اعتراضات مردمی به چه سمتی میرود؟

0

ترس و وحشت از اعتراضات مردمی در راس نظام چیزی است که در رسانه های خود رژیم قابل مشاهده است و سران رژیم مستمرا صحبت از امنیت میکنند:

نوروزیان معاون سیاسی؛‌ اجتماعی و امنیتی استاندار خراسان رضوی گفت: ما به زودی مراکز و اماکنی را اعلام خواهیم کرد تا مردم و گروههای مختلفی که اعتراض دارند، مجوز درخواست کرده و به آنها مجوز داده شود.

رحمانی فضلی وزیر کشور در مصاحبه ای که از وی سئوال شد آیا اعتراضات اخیر را ناآرامی تلقی میکند؛ گفت: اصلی‌ ترین موضوع ما در وزارت کشور در حوزه امنیت است. امنیت، شقوق مختلف دارد، اما تعریف ما از امنیت، تهدیدهای معاندین، دشمنان و کسانی است که میخواهند در جامعه اقداماتی انجام بدهند تا نظم عمومی جامعه دچار خلل شود.

گر باب شود هر کس به محض اینکه به خیابان آمد حقش را بگیرد، کارها از مدار اصلی و نظامات امنیت ساز جامعه خارج میشود و معاندان و مخالفان هم از این اتفاقات سوءاستفاده کرده و در فضای هیجانی شعارهایی القا میکنند که خواست مردم نیست. در اغلب موارد مردم برای یک موضوع صنفی به خیابان آمدند اما بعد که بواسطه نفوذ دشمنان شعارها تند شد، بلافاصله مردم صفشان را جدا کردند و حتی در بیشتر موارد با نیروهای امنیتی و انتظامی همکاری هم داشتند. هزینه دیگر اینست که در خلال چنین اتفاقاتی، عموم مردم نگران میشوند.

 

چارت اعتراضات

 

آمار اعتراضات:

طی هفته گذشته جمعا ۵۷ مورد اعتراض انجام شد
کارگران ۲۷ مورد
غارت شدگان ۲ مورد
بازنشستگان ۱ مورد
فرهنگیان ۱ مورد
دانشجویان ۱ مورد
سایر اقشار ۲۰ مورد
اعتصاب غذا ۵ مورد
متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۸ مورد بود.

کارگران:

طی هفته ای که گذشت کارگران ۲۷ مورد اعتصاب و تجمع داشتند. اهم اعتراضات کارگران به این قرار بود:
– کارگران مجتمع نیشکر هفت تپه در شوش ۹روز متوالی در اعتراض به واگذاری بخشهای مختلف این شرکت به شرکتهای دیگر که کار و زندگی آنها را تهدید میکند؛ اعتصاب کردند.

– کرگران گروه ملی فولاد اهواز ۹ روز است که در اعتراض به عدم دریافت ۵ماه حقوق و حق بیمه؛ افت تولید؛ خطر تعطیلی کارخانه و بیکاری؛ دست به اعتصاب زدند. آنها روز شنبه بعد از تجمع در مقابل استانداری اهواز؛ در سطح خیابانها راهپیمایی کردند. آنها شعار میدادند: «کشور ما دزد خونه است؛ توی جهان نمونه است».

غارت شدگان:

در هفته ای که گذشت غارت شدگان ۲ تجمع و اعتراض داشتند. این تجمعات به این قرار بود:
– تجمع غارت شدگان موسسه کاسپین در تهران در مقابل بانک مرکزی با شعار: «اول مجوز میدن؛ بعد پولارو کش میرن»؛ «پولهایمان را دزدیدند؛ دروغ میگن پس دادند»؛‌ «مفسد اقتصادی اعدام باید گردد»؛‌ «ملت شده آواره؛ تسویه حساب شعاره»؛ «بدست بانک مرکزی؛ سپرده‌ها غارت شد».

– تجمع غارت شدگان موسسه کاسپین در رشت با شعار: «نه قاضی نه دولت؛ نیستن به فکر عدالت».

بازنشستگان:

در هفته گذشته بازنشستگان فولاد اصفهان در اعتراض به عدم دریافت مطالباتشان تجمع کردند.

فرهنگیان:

در هفته گذشته نمایندگان معلمین خرید خدمات آموزش و پرورش سراسر کشور در اعتراض به تبعیض و کمبود نیرو؛ در مقابل مجلس تجمع کردند.

دانشجویان:

در هفته گذشته دانشجویان تحصیلات تکمیلی ساکن در خوابگاههای دانشگاه علوم پزشکی در تهران در اعتراض به تخلیه خوابگاههایشان؛ تجمع کردند.

سایر اقشار:

در هفته ای که گذشت؛ ۲۰ مورد اعتراض؛ تجمع و اعتصاب توسط اقشار مختلف صورت گرفت.
بطور متوسط در هر روز  ۳ اعتراض صورت گرفت.

اهم اعتراضات به این قرار بود:
– در مریوان بعد از اینکه سپاه مراتع جنگلی مناطق مرزی را توپ باران کرد و این مناطق دچار آتش سوزی شد؛ مردم و جمعی از فعالین زیست محیطی برای خاموش کردن آتش رفتند و یک توپ عمل نکرده به علت گرما و آتش؛ منفجر شد و ۶ نفر ازجمله ۴ نفر از فعالین زیست محیطی کشته شدند.
مردم مریوان در مقابل بیمارستان بوعلی این شهر و سایر خیابانها تجمع و راهپیمایی کردند. آنها شعار میدادند: «هر کسی که وطن پرست است به ما بپیوندد»؛ «کاک شریف راهت ادامه داره»؛ «شهید نمیمیرد»؛ «کاک شریف نمیمیرد»؛ «تا یک کرد مانده باشد؛ کردستان هم باقی است»؛ «نیروی امنیتی بلای جان ما شده».

– طی این هفته مردم مریوان در اعتراض به عدم جمع آوری زباله ها در سطح شهر؛ زباله ها را به مقابل شهرداری مریوان منتقل و آنها را آتش زدند.

– بعد از اینکه شهردار مریوان تهدید کرد؛ مردم درخصوص وضعیت زباله ها حق اعتراض ندارند؛ مردم مریوان زباله های خود را به مرکز شهر آورده و در خیابان به آتش کشیدند.

– در پی فراخوان کامیونداران؛ در اعتراض به پایین بودن نرخ کرایه و گرانی ابزار و الزامات؛ کامیوندران در باغ بهادران و حومه؛ اهواز؛ شاپور جدید در اصفهان؛ مشهد و ملایر و توابع آن دست به اعتصاب زده و در نقاطی با کامیونهای خود؛ تجمع کردند. در تهران هم رانندگان کامیونها برای تجمع و اعتراض به مقابل مجلس رفتند؛ ولی از قبل نیروی انتظامی و لباس شخصی ها در محل مستقر شده و آنها را با باتوم مورد ضرب و شتم قرار داده و آنها را متفرق کردند.

اعتصاب غذا:

طی هفته گذشته پوریا ساعد موچشمی؛ حسین اسماعیلی؛ سعید مرادپور؛ مجتبی کونانی و علیرضا کونانی زندانیان زندان گوهردشت در اعتراض به مشکلات موجود در پرونده شان اعتصاب غذا کردند و در همان وضعیت با ضرب و شتم به انفرادی منتقل شدند.

جوانان آزادیخواه و برانداز به اعتراضات خود ادامه میدهند و تا براندازی و رسیدن به آزادی دست از اعتراض و قیام برنخواهند داشت.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود