اعتراضات مردمی در هفته آخر شهریور ماه

0

در هفته گذشته ایام تاسوعا و عاشورای حسینی را پشت سر گذاشتیم، رژیم به شدت تلاش کرد که با سرکوب و گسیل ماکزیمم نیرو مانع از بروز اعتراضات مردمی بشود ولی با اینحال در شهرهای مختلف هیاتهای عزاداری به طرق مختلف صدای اعتراض و مظلومیت مردم را رساندند.

اعتراضات مردمی:

طی هفته گذشته جمعا ۱۶۰مورد اعتراضات مردمی صورت گرفت:
کارگران ۶مورد
غارت شدگان ۲مورد
دانشجویان ۲مورد
سایر اقشار ۸مورد
زندانیان ۵مورد
کامیونداران ۱۳۷مورد
متوسط اعتراض روزانه ۲۲ مورد

چارت حرکتهای اعتراض هفته آخر شهریورکامیونداران:

کامیونداران شهرهای مختلف قرار بود در پاسخ به فراخوان قبلی که در فضای اینترنت منتشر کرده بودند، در اعتراض به پایین بودن کرایه ها، گرانی قطعات یدکی و عدم پاسخگویی کارگزاران حکومتی به خواسته هایشان، دور جدیدی از اعتصابشان را از اول مهر آغاز کنند،‌ اما آنها این اعتصاب را از 31شهریور شروع کردند و به پیشواز اعتصاب رفتند. طبق اطلاعیه های که از کامیونداران شهرهای مختلف منتشر شده، گفته شده،‌ این کار یعنی شروع زودتر اعتصاب، برای اینست که کامیونداران بتوانند در هر استانی هستند، به استان خودشان بازگردند وگرنه بایستی منتظر هر نوع عواقبی باشند، چون کامیونداران اعتصابی با رانندگان اعتصاب شکن برخورد سختی خواهند کرد. این اعتصاب در روز اول مهر در ۱۱۱شهر از ۳۰ استان شکل گرفت.

کارگران:

مهمترین اعتراضات کارگران به این قرار بود:

اعتصاب کارگران پتروشیمی فارابی:

این کارگران در اعتراض به شرایط کاریشان،‌ از خوردن غذا در کارخانه خودداری کردند.

تجمع کارگران اخراجی پارس میل لنگ تاکستان:

این کارگران چند روز در اعتراض به اخراجشان تجمع کردند.

غارت شدگان:

در هفته قبل ۲مورد تجمع و اعتراض داشتند:
– غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران در مقابل بانک مرکزی با بستن خیابان میرداماد شعار میدادند: «ما بندگان الله، غارت شدیم به ولله».
– غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت در مقابل شعبه تجمع کرده و شعار میدادند: «در کشور اسلامی، دوساله که دویدیم، فریاد رسی ندیدیم»، «مرگ برگرانی»، «مرگ بر ستمگر، مرگ بر غارتگر».

دانشجویان:

طی هفته قبل دانشجویان تحصیلات تکمیلی دانشگاه علوم پزشکی بهشتی درخصوص تخلیه اجباری خوابگاههای دانشجویی ۲روز متوالی، تجمع کردند.

سایر اقشار:

تجمع خانواده‌های زندانیان زیر حکم اعدام:

خانواده‌های زندانیان زیر اعدام در قیر و کارزین در اعتراض به حکم اعدام فرزندانشان، تجمع کردند. آنها به محل دادگاه انقلاب قیر و کارزین رفته و محل را مورد هجوم قرار داده بودند.اما رژیم هر ۹ زندانی زیر حکم اعدام را روز ۳۱ شهریور در زندان شیراز اعدام نمود.

تجمع مردم لردگان:

طی هفته قبل مردم لردگان در اعتراض به گرانی افسارگسیخته و سرسام آور در خیابانها دست به تجمع زدند. نیروی انتظامی در قبال مردم، دست به شلیک گاز اشک آور زد.

تجمع در لردگان:‌

مردم لردگان در اعتراض به بی آبی و خشک شدن مزارع و زمینهایشان، جاده ترانزیتی لردگان به اهواز را بستند و در وسط جاده ایستاده و با بلندگو به صورت نوحه میخواندند:‌ «کربلا همین جاست، ما آب نداریم نینوا همین جاست ما آب نداریم».

تجمع مردم الوند:

مردم الوند در قزوین در اعتراض به وضعیت اقتصادی خود، بسته شدن کارخانه ها و بیکاری، همزمان با روز عاشورا در سطح شهر تجمع کرده و پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها نوشته شده بود: «عضویت غیرقانونی فرماندار در در هیأت مدیره شهر صنعتی»، «مسئولین دولتی برای حل مشکلات اقتصادی مردم فقط وعده میدهند»، «کارگران تحت شدیدترین فشارهای اقتصادی قرار دارند».

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود