سازمان مجاهدین خلق ایران

سازمان مجاهدین خلق ایران، در ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۴ توسط محمد حنیف نژاد، سعید محسن و علی اصغر بدیع زادگان بنیان‌گذاری شد. سازمان مجاهدین خلق ایران یکی از نیروهای محوری مبارزه با رژیم پهلوی در دوره محمدرضا شاه بود.

این سازمان پس از بنیانگذاری به مدت ۶ سال به کار تدوین ایدئولوژی، استراتژی و تربیت کادرها پرداخت.

در شهریورماه ۱۳۵۰ بیش از ۹۰ درصد کادرها و ۱۰۰ درصد مرکزیت سازمان توسط ساواک دستگیر شدند. بنیانگذاران سازمان مجاهدین و تعدادی از اعضای مرکزیت در ۴خرداد ۱۳۵۱ توسط محمدرضا پهلوی اعدام شدند.

بعد از اعدام بنیان‌گذاران، مسعود رجوی بعنوان تنها بازمانده مرکزیت سازمان در نقطه رهبری سازمان مجاهدین قرار گرفت. این مسئولیت توسط محمد حنیف‌نژاد؛ قبل از شهادش در زندان به وی واگذار شد.

از شهریور ۱۳۵۰ تا ۳۰دی ۱۳۵۷ رهبری سازمان و بیشتر اعضا و کادرهای آن در زندان بودند.

پس از پیروزی انقلاب ضد سلطنتی، سازمان مجاهدین  مبارزه مسالمت‌آمیز خود را آغاز کرد. این امر از جانب خمینی که در حال تثبیت حکومت خود بود، تحمل نمی‌شد. دفاتر، میتینگ‌ها و میزکتاب‌های این سازمان، توسط طرفداران حکومت بارها مورد حمله قرار گرفت.

از سال ۵۷ تا سال۶۰ نزدیک به ۷۰ نفر از اعضا وهواداران مجاهدین در این حملات کشته‌شدند. همچنین آمار مجروحین اعضاء و هوادارن سازمان به صدها تن رسید. تمام تلاش سازمان این بود که بدون اقدام متقابل از آخرین قطرات آزادی برای ادامه فعالیت مسالمت‌آمیز سیاسی استفاده کند.

آغاز مقاومت مسلحانه

در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ راهپیمایی مسالمت آمیز نیم میلیون نفری مردم تهران صورت گرفت. این تظاهرات به فراخوان سازمان مجاهدین شکل گرفت. تظاهرکنندگان خواهان «برقراری آزادی‌ها و محکومیت چماقداری و سرکوب ارتجاعی» بودند. آنها توسط حکومت به گلوله بسته شدند. سازمان مجاهدین این روز را آغاز مقاومت سراسری علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد.

تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران

مجاهدین در سال ۱۳۶۶ در کنار مرزهای ایران ارتش آزادیبخش ملی ایران را تشکیل دادند. ارتش آزادیبخش ملی ایران صدها رشته عملیات در کارنامه خود به ثبت داده‌است. مهمترین آنها عملیات آفتاب، چلچراغ و فروغ جاویدان است. فروغ جاویدان عملیاتی به قصد سرنگونی جمهوری اسلامی بود. مجاهدین خلق در آن حدود ۱۵۰ کیلومتر در خاک ایران پیشروی داشتند.

حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق 

در سال ۱۳۸۱ نیروهای ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا عراق را به اشغال خود درآوردند. پس از اشغال عراق مجاهدین در ازاء پذیرفتن حفاظتشان توسط نیروهای آمریکایی و در احترام به قوانین حکومت نوپای عراق، جمع‌آوری سلاح‌هایشان را پذیرفتند.

در سال ۲۰۰۹ دولت آمریکا با نقض قراردادش با مجاهدین حفاظت اعضای سازمان را به دولت عراق سپرد. در آن زمان نشانه‌های آشکاری از وابستگی بخش عمده‌ای از دولت عراق به دولت ایران وجود داشت.

این تحویل دهی فهرستی از حملات نظامی و کشتار و قتل‌عام را برای اعضاء سازمان به همراه داشت. انواع و اقسام جنگ‌های روانی و محاصره پزشکی و لجستیکی از دیگر نتایج این واقعه هستند.

انتقال مجاهدین به آلبانی

در سال ۱۳۹۵ اعضای سازمان مجاهدین به آلبانی نقل مکان کردند. هم‌اکنون استراتژی اعلام شده مجاهدین برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی استراتژی «کانون‌های شورشی» است.

ایدئولوژی سازمان مجاهدین خلق ایران

بنیان‌گذاران سازمان مجاهدین با مطالعهٔ اسلام را به عنوان راهنمای عمل خود انتخاب کردند. آنها به این باور رسیدند که اسلام واقعی و نه اسلام سنتی، بردبار است. می‌توان در زیر سایهٔ آن آزادی و رفاه جامعه را تأمین کرد. بنابر این  اسلام انقلابی را به عنوان ایدئولوژی خود برگزیدند.  ایدئولوژی سازمان مجاهدین مبتنی بر یک اسلام دموکراتیک و ترقی‌خواه است.

استراتژی سازمان مجاهدین خلق ایران

بنیان گذاران مجاهدین بر این باور بودند که در شرایطی که دیکتاتوری حاکم است؛ و در شرایطی که هیچ راهی برای مبارزه مسالمت‌آمیز و بیان خواسته‌های مردم وجود ندارد، تنها راه باقیمانده و متصور برای دست نکشیدن از مبارزه؛ مبارزهٔ مسلحانه بود.