افزایش چشمگیر اعتراضات در ایران در هفته سوم آبان۹۷

0

اعتصاب سراسری و اعتراضات در ایران و بطور خاص اعتصاب کارگران و معلمان در هفته سوم آبان نسبت به هفته های قبل به طرز قابل توجهی افزوده شد.
کارگران و معلمان غیرتمند، «رو به میهن و پشت به دشمن»، خواهان رسیدن به تمامی حقوق ضایع شده خود شدند. دستگیری و تهدید و زندان هم نتوانست این فریادهای برحق را خاموش کند.

آمار اعتراضات

طی هفته گذشته جمعا ۴۳۲مورد اعتراض شکل گرفت؛

کارگران ۳۴مورد
غارت شدگان ۴مورد
دانشجویان ۱مورد
سایر اقشار ۲۴مورد
زندانیان ۴مورد
کامیونداران ۱۷مورد
فرهنگیان ۳۴۸مورد
متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۵۴مورد بود.

چارت حرکتهای اعتراضی هفته سوم آبان ۹۷

اهم اعتراضات:

کارگران:

اعتصاب بزرگ کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در شوش:

کارگران شرکت نیشکر هفت تپه در شوش تاکنون ۱۳روز متوالی است که در اعتراض به تعیین تکلیف نشدن وضعیت مالکیت شرکت و عدم دریافت مطالبات معوقه خود، دست به اعتصاب، تجمع و راهپیمایی زده اند.

در وهله اول آنها چندین روز در مقابل شرکت تجمع کردند. سپس به دلیل پاسخ نگرفتن به خواسته هایشان، اعتراض خود را به خیابانهای شوش کشاندند. آنها در خیابانهای شوش راهپیمایی کردند، در مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.

در محل مصلی نماز جمعه شوش تجمع کردند، همچنین همراه با خانواده خود و فرزندانشان، در خیابانها تجمع و راهپیمایی کردند، با نواختن طبل شعار دادند، تابوت شرکت را تشییع کردند و …

برخی از شعارهای آنها عبارت بود از:
«نترسید، نترسید، ما  همه با هم هستیم»، «مرگ بر ستمگر، درود بر کارگر»، «نه زندان، نه تهدید دیگه فایده نداره»، «کارگر میمیرد، ذلت نمیپذیرد»، «عزا عزا است امروز، روز عزاست امروز، کارگر هفت تپه، صاحب عزاست امروز»، «کارگر میمیرد، ذلت نمیپذیرد»، «قیام هفت تپه،‌ الگویی است برای سراسر کشور».

مغازه داران شوش هم در حمایت از کارگران، مغازههای خود را بسته و در تجمع آنها شرکت کردند.

در تجمع ۲۷آبان ۳نفر از کارگران ازجمله اسماعیل بخشی و محسن آرمان از نمایندگان کارگران و یک خانم از اعضای خانواده کارگران که مشغول گرفتن عکس بود، دستگیر شدند.

اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز:

کارگران گروه ملی فولاد اهواز، چندین روز است که در اعتراض به عدم دریافت ماهها دستمزد معوقه خود و بی توجهی مدیران کارخانه نسبت به مطالباتشان، دست به اعتصاب، تجمع و راهپیمایی در خیابانهای اهواز زدند. گروه ملی فولاد ایران شامل کارخانه فولادسازی، نورد کوثر، نورد تیرآهن، کارخانه لوله ‌سازی و ماشین ‌سازی است و حدود ۴هزار کارگر شاغل دارد.

اعتراض کارگران معادن ذغال سنگ کرمان:

۳هزار نفر از کارگران قراردادی شاغل در معادن ذغال سنگ کرمان (معادن هشونی، همکار، پابدانا) در اعتراض به مشکلات اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در جهت افزایش حقوقشان، دست به اعتصاب زدند. همچنین کارگران ۳معدن از معادن شن و ماسه اطراف جیرفت در اعتراض به پایین بودن حقوقشان، به مدت ۳روز دست به اعتصاب زدند.

تجمعات و اعتراضات کارگران شهرداریهای شهرهای مختلف:

طی این هفته کارگران فضای سبز شهرداری الوند،‌ کارگران فضای سبز شهرداری کاشان و کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق معوقه خود، دست به اعتصاب و تجمع زدند.

تجمع کارگران روغن نباتی جهان در زنجان:

کارگران روغن نباتی جهان در زنجان چند روز در اعتراض به عدم دریافت ۸ماه حقوق و ۲۸ماه حق بیمه دست به تجمع زدند.

تجمع کارگران در یاسوج:

کارگران یاسوج در اعتراض به فقر و خالی شدن سفرههایشان، در مقابل استانداری یاسوج تجمع کردند. کارگران محروم به نشانه خالی بودن سفرههایشان، سفره ای را پهن کرده و دور آن نشستند.

فرهنگیان:

تحصن سراسری معلمان :

فرهنگیان در اعتراض به سرکوب و زندانی کردن معلمان، وضعیت وخیم معیشتی، تبعیض علیه فرهنگیان شاغل و بازنشسته، گرانی، تورم افسارگسیخته و کاهش قدرت خرید این قشر، به دنبال فراخوانی که در فضای اینترنت داده بودند، طی روزهای سه شنبه ۲۲آبان و چهارشنبه ۲۳آبان دست به یک اعتصاب سراسری زدند.

آنها طی این ۲روز از حضور در کلاسهای درس خودداری کرده و در دفاتر مدارس، دبیرستانها و هنرستانها دست به تحصن زدند.

در بعضی از شهرها، دانش آموزان هم در همراهی و در حمایت از معلمانشان، دست به اعتصاب زده و کلاسها را تعطیل کرده و در حیاط مدارس تجمع کردند.

این اعتصاب طی ۲روز در ۸۱شهر و ۳۴۸مدرسه، دبیرستان و هنرستان و در ۲۵استان شکل گرفت. تعداد ۵۰نفر از معلمان بعد از این اعتصاب احضار و عده ای پیامهای تهدید آمیز دریافت کردند. همچنین تابحال ۱۲نفر از معلمان و فرهنگیان در شهرهای مختلف، توسط اداره اطلاعات دستگیر شدند.

غارت شدگان:

طی هفته قبل غارت شدگان موسسه توسعه نهال نشان البرز در تهران در مقابل بانک مرکزی، غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت در مقابل شعبه موسسه، غارت شدگان موسسه کاسپین در کرمان در مقابل و در ساختمان موسسه، تجمع کردند.

سایر اقشار: اهم اعتراضات و تجمعات سایر اقشار به این قرار است:

تجمع خانوادههای زندانیان:

خانوادههای 7زندانی (رحیم محرمی، داوود زند، وحید عسگری، حسین جعفری، مسعود بیات، محمد حبیبی، منصور نوروزی) که گفته شده قرار است دوشنبه ۲۸آبان در زندان زنجان اعدام شوند، در مقابل زندان زنجان تجمع کرده و خواستار توقف اعدام فرزندان خود شدند.

اعتراضات کشاورزان شرق و غرب اصفهان:

کشاورزان شرق و غرب اصفهان در اعتراض به عدم دریافت حق آبه خود، در خوراسگان، نجف آباد، ورزنه و اصفهانک چندین روز دست به تحصن و تجمع زدند.

اعتراضات و تجمعات در ده ونک تهران:

بعد از اینکه شهرداری یکی از واحدهای مسکونی اطراف دانشگاه الزهرا در ده ونک در تهران را تخریب کرد و قصد تخریب بقیه خانه ها را داشت، ساکنان این محله دست به اعتراض و تجمع زده و مأموران شهرداری را مجبور به عقب نشینی کردند.

تجمع مردم دهلران:

جوانان جویای کار دهلرانی در اعتراض به استخدام نیروهای غیربومی در شرکتهای نفت و گاز و پتروشیمی دهلران اعتراض کردند. آنان جاده منتهی به پتروشیمی دهلران را مسدود کرده و از عبور و مرور جلوگیری کردند.

تجمع پرسنل بیمارستان خمینی در کرج:

پرسنل بیمارستان خمینی در کرج در اعتراض به عدم دریافت حقوق معوقه تجمع کردند. آنها شعار میدادند: «نه 4ماه نه 5ما، یکسال حقوق نداریم»، «سفره ماخالیه، وعده وعیدکافیه».

تجمع بیماران تالاسمی:

بیماران مبتلا به تالاسمی در اعتراض به کمبود دارو و عدم کیفیت داروهای تولید داخلی در مقابل درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تجمع کردند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود