تظاهرات کشاورزان ورزنه برای بدست آوردن حقابه قانونی خود

0

امروز دوشنبه ۱۷دی۹۷ تظاهرات کشاورزان ورزنه از عباس آباد با شعار «مرگ بر دشمن زاینده رود» و  «مسئول بی لیاقت استعفا استعفا» شروع شد.

کشاورزان گفته اند تا رسیدن به حق‌آبه قانونی خود در خیابان میمانند.

دبیر نظام صنفی کشاورزی اصفهان در پاسخ به این سوال که مسئولان امروز چه پاسخی نسبت به اعتراض کشاورزان داشتند، گفت: معاون سیاسی و امنیتی استانداری اصفهان، کشاورزان را به آرامش دعوت کرد!!!  اما گویا از اقدام موثر خبری نیست و تنها آب به استانهایی همچون چهارمحال و بختیاری و یزد منتقل می‌شود و کشاورزان از حق آبه خود همچنان بی نصیب مانده‌اند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا:

برآیند آمار موجود نشان می دهد که استان اصفهان بدترین روزهای خشکسالی در مقایسه با میانگین 40 سال اخیر را تجربه می کند.
حوضه زاینده رود از دو استان اصفهان و چهارمحال و بختیاری تشکیل شده که 93 درصد از مساحت و 98 درصد از جمعیت زیر پوشش این حوضه در اصفهان و هفت درصد از مساحت و 2 درصد از جمعیت زیر پوشش آن در استان چهارمحال و بختیاری قرار دارد.
زاینده رود 360 کیلومتر طول دارد که 280 کیلومتر آن آب ندارد و تالاب گاوخونی هم در نبود آب در سالهای آینده به تاکید کارشناسان یکی از چالشهای زیست محیطی کشور و فلات مرکزی ایران تبدیل می شود.
این رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته در دهه های اخیر به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه شده است.
تامین حقابه کشاورزی شرق اصفهان از جمله خواسته کشاورزان این استان است که به دلیل تامین نشدن آن موجب اعتراض آنان شده است.
برداشت بی رویه آب در بالادست زاینده رود از جمله چالشهای فراروی است که به گفته کارشناسان باید با همدلی و وحدت و در عین حال عزم و همت ملی آن را حل کرد.

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود