سازمان مجاهدین خلق ایران

سازمان مجاهدین خلق ایران، در ۱۵ شهریور سال ۱۳۴۴ توسط  محمد حنیف نژاد، سعید محسن و علی اصغر بدیع زادگان بنیان‌گذاری شد. سازمان مجاهدین خلق ایران یکی از نیروهای محوری مبارزه با رژیم پهلوی در دوره محمدرضا شاه بود.

مسعود رجوی خیلی وقتها در خاطراتش از نقش یک آپارتمان کوچک در بلوار الیزابت‌ (بلوار کشاورز) یاد میکند که بنیانگذاران سازمان مجاهدین در آنجا ساکن بودند و سازمان مجاهدین در این خانه بنیان گذاشته شد.

این سازمان نخست هیچ نام و نشان و اسمی نداشت. رهبران آن به مدت ۶سال با خواندن کتابهای مکاتب مختلف و تاریخ  ایران و جهان به کار تدوین ایدئولوژی این سازمان انقلابی پرداختند. این کار البته با تربیت کادرهایی که توسط همین اعضا عضوگیری میشدند همراه بود.

بنیان‌گذاران سازمان مجاهدین اسلام را به عنوان راهنمای عمل خود انتخاب کردند. آنها به این باور رسیدند که اسلام واقعی و نه اسلام سنتی، بلکه اسلامی بردبار است. می‌توان در زیر سایهٔ آن آزادی و رفاه جامعه را تأمین کرد.

ایدئولوژی سازمان مجاهدین

بنابر این  اسلام انقلابی را به عنوان ایدئولوژی خود برگزیدند.  ایدئولوژی سازمان مجاهدین مبتنی بر یک اسلام دموکراتیک و ترقی‌خواه است.

این سازمان انقلابی هنوز وارد عملیات نشده بود که در شهریورماه۱۳۵۰ اکثر نیروهایش غریب۹۰ درصد آنها در آستانه جشنهای ۲۵۰۰ساله شاه توسط شاه دستگیر شدند.

بنیانگذاران این سازمان نه ماه بعد توسط دادگاه شاه محکوم به اعدام و بلافاصله تیرباران شدند.

محمد حنیف‌نژاد مسعود رجوی را به  عنوان جانشین خود می‌شناخت و قبل از شهادتش این مسولیت را به وی واگذار کرد.

دیگر اعضای مرکزیت نیز مسعود را به عنوان جانشین محمد حنیف‌نژاد میشناختند.

مسعود رجوی از ابتدا جزو گروه ایدئولوژی سازمان بود به خوبی از عهده این امر مهم بر‌آمد.

اکثر اعضای سازمان از شهریور۱۳۵۰ که توسط ساواک شاه دستگیر شدند تا سی‌ام دیماه که توسط مردم از زندان آزاد شدند در زندان بودند.

قیام مردم ایران برای بیرون راندن شاه وقتی آغاز شد که مجاهدین در زندان بودند.

انقلاب مردم توسط خمینی ربوده شد

در نبود رهبری ذیصلاح خمینی رهبری قیام را ربود و خود بر مسند قدرت نشست و دیکتاتوری دینی را بر مردم حاکم کرد.

تنها بیست و دو روز از آزادی مجاهدین میگذشت که پیروزی انقلاب مردم ایران اعلام شد.

مجاهدین نمیتوانستند حضور دیکتاتوری دینی را بر مردم بپذیرند به این دلیل پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی دست به مبارزه مسالمت‌آمیز زدند.

میتینگها و سخنرانیهای زیبا و شخصیت دوست داشتنی مسعود رجوی عده زیادی را به خودش جلب کرده بود.

رهبری جوان که همه چیز را برای یک آینده درخشان برای کشورش داشت!

این امر از جانب  خمینی که در حال تثبیت حکومت خود بود، تحمل نمی‌شد. دفاتر، میتینگ‌ها و میزکتاب‌های این سازمان، توسط طرفداران حکومت بارها مورد حمله قرار گرفت.

از سال ۵۷ تا سال۶۰ نزدیک به ۷۰ نفر از اعضا وهواداران مجاهدین در این حملات کشته‌شدند.

همچنین آمار مجروحین اعضاء و هوادارن سازمان به صدها تن رسید. تمام تلاش سازمان این بود که بدون اقدام متقابل از آخرین قطرات آزادی برای ادامه فعالیت مسالمت‌آمیز سیاسی استفاده کند.

آغاز مقاومت مسلحانه

در ۳۰ خرداد ۱۳۶۰ راهپیمایی مسالمت آمیز نیم میلیون نفری مردم تهران صورت گرفت.

این تظاهرات به فراخوان سازمان مجاهدین شکل گرفت. تظاهرکنندگان خواهان «برقراری آزادی‌ها و محکومیت چماقداری و سرکوب ارتجاعی» بودند.

آنها توسط حکومت به گلوله بسته شدند. سازمان مجاهدین این روز را آغاز مقاومت سراسری علیه جمهوری اسلامی اعلام کرد.

تأسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران

در سال ۱۳۶۶ مسعود رجوی با اعلام تاسیس ارتش آزادیبخش ملی ایران دوباره نوری به قلبهای رنجدیده تابانید.

این ارتش با انجام صدها رشته عملیات و بخصوص عملیات آفتاب و چلچراغ که با گرفتن هزاران اسیر و  غنایم فراوان همراه بود نشان داد که  این ارتش انقلابی از توانی فوق‌العاده برخوردار است.

با انجام عملیات فروغ جاویدان ارتش آزادیبخش ملی ایران توانست تا ۱۵۰ کیلومتر در خاک ایران پیشروی کند. و همین ارتش بود که جام زهر را به کام خمینی ریخت.

خمینی که خیره‌سرانه آتش بس را نمیپذیرفت با پیشروی ارتش آزادیبخش از ترس اینکه مجاهدین رژیمش را جارو نکنند ناچار جام زهر را سرکشید.

حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به عراق 

در سال ۱۳۸۱ نیروهای ائتلاف بین‌المللی به فرماندهی آمریکا عراق را به اشغال خود درآوردند. پس از اشغال عراق مجاهدین در ازاء پذیرفتن حفاظتشان توسط نیروهای آمریکایی و در احترام به قوانین حکومت نوپای عراق، جمع‌آوری سلاح‌هایشان را پذیرفتند.

در سال ۲۰۰۹ دولت آمریکا با نقض قراردادش با مجاهدین حفاظت اعضای سازمان را به دولت عراق سپرد. در آن زمان نشانه‌های آشکاری از وابستگی بخش عمده‌ای از دولت عراق به دولت ایران وجود داشت.

این تحویل دهی فهرستی از حملات نظامی و کشتار و قتل‌عام را برای اعضاء سازمان به همراه داشت. انواع و اقسام جنگ‌های روانی و محاصره پزشکی و لجستیکی از دیگر نتایج این واقعه هستند.

انتقال مجاهدین به آلبانی

در سال ۱۳۹۵ اعضای سازمان مجاهدین به آلبانی نقل مکان کردند. هم‌اکنون استراتژی اعلام شده مجاهدین برای سرنگونی نظام جمهوری اسلامی استراتژی «کانون‌های شورشی» است.