تجمع اعتراضی کارگران شهرداری نیشابور مقابل ساختمان شورای شهر

0

کارگران منطقه دو شهرداری نیشابور دوشنبه شب ۲۴ دیماه ۹۷، با برپایی تجمع اعتراضی ۵ ساعته در مقابل ساختمان شورای شهر، خواستار پیگیری اعضای شورای شهر در ارتباط با مشکل تبدیل وضعیت شغلی خود شدند.

یکی از کارگران شهرداری نیشابور در رابطه با شکل‌گیری تجمع گفت: این اجتماع از حوالی ساعت ۴ عصر آغاز و تا ساعت ۹ شب ادامه یافت.
وی همچنین اضافه کرد: ما مقابل ساختمان شورای شهر هیچ نتیجه‌ای نگرفتیم و با پیگیری برخی ماموران انتظامی شهر نیشابور قرار است برای روز پنجشنبه در سالن ورزشی منطقه یک شهرداری نیشابور برای رسیدگی به مشکلات حدود ۳۰۰ کارگر معترض، جلسه‌ای تشکیل شود.

گفته می‌شود طبق نمونه قرارداد کاری که پیمانکار اخیرا به کارگران داده، دستمزد هر یک از کارگران به نسبت قبل که قرارداد مستقیم بودند، حدودا به نصف کاهش یافته است.
هریک از کارگران طبق قرارداد جدید که پیمانکار باید هفته‌ای ۴۴ساعت کار انجام دهند اما این مقدار کار درگذشته ۳۶ ساعت در هفته بود. علی‌رغم آن هیچ خبری از درج حق اضافه‌کاری‌ها و تعطیل کاری‌ها در این قراردادها مشاهده نمی‌شود. در عین حال حق سنوات کارگران که باید طبق قانون بر مبنای یک ماه حقوق در سال پرداخت شود در قرارداد جدید به ۶۴۲ هزار تومان کاهش یافته است.

این وضعیت در حالیست که یکی دیگر از مشکلات کارگران شهرداری منطقه دو؛ وصول نشدن برخی مطالبات از شهرداری است. در حال حاضر ۴ سال است هزینه‌های جارو را از جیب کارگران پرداخت می‌شود. پیش از این نیز هر یک از کارگران خدماتی بابت هرینه جارو ۲۶۰ تا ۲۷۰ هزار تومان دریافت می‌کردند. همچنین برخی از مزایای رفاهی و عرفی کارگران همانند اقامت ۵ روزه در شمال کشور از ماه‌ها قبل حذف شده است. در عین حال یک سال است حق اضافه‌کاری و تعطیل کاری کارگران از سوی شهرداری پرداخت نمی‌شود.
در روزهای گذشته نه مسئولان دستگاه‌های اداری مرتبط و نه متولیان نهادهای صنفی کارگران شاغل در منطقه نیشابور به کارگران در مورد سرنوشت وضعیت شغلی و مطالباتشان توضیح مشخصی نداده‌اند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود