار دادەاند.

همچنین بنا بر گزارشهای رسیده تا نیمه شب جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷، اینترنت در تمامی سیم‌کارت‌ها از دسترس خارج و شهروندان از دسترسی به اینترنت محروم شده‌اند و علت اصلی قطعی اینترنت، جلوگیری از انتشار اخبار اعتصاب بازاریان و عدم پوشش آن از سوی رسانه‌ها عنوان شده است.

گفتنی است که شب جمعه ۱۴ اردیبهشت ۹۷،  مردم با نیروهای امنیتی درگیرهایی داشتند اما به دلیل قطعی اینترنت خبر آن منتشر نشده بود و به گفته شاهدان در یکی از این درگیری ها اتومبیل نیروهای امنیتی درهم شکسته شده است.
یکی از بازاریان بانە در این بارە گفت: ”پس از وقوع این درگیری نیروهای امنیتی بیش از ١٠ نفر از معترضین را بازداشت و بە مکان نامعلومی منتقل کردەاند».
نام دو تن از افراد بازداشت شدە بەنام های  ادریس امین پور و هژار می باشد .

لازم به یادآوری است که حکومت در ماه های اخیر، به طور کامل اقدام به بستن مرزهای بانه، مریوان، پیرانشار و سردشت کرده است.
بسته شدن مرزها و بخصوص مرزهای کولبری سبب تشدید بیکاری شده است.
به اعتراف نماینده شهر مریوان تنها در این شهر ۸ هزار کولبر بیکار شده اند و این باعث رکود شدید در میان بازاریان و کسبه شده است.
این اعتصاب از روز یکشنبه بیست و ششم فروردین‌ماه، توسط بازاریان و کسبه شهر بانه در اعتراض به بسته شدن بازارچه‌های مرزی و افزایش تعرفه‌های گمرکی شروع شده است.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود