اعتصاب سراسری بازاریان در دومین روز خود

0

اعتصاب سراسری بازاریان که از روز دوشنبه ۱۶ مهر ۹۷، توسط کسبه و بازاریان بیش از ۵۰ شهر ایران آغاز شده بود به دومین روز خود رسید.

در چند ماه اخیر، ریال، واحد پول ملی ایران بیش از دو سوم ارزش خود را از دست داد که این امر مشکلات اقتصادی بسیاری را به همراه داشته است. اعتصاب سراسری کسبه و بازاریان نیز در اعتراض به مشکلاتی نظیر بی‌ثباتی نرخ ارز، گرانی، فقر، بیکاری، رکود بازار و افزایش نرخ تورم شکل گرفته است.

اعتصاب در روز دوشنبه در بسیاری از شهرهای ایران از جمله: سنندج، تهران، کرمانشاه، اندیشه، ایرانشهر، مشهد، اصفهان، تبریز، برازجان، گرگان، زنجان، بانه، مریوان، سقز، اراک، چابهار، هیرمند، کنارک، گرگاب، ارومیه، زاهدان، کازرون، گناوه، پارس آباد مغان، سردشت، پیرانشهر، رفسنجان، میاندوآب، رشت، پاوه و ابهر، شکل گرفت.
امروز سه‌شنبه ۱۷ مهر ۹۷، شهرهای اصفهان، اردبیل، قزوین، به اعتصاب پیوستند.

اعتصاب در حالی شکل گرفت که عده زیادی از نیروهای امنیتی در بسیاری از شهرها حضور داشتند و قصد جلوگیری از شکل گیری اعتصاب داشتند.

شرح حال اعتصاب:
  • یکی از شهروندان اردبیل اطلاع داد که بازار اردبیل نیز در اعتصاب بسر می برد و حکومت ماموران زیادی را در ورودی بازار مستقر کرده بود. ماموران اجازه عکسبرداری و فیلمبرداری به مردم نمی دادند.
  • در کرج خیابان موسوم به بهشتی، ساعت۱۰۳۰، مغازه‌ها همه بسته هستند. همه اعتصاب و بسته ، هر دو طرف خیابان بسته هستند.
  • بازاریان و کسبه تبریز، کرج، شهریار، شهرضای اصفهان و سراب اردبیل در اعتصاب هستند.
  • در تبریز بازار کفاشان در اعتصاب هستند.
  • در اصفهان بازار موبایل و بازار احمد آباد در اعتصاب هستند.
  • نیروهای امنیتی در کردستان نیز با ارسال پیام‌هایی تهدیدآمیز به بازاریان اعتصابی سعی در شکستن این اعتصاب دارند.
  • علی فاضلی، رییس اتاق اصناف ایران علت تعطیلی مغازه‌ها را “مناسب نبودن وضعیت و راکد بودن بازار” اعلام کرد.
  • مغازه داران و کسبه خیابان های طالقانی – شیخ مهدی و فلکه راهنمایی رانندگی در راستای همبستگی با اعتصاب سراسری بازاریان دست به اعتصاب زدند.

لازم به ذکر است رانندگان کامیون نیز از هفده روز پیش دست به اعتصاب سراسری زده و شمار زیادی از معترضان نیز تاکنون در این رابطه بازداشت شده‌اند.

پیش از این نیز در تیرماه سال جاری بازاریان تهران و بسیاری از شهرهای دیگر در واکنش به بی‌ثباتی نرخ ارز، رکود بازار و گرانی کالاها به مدت سه روز دست به اعتصاب زده بودند.

 

 

 

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود