تجمع اعتراضی دانشجویان در خوابگاه های طرشت۲، طرشت۳ و احمدی روشن و بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شریف

بیانیه شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شریف درباره ی تجمع اعتراضی دانشجویان در خوابگاه ها

0

سه‌شنبه شب ۷ اسفند ۹۷، در حوالی ساعت ۲۱ تجمعی اعتراضی در خوابگاه های طرشت ۳، طرشت۲ و احمدی روشن صورت گرفت. تجمع ها با خوابگاه پسرانه طرشت۳ شروع شد و در ادامه دختران در خوابگاه طرشت۲ تجمعی صورت دادند و پس از مدتی خوابگاه پسرانه ی احمدی روشن نیز به اعتراضات پیوست و تجمعی اعتراضی در آن شکل گرفت.

اعتراضات در خوابگاه های طرشت۳ و احمدی روشن تا ساعتی ادامه داشت و سپس پایان یافت اما در خوابگاه دخترانه طرشت۲ دختران اعلام کردند که تا حضور یکی از مسئولان دانشگاه در جمعشان برای پاسخگویی به تجمع ادامه خواهند داد.
علیرغم سرمای شدید هوا تجمع دختران حدود دو ساعت به طول انجامید اما مسئولان دانشگاه حتی این کمترین درخواست دانشجویان را اجابت نکردند و از حضور در بین دانشجویان امتناع کردند.
شورای صنفی دانشجویان شریف این رفتار تحقیر آمیز مسئولان دانشگاه را به شدت محکوم می کند.
این تجمعات در اعتراض به ناامنی‌ها، خفت گیری‌ها، زورگیری‌ها و سرقت‌ها در مناطق طرشت و آزادی که دانشگاه شریف و خوابگاه های آن در آن قرار دارند و همچنین عدم وجود سرویس حمل و نقل مورد نیاز دانشجویان صورت گرفت.
اما آنچه موجب شروع اعتراضات بود بی توجهی و پاسخ ندادن ریاست دانشگاه، جناب آقای دکتر فتوحی، به نامه ی پویش دانشجویی #امنیت_نداریم بود که بیش از ۲۴۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه شریف آن را امضا کرده بودند.
شورای صنفی دانشجویان دانشگاه شریف حمایت کامل و قاطع خود را از این تجمعات مسالمت آمیز که بر مبنای اصل ۲۷ قانون اساسی ، ماده ۱۲ منشور حقوق دانشجویی و ماده ۴۷ منشور حقوق شهروندی، یک حق شهروندی و دانشجویی محسوب می گردد اعلام می دارد.
طبق این اصل “تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها مسالمت آمیز، بدون حمل سلاح و به گونه ای که مخل مبانی اسلام نباشد، آزاد است.” این تجمعات بدون هیچ گونه درگیری، توهین، آسیب به اموال عمومی و مشکل دیگری به پایان رسید و لذا هرنوع برخورد با شرکت کنندگان در تجمع نقض صریح قانون اساسی، حقوق دانشجویی و حقوق شهروندی خواهد بود و شورای صنفی از تمامی دانشجویان شرکت کننده در این تجمعات می خواهد در صورتی که حتی کوچکترین برخوردی با آنان صورت گرفت شورای صنفی را مطلع کنند.
دقایقی پیش معاونت دانشجویی دانشگاه به شورای صنفی اعلام کرد که به درخواست دکتر فتوحی، ریاست دانشگاه در اوایل هفته ی آینده، شنبه یازدهم یا یکشنبه دوازدهم اسفند جلسه ای بین اعضای منتخب هیئت رئیسه ی دانشگاه و اعضای شورای صنفی برگزار خواهد شد که زمان دقیق آن متعاقبا اعلام می گردد.
شورای صنفی دانشجویان بار دیگر بر دو مطالبه ی به حق دانشجویان مبنی بر پیگیری مسئولان دانشگاه برای ورود مسئولان عالی کشور به معضل ناامنی منطقه طرشت و آزادی و برقراری سرویس حمل و نقل تاکید می کند و به نمایندگی از دانشجویان دانشگاه شریف اعلام می دارد که انتظار شورا و دانشجویان یک خروجی عملی و یک اقدام موثر از این جلسه خواهد بود.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود