اعتراض پرستاران به معاون پرستاری وزارت بهداشت

0 92

اعتراض پرستاران به معاون پرستاری وزارت بهداشت
جمعی از پرستاران در نامه‌ای سرگشاده خطاب به معاون پرستاری وزارت بهداشت، انسبت به شرایط خود اعتراض کرده و به بیان مطالبات خود پرداختند.

متن این نامه که رونوشت آن برای مقامات مسئول ارسال شده، به شرح زیر می باشد:

قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری به عنوان ام‌المطالب خواسته این صنف باید در اولین زمان ممکن اجرا و آئین‌نامه اجرایی آن توسط سازمان نظام پرستاری و وزارت بهداشت نوشته و در برنامه بودجه سال بعد این وزارتخانه آورده شود.
سایرموارد:
۱- حذف قاصدک و جدا شدن اضافه‌کاری و کارانه و به‌روز شدن پرداخت اضافه‌کاری و محاسبه‌ی کارانه به روش نظام نوین با افزایش سهم غیرپزشکان و جدا شدن سهم صندوق پرستاران مانند پزشکان به عنوان زیرساخت اجرای تعرفه‌گذاری.

۲- تعیین تکلیف تبدیل وضعیت همکاران قراردادی، پیمانی، شرکتی با وجود نیاز بسیار به خدمات ایشان.

۳- واگذاری سریع صلاحیت حرفه‌ای به سازمان نظام پرستاری براساس مصوبه‌ی شورای سیاست‌گذاری و شخص وزیر و اصلاح آیین‌نامه‌ی آن به طوری که ابزاری برای کنترل و رعایت شرح وظایف و نحوه‌ی به‌کارگیری نیروهای پرستاری باشد.

۴- پرستاران بخش خصوصی از امنیت شغلی مناسب برخوردار شده و پرستاران در این مراکز از نظر حقوق قانونی مانند کارگران و اداره کار، با تصویب مصوبه‌ای در دولت توسط سازمان نظام پرستاری مورد حمایت قانونی قرار بگیرند.

۵- اجرای کامل قانون ارتقای بهره‌وری در تمام دانشگاه‌ها و برای تمام گروه‌ها ازجمله همکاران فوریت‌ها و بیهوشی و اطالق عمل و پیگیری اجرای کامل آن برای همکاران درمراکز خصوصی و نیمه خصوصی و…

۶- اجرای کامل قانون بازنشستگی مشاغل سخت و زیان‌آور برای تمام گروه‌های پرستاری و اطاق عمل و بیهوشی و حذف آیین‌نامه وزارت بهداشت مبنی بر شرط سنی ۵۵ سال برای مردان و محدودیت ۲۵ سال سابقه کار برای بانوان.

۷- ایجاد تسهیلات مناسب جهت ارتقای همکاران بهیاری به پرستاری، مامایی، اتاق عمل و…

۸- ایجاد معاونت پرستاری دردانشگاه‌ها و اصلاح نحوه‌ی انتخاب مدیران پرستاری براساس شایسته‌سالاری.

۹- ایجاد تسهیلات مناسب جهت ارتفای همکاران بیهوشی و اتاق عمل با افزایش ظرفیت پذیرش ارشدهای مرتبط با این رشته‌ها و ایجاد رشته‌های ارشد متنوع برای ارتقای این همکاران (ارشد بیهوشی آموزشی، قلب، اعصاب و… / ارشد اتاق عمل آموزشی، قلب، اعصاب و…)

۱۰- حذف اضافه کار اجباری در بخش‌های دولتی و کنترل و نظارت بر بخش‌های خصوصی جهت کنترل سقف اضافه‌کار

۱۱- دستمزد واقعی و ماهیانه پرستاران متناسب با صنف پزشکان که دریافتی آنها برابر با دستمزد جهانی است با اختلاف حداکثر سه برابر در نرم جهانی افزایش یابد.

۱۲- برقراری فوق‌العاده ویژه برای پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دولتی مانند کارکنان ستاد که هم اکنون دریافت می‌کنند.

۱۳- استخدام پرستاران با توجه به اهمیت این حرفه و لزوم حفظ امنیت شغلی به‌صورت استخدام پیمانی باشد و ردیف استخدامی به نسبت دانشجویان فارغ‌التحصیل افزایش یابد.

۱۴- لزوم توجه به دانشجویان حرفه پرستاری و تامین خواسته‌های مشروح این صنف در نشست با شورای مرکزی دانشجویی سازمان نظام پرستاری.

۱۵- با توجه به اینکه اکثریت غالب پرستاران را بانوان تشکیل می‌دهند، در برخورد مستقیم با بیمار و همراهان محترم بارها شاهد برخوردهای قهری منجر به صدمه جسمی و روحی آنان در محیط کار بوده و هر روز هستیم. دولت محترم وزارت بهداشت را موظف کند تا شرایط مناسب و امنیت شغلی را جهت کار توام با امنیت برای آنان فراهم کند.

۱۶- اصلاح سختی کار همکاران و اتاق عمل و فوریت‌ها و هوشبری از درجه‌ی یک به درجه‌ی سه.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود