حداقلهای ضروری جهت مقابله باسرما در روستاهای زلزله‌زده وجود ندارد

0

حداقلهای ضروری جهت مقابله باسرما در روستاهای زلزله‌زده وجود ندارد

15روز پس از زلزله در استان کرمانشاه، مردم روستاهای کوئیک، تپه نوشیروان، زرین چوب از توابع سرپل ‌ذهاب و روستای امام عباس، که بیشترین آسیب را در این حادثه دیده‌اند، هم‌چنان از فقدان حداقلهای ضروری برای مقابله با سرما و مشکلات زمستان رنج می‌برند.

 

با توجه به سرمای شدید هوا در این مناطق که گاهی به 15درجه زیر صفر نیز می‌رسد، مردم چشم انتظار کمکهای بیشتری هستند. اما رسانه‌های رژیم اعتراف می‌کنند: آنچه که بیشتر محسوس است نیروهای نظامی هم‌چون ارتش، سپاه و نیروی انتظامی هستند که حضور پررنگی را در این مناطق دارند.

 

در شرایط سرمای زمستان و بارندگی شدید در منطقه، که مردم امکان زندگی در چادر را ندارند، رژیم آخوندی از ارسال کانکس برای مردم خودداری می‌کند.

 

رسانه‌های رژیم از ارسال تعدادی کانکس از طرف صنف بارفروشان تهران برای زلزله‌زدگان کرمانشاه خبر دادند و نوشتند اما هنوز نهادهای دولتی اقدامی محسوس برای اسکان و تأمین کانکس زلزله‌زدگان انجام نداده‌اند

یکی ا ز معلمان نوشته است :

علا روزهای کرمانشاهِ زلزله زده آفتابی وشبها بسیار سرد است . کودکان تنیده در هم زیرچادر تنهاسقف بی‌خطر از زلزله ولی‌درشرایط نامناسب قرار است مدتها درکناربزرگترها بخوابند. هیچکس به فکر کودکان نیست. بزرگتر ها در گیر ساخت وساز با حداقل های موجود اطرافشان برای آغل وعلوفه هستند وکودکان زیر دست وپای بزرگسالان در لابلای گِل وخاک و آلودگی آب و بی‌توجهی بزرگسالان در سرماو سرماخوردگی چرخ میزنند. حمام نیست ، گاز ، نیست ،هیچ چیز سرجایش نیست. همه چیز به یکباره جلوی چشمان شان ویران شده، فضای بازی ندارند وهمه چیزهای خراب شده در زیر دست وپای شان، کوچه ودشت را محو کرده است .ترس زلزله واز دست دادن مضطرب شان کرده است وهرروز زیر دست وپای بزرگسالان در انتظار بهتر شدن، وضعیت راتحمل میکنند. خانواده ها بی حوصله اند و نگران آینده کودکان . همه چیزشان را به یکباره از دست داده اند‌ . کارگران روز مزد ظلم مضاعف تحمل  می کنند و بدون هیچ پشتوانه تامین اجتماعی با چند سر عائله بیکارشده‌اند وکارگران چندین کارگاه و کارخانه  وشرکت های کوچکِ تخریب شده ،به انتظار کمک های خرد مردم چشم دوخته اند.

وعده وعیدهای سرِخرمن دولتی آزرده شان می کند زنان ودختران خصوصا در شهر وضعیت بدتری دارندوبی هیچ برنامه ای ساعتها زیر سقف چادرهای چسبیده به هم ومحبوس شدن درآن روزمره گی میکنند. خطر آلودگی آب جدی است وبرای جمع آوری زباله ها جز از طرف چند تیم کوهنوردی وتعدادی گروه های کوچک محیط زیستی اقدامی نشده است. احتمال شیوع وبا، شایعه نیست. آب تصفیه شده بعد از گزارش وبا بسیار سنگین وخطر ساز گزارش شده است. ساده نیست “زمستان در راه است”!

حداقلهای ضروری جهت مقابله باسرما در روستاهای زلزله‌زده وجود ندارد
حداقلهای ضروری جهت مقابله باسرما در روستاهای زلزله‌زده وجود ندارد

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود