تجمع کارگران گروه ملی صنعتی اهواز برای آزادی همکارانشان

0

تجمع کارگران گروه ملی صنعتی اهواز برای آزادی همکارانشان
روز چهارشنبه ۳۰ خرداد ۹۷، جمعی از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران با حضور در مقابل بیت نماینده خامنه ای در خوزستان خواهان آزادی همکاران بازداشت شده خود شدند.

با وجود آزاد شدن تعدادی از کارگران بازداشتی در روزهای گذشته، هنوز ۶ نفر از آن ها در بازداشت به سر می برند.
گفتنی است روز گذشته کانال تلگرامی منسوب به کارگران شرکت گروه ملی در فراخوانی از کارگران شرکت خواسته بود در حمایت از همکاران بازداشت شده و اعتراض به ادامه بازداشت آن ها در تجمع امروز حاضر شوند.

تجمع کنندگان علاوه بر آزادسازی همکارانشان همچنین خواهان تعیین تکلیف این شرکت شده اند.
یکی از آنان درخصوص وضعیت پرداخت حقوق توسط این شرکت توضیح داد که کارگران تا کنون تنها حقوق فروردین را دریافت کرده اند و حقوق اردیبهشت به آن ها هنوز پرداخت نشده است.

طی روزهای گذشته استاندار خوزستان خبر از آزادی کارگران بازداشتی، پس از رایزنی با دادستان اهواز داده بود.
غلامرضا شریعتی همچنین وعده داده بود که تلاش می کند تا اگر هنوز کارگری در بازداشت به سر می برد، در روزهای آینده آزاد شود ولی کارگران می گویند تاکنون این امر محقق نشده است.
در تجمع امروز کارگران گروه ملی هیچ مسئولی برای پاسخگویی به کارگران حاضر نشد.

لازم به یادآوری است که تجمع کارگران گروه ملی در شامگاه یکشنبه هفته گذشته (۲۰خرداد) منجر به بازداشت بیش از ۵۰ کارگر و روز دوشنبه (۲۱ خرداد) به بازداشت چند کارگر دیگر منجر شد.
در روزهای بعد عده ای از کارگران آزاد شدند اما تعدادی از آن ها هنوز در بازداشت به سر می برند.

کارگران گروه ملی از روز سه شنبه ۸ خرداد در اعتراض به وضعیت پر ابهام این شرکت و تعیین تکلیف نشدن مالکیت آن دست به اعتراضاتی در برابر استانداری خوزستان زده بودند.
در سال گذشته نیز پرسنل این مجموعه بزرگ فولادی بارها در اعتراض به حقوق معوقه و وضعیت مالکیت این شرکت تجمعاتی برگزار کرده بودند.

شرکت گروه ملی سال ۱۳۸۸در راستای خصوصی سازی و اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی به یکی از شرکت های زیرمجموعه امیر منصور آریا واگذار شد ولی در ادامه با کشف اختلاس ۳۰هزار میلیارد ریالی و ارتباط آن با ۲ بانک بزرگ کشور، در سال ۱۳۹۰مدیریت آن به طور موقت در اختیار دادگستری قرار گرفت و در اسفند ۹۵ به بانک ملی واگذار شد.

بلاتکلیفی ابن شرکت موجب زیان انباشته در این مجتمع عظیم فولادی شده و باعث شده این شرکت که زمانی در صنعت فولاد کشور پیشرو بوده، اکنون تنها با پنج درصد ظرفیت خود کار کند.

گروه ملی صنعتی فولاد در سه سال اخیر به بدترین روزهای خود از زمان واگذاری این شرکت به بخش خصوصی رسید که باعث کاهش خطوط تولید، تعدیل نیرو و نیز پرداخت نامنظم حقوق و بیمه کارکنان شرکت شد.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود