انعکاساتی از علت‌های جلوگیری حکومت از کمک‌های بین‌المللی

0
در روزهایی هستیم که خسارات وارده سیل اخیر در ایران بیداد می‌کند و هیچ کمک جدی از سوی حکومت برای سیل‌زدگان انجام نمی‌شود، حال اینکه علی‌رغم آمادگی کشورهای مختلف برای کمک به مردم ایران اما حکومت از کمک‌های بین‌المللی نیز جلوگیری می‌کند.
سایت‌های نیوز بلیز استرالیا و تزاریسم آمریکا به این موضوع پرداخته‌اند.
نیوز بلیز استرالیا نیز در گزارشی در مورد ویرانی سیل و نقش سپاه با عنوان «ناکارآمدی که منجر به فاجعه شد» نوشت:
«حکومت ایران در تلاش است به منظور کاهش خشم عمومی آمار قربانیان سیل و خسارات را مینیمیزه کند.
سیلهای جاری در ایران پرده را از روی سیاستهای ویرانگر حکومت مذهبی ایران، کنار زد به ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی (IRGC)، که زیرساخت های شهری و روستایی را برای منافع خود از بین برده است . تخریب زیرساخت ها مردم ایران را در مقابل این سیل بی دفاع ساخت.
خبرنگار خبرگزاری فارس وابسته به سپاه گفت:
«دشمنان ما، به ویژه مجاهدین خلق، سعی می‌کنند از سیل با اطلاعات غلط و شایعات برای تخریب اعتماد مردم به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که بدنه انقلابی دارد سواستفاده کنند.»
همین منبع گفت:
«سرویسهای اطلاعاتی و امنیتی و قوه قضائیه باید در مورد این ناآرامی، به ویژه در فضای مجازی، هوشیار باشند و با افرادی که دروغ و شایعات را گسترش می‌دهند، بشدت برخورد کنند».
نقش سپاه پاسداران در فاجعه شیراز، جایی که در مسیل آب یک جاده ساخته شده توسط سپاه پاسداران برای جابجایی آب سواحل به مناطق دارای جمعیت بود، حتی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت حکومت ایران نتوانست آن را انکار کند.
زمانی که مطبوعات از شمخانی پرسیدند، شمخانی سعی کرد به طور ضمنی به مسائل دیگری رو آورد تا سپاه را مستقیم مسئول نداند وی گفت:
«این که آیا این بخش خصوصی یا دولتی بود، همه کسانی که این مسیر را ساخته‌اند ، متضرر شده اند.» او ادعا کرد که در مورد این واقعیت که «یک ارتش نظامی بر روی این مسیر کار کرده» گفت اطلاعات غلطی داده شده است.
اکنون که خسارا ت وارد شده است، حکومت تلاش مي‌كند از آشکار شدن ميزان دقيق خسارات مالی و جانی جلوگيري كند. نگرانی آنها برای رفاه مردم نیست، بلکه برای جلوگیری از سرخوردگی در برابر حکومت است. تمام ارقام در رسانههای رسمی به حداقل می‌رسند.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، گفت: «من از قوه قضاییه و دادستانی خواستم در برابر افرادی که دروغ و شایعات را گسترش می دهند یا آسیب می‌رسانند بشدت عمل کنند.
جلوگیری از افشاگری‌های مردمی
محمد جعفر منتظری، دادستان کل همچنین گفت:
«منابع اطلاعات نادرست شناسایی و دستگیر خواهند شد» (ایرنا، ۲۸ مارس ۲۰۱۹).
جاوید جاوید نیا، معاون دادستان کل جرایم سایبری، از پلیس فضای مجازی خواست تا کسانی که «دروغ های جدید را» منتشر می‌کنند دستگیر کنند.
سرهنگ داوود معظمی گودرزی معاون رئیس پلیس فضای سایبری گفت:
«منابع، تصاویر قابدار وقایع ایران باید توسط پلیس شناسایی و دستگیر شوند.»
در حالی که مقامات دولتی حکومت آخوندی ایران، قوه قضائیه و پلیس در مورد خنثی کردن افشای وسعت خسارات تلاش می‌کنند نیروهای پلیس بطور سیستماتیک در تلاشند تا مانع شاهدان عینی از جمع‌آوری خسارات وارده باشند.
ایالات متحده کمک ارائه می‌کند
در همین حال، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا، مایک پومپو، امروز متعهد به کمک به قربانیان سیل ایران شد و گفت ایالات متحده آماده ارائه کمک است. او در بیانیه‌ای به سوء مدیریت حکومت ایران برای سیل اشاره کرد و گفت: «از طرف مردم آمریکا، ما به قربانیان سیلهای اخیر در ایران تسلیت می گوییم. این سیلها یک بار دیگر سطح سوء مدیریت حکومت ایران در برنامه ریزی شهری و آمادگی اضطراری را نشان می دهد.»
پومپئو ادعای گزارش شده توسط وزارت امور خارجه ایران را رد کرد که تحریمهای ایالات متحده مانع کمکهای مالی هلال احمر ایران است.
وی در ادامه گفت : «حکومت بیرون را مقصر می‌داند، در حقیقت، سومدیریت آنهاست که ایران به این بلایا گرفتار شده است ، بیانیه پمپئو ادامه داد «ایالات متحده آماده است تا به فدراسیون بین المللی انجمن‌های صلیب سرخ و هلال احمر کمک کند و سپس پول را از طریق هلال احمر ایران برای تسریع در نظر بگیرد.»
تزاریسم نیز در گزراشی پیرامون ویرانی سیل و بی کفایتی حکومت ایران با عنوان «ویدیو تکان دهنده از بی کفایتی حکومت ایران نسبت به سیل ویرانگر» نوشت: «یک کلیپ ویدئویی که از داخل ایران آمده بی کفایتی مطلق رهبری فاسد ایران را نسبت به سیل ویرانگر نشان می‌دهد و اینکه چطور این فاجعه فرسایش طبیعی زمین ناشی از مدیریت غیر مسئولانه آب در ایران است.
همچنین نشان می‌دهد که یک ساختمان چند طبقه در استان لرستان غربی فرو ریخت. بحران زیست محیطی و جنگل زدایی به رهبری دولت نتیجه اش این فاجعه بود.
علیرغم پیش بینی بارانهای سنگین در این مناطق، ملاهای حاکم جنایتکار و فاسد حتی اقدامات حداقل برای مقابله با فاجعه سیل را انجام نداده‌اند.
یک کلیپ دلهره‌آور دیگر نشان می‌دهد که یک موتورسیکلت سوار بر اثر سیلابها در آب فرو می‌غلطد، در این کلیپ نشان داده م‌یشود که هیچ نشانه‌ای از کمک دولت وجود ندارد.
در دره شهر، استان ایلام، جنوب غربی ایران. بازماندگان سیل بسیار عصبانی هستند. بدون غذا، آب، بدون کمک و برق، هیچ مقام دولتی وجود ندارد. هیچ کس جرأت نمی‌کند به آنجا برود.»

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود