تجمع اعتراضی سراسری معلمان در بیش از ۳۴شهر و ۱۷ استان به مناسبت روز معلم

0

تجمع اعتراضی سراسری معلمان در بیش از ۳۴شهر و ۱۷ استان به مناسبت روز معلم

 

به‌دنبال فراخوان سراسری معلمان برای تجمع در روز معلم، روز پنجشنبه ۱۲اردیبهشت۹۸، معلمان در ۳۴ شهر و ۱۸ استان کشور دست به تجمع و اعتراض زدند.

شهرهای تهران، تربت حیدریه، سنندج، ارومیه، یزد، همدان، دیواندره، ملارد، تبریز، قزوین، جوانرود، اردبیل،  کرمانشاه، همایونشهر، ساری، خرم‌آباد، مریوان، مهاباد، کرج، دهگلان، نجف آباد، الیگودرز، استان مرکزی، اسلام‌ آباد، کامیاران، کوهدشت لرستان و مشهد از جمله شهرهایی بود که معملان در  مقابل اداره آموزش و پرورش در تجمع  کردند.

آنها شعار می‌دادند “درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید”، “معلمین زندانند، اختلاس‌گران آزادند”، “معلم زندانی آزاد باید گردد”، “معلم می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد” و “کارگر، معلم، دانشجو، اتحاد اتحاد”. حضور گسترده زنان در این تجمعات چشمگیر بود.

تظاهر کنندگان در پلاکاردهایی که در دست داشتند نوشته بودند «آموزش رایگان و کیفی و عادلانه حق تمامی کودکان ایران» و «حقوق معلمان یک‌سوم خط فقر است».

علاوه بر تهران، مشهد، کرمانشاه، تبریز، اهواز، سنندج، اصفهان، یزد، اورمیه، قزوین، شیراز، کرج، اراک، همدان، اردبیل، ساری، خرم‌آباد، رشت، ایلام، مهاباد، مریوان، کامیاران، جوانرود، دیواندره، اسلام‌آباد، قروه، تربت حیدریه، ممسنی، بوکان، مریوان، دهکلان، سقز، الیکودرز، درود و دیگر شهرهای ایران صحنه این تظاهرات و اعتراضات بودند.

در کرمانشاه معلمان شعار می‌دادند “حقوقهای نجومی فلاکت عمومی”، معیشت منزلت حق مسلم ماست” و “این همه بیعدالتی هرگز ندیده ملتی”. در کرج تظاهر کنندگان شعار می‌دادند “سوریه رو رها کن فکری به‌حال ما کن”، “تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم” و “فرهنگی بیدار است از تبعیض بیزار است”.

در اهواز تظاهر کنندگان در بنرهایی که در دست داشتند نوشته بود “نه به شکاف طبقاتی و تبعیض و بیعدالتی” و “معلم بیدار است از ظلم و جور بیزار است”.

در تهران نیروهای سرکوبگر با یورش به معلمان و ضرب ‌و شتم آنها درصدد پراکنده کردن آنها بر آمدند که با مقاومت معلمان مواجه شدند. شماری از معلمان در این تظاهرات دستگیر شدند. در برخی از شهرها مانند اصفهان، اینترنت منطقه تظاهرات را قطع کردند.

 

 

برخی از خواسته‌های معلمان روی پلاکاردهایشان نوشته شده است از جمله:

شرکتی کردن و برون سپاری آموزش را متوقف کنید

آموزش رایگان کیفی و عادلانه حق تمام کودکان

ما خواهان تغییر بانک عامل حقوق فرهنگیان هستیم

 

در مشهد معلمان شعار می‌دادند: «معلم راهنماست، استبداد برفناست»!

همدان – سخنان یکی از معلمان در روز معلم: ما در برابر بی عدالتیها و ظلم سکوت نمی کنیم و آنان که در برابر این بی عدالتیها سکوت می کنند، قطعا از ظالمان هستند.

 

در اهواز جمعی از معلمین و فرهنگیان در مقابل اداره آموزش و پرورش تجمع کردند.

آنها شعار می دادند

«معلم زندانی آزاد باید گردد».

 

بر روی پلاکاردهای آنها نوشته شده بود:

معلم پابرجا می ماند – حقش را می‌ستاند

معلم بیدار است – از ظلم و جور بیدار است

نه به شکاف طبقاتی و تبعیض و بی‌عدالتی

ایرانی صلح، دوستی، آزادی، آرامش، آسایش، رفاه اجتماعی و معیشتی می‌خواهد

بر روی یکی از پلاکاردها نوشته شده بود:

هدف از نگه داشتن آموزش و پرورش در فقر و ناکارآمدی چیست؟

ما مردم ایران زندگی سخت و زیر خط فقر را انتخاب نکرده ایم زندگی فلاکت بار و پر از استرس را شما به مردم ایران تحمیل کرده اید. قابل توجه مسئولینی که به جای مردم تصمیم می گیرند

ترس، سکوت، مدارا، قناعت و عدم مطالبه گری عامل اصلی اجحاف و نادیده گرفتن حقوق انسانی،شهروندی، مدنی و معیشتی ماست.

 

یکی از معلمین در این تجمع ضمن صحبتهایی گفت:

معلمین زندانی بدلیل اینکه از ما حمایت کردند، دارند به جای ما هزینه می دهند. همکاران عزیز با سابقه و پیشکسوت جا دارد  که همه شعار بدیم جای معلم زندان نیست. معلم زندانی آزاد باید گردد.

 

در تجمع اعتراضی معلمان در کرمانشاه  یکی از معلمان طی سخنانی که مورد تأیید همه  فرهنگیان و معلمان حاضر قرار گرفت گفت:‌

«ما می دانیم که هیچ اراده ای برای کار کردن در حاکمیت وجود ندارد. ما چهل ساله که این را  دیدیم. و از اینها هم نمی خواهیم کاری کنند. چرا؟ مدیریت شما چگونه است که یک درصد ثروت ۹۰درصد را می خورند و هیچ کس حرفی هم نمی زند؟

 

ما سوال داریم. اگر جای کسانی که سوال می کنند، زندان است ما این را اعلام کنیم، همه در زندانیم! همه ما مخصوصا بازنشستگان، واقعا زندانند. ما همه شرمنده فرزندان خود هستیم. ننگ بر آنانی که چشم بر اختلاس می بندند و ما را فقیر می کنند…. ما دیگر امیدی از اینها نداریم. اینها ثابت کردند که هیچ کاری نمی کنند. ما فقط آمده ایم اینجا به عنوان علامت سوال می دانیم می دانیم گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله ما البته آنچه بجایی نرسد فریاد است».

در  تبریز معلمان در تجمع اعتراضی خود سرود ای ایران را خواندند.

تجمع معلمان مشهد مقابل اداره کل خراسان رضوی

همدان – سخنان یکی از معلمان در روز معلم: ما در برابر بی عدالتیها و ظلم سکوت نمی کنیم و آنان که در برابر این بی عدالتیها سکوت می کنند، قطعا از ظالمان هستند…….

شیراز – خبرنگار سایت مجاهد- تجمع معلمان به‌مناسبت روز معلم در شیراز

کرج – تجمع معلمان

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود