اعتراضات سراسری در هفته سوم آذرماه

0

اعتراضات سراسری در شهرهای ایران در هفته گذشته همچنان ادامه داشت. شعارها هرچه رادیکال تر شده و راس نظام را نشانه رفته بود.

گزارش آماری اعتراضات:
طی هفته گذشته جمعا ۸۴مورد اعتراض در شهرهای میهن صورت گرفت
کارگران ۲۵مورد
دانشجویان ۲۹مورد
سایر اقشار ۱۸مورد
غارت شدگان ۴مورد
فرهنگیان ۱مورد
زندانیان ۴مورد
اعتصاب غذای زندانیان ۳مورد
متوسط حرکتهای اعتراضی روزانه ۱۲مورد بود.

چارت اعتراضات سراسری در هفته سوم آذرماه

مهمترین حرکتهای اعتراضی هفته :
کارگران:

اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز: روز شنبه ۲۴ آذر سی و ششمین روز اعتصاب کارگران بود. این کارگران برغم همه ممانعت های رژیم و حضور نیروهای انتظامی و گارد ضدشورش و بستن مسیر، تظاهرات و اعتصاب خود را ادامه دادند. یگان ویژه به همراه دهها اتوبوس جهت ایجاد رعب و وحشت در مرکز شهر مستقر شده. همچنین ادواتی همچون ماشینهای آتش نشانی، امداد و نجات در خیابانها مستقر کرده بود.
کارگران فولاد پنجشنبه هر هفته یک تریبون آزاد در محل تظاهراتشان برگزار کرده و نمایندگانشان اقدام به سخنرانی کرده اند.
در هفته ای که گذشت زنان بصورت فعال تری در تظاهرات کارگران حاضر شدند. علاوه بر این نمایندگانی از عشایر و هموطنان عرب اهوازی در حمایت از کارگران در تظاهرات آنان حاضر شدند.
در تهران جمعی از کارگران در حمایت از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز و کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل مجلس تجمع کردند.

حمایت از کارگران بازداشتی: بدنبال دستگیری چند نفر از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، خانواده‌های بازداشت شدگان و دوستان و همکارانشان در مقابل زندان اوین تجمع کردند.
تجمع کارگران نیشکر: کارگران فصلی و روزمزدی شاغل نیشکر هفت تیر در شوش برای پیگیری وضعیت شغلی خود تجمع کردند.
اعتصاب کارگران پتروشیمی فارابی: این کارگران به دنبال اجرایی نشدن وعده‌های مبتنی بر طبقه بندی مشاغل و پرداخت به موقع دستمزدهایشان، اعتصاب کردند.

اعتصاب و تجمع کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی کاشان: این کارگران در اعتراض به عدم دریافت حقوقشان اعتصاب کرده و جاده را بستند. کارگران مانع عبور هرگونه خودرو به داخل نیروگاه شدند.
اعتراضات کارگران شهرداری شهرهای مختلف: کارگران شهرداری شهرهای آبادان، بروجرد و اروند کنار در اعتراض به عدم دریافت ماهها حقوق معوقه خود، دست به اعتصاب و تجمع زدند.

غارت شدگان: در هفته ای که گذشت، غارت شدگان موسسه کاسپین (تهران، رشت، کرمان)، غارت شدگان موسسه بدر توس (مشهد) تجمعات اعتراضی داشتند. در تجمع غارت شدگان رشت که عموما زنان بودند شعار می دادند: تورم، گرانی مرگ بر روحانی
فرهنگیان: معلمان و دانش‌آموزان همدانی در اعتراض به رویکرد صدا و سیمای رژیم در جهت تخریب وجهه معلمان، مقابل اداره آموزش و پرورش همدان تجمع کردند. دانش آموزان نیز به حمایت از معلمان خود در این اعتراض حضور داشتند.

دانشجویان: دانشجویان در دانشگاههای مختلف کشور به مناسبت روز دانشجو اقدام به تجمع، برگزاری جلسات، مراسم، تریبون آزاد و صدور بیانیه کردند. دانشجویان دانشگاه تهران، دانشجویان دانشگاه تبریز، دانشجویان دانشگاه تربیت معلم تهران، دانشجویان دانشگاه سمنان،‌ دانشجویان دانشکده برق و کامپیوتر در دانشگاه نوشیروانی بابل،‌ دانشجویان دانشگاه اراک، یک دانشکده فنی در ابتدای خیابان دماوند در تهران، دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی در تهران، دانشجویان دانشگاه قزوین، دانشجویان دانشگاه صنعتی سهند در تبریز، دانشجویان دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در تهران،‌ دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی در شوشتر، اقدام به برگزاری تریبون آزاد و جلساتی نمودند.

آنها همچنین از اعتراضات کارگران فولاد اهواز، نیشکر هفت تپه، معلمان و … حمایت کردند.
از سایر اعتراضات دانشجویان میتوان به اعتراض دانشجویان دانشگاه نجف آباد در اعتراض به پایین بودن کیفیت غذای دانشگاه، دانشجویان دانشگاه اراک در اعتراض به عدم پاسخگویی مدیران دانشگاه به مطالباتشان، دانشجویان دانشگاه هنر اسلامی در تبریز در اعتراض به کیفیت پایین غذا و دانشجویان علوم پزشکی واحدهای مختلف دانشگاه آزاد در اعتراض به اشتباهات ایجاد شده در پذیرش دانشجویان ورودی سال۹۷، اشاره کرد.

سایر اقشار:

  • کارگزاران صندوق بیمه کشاورزی از استانهای مختلف در تهران در مقابل مجمع تشخیص مصلحت نظام و سازمان مدیریت تجمع کرده و خواستار پاسخگویی دولت در ارتباط با اشتغال و ایجاد زمینه‌های کاری در ارتباط با تخصص خود شدند.
  • رانندگان مستقر در دکلهای شرکت ملی حفاری ایران در اهواز در اعتراض به عدم دریافت ۱۰ماه حقوق معوقه و سوءمدیریت تجمع کردند.
  • جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی در مقابل دادسرای عمومی در تهران تجمع کردند. این خانواده‌ها خواستار آزادی کلیه زندانیان سیاسی از جمله کارگران، معلمان و دانشجویان شده و اعمال فشار به زندانیان با دادن گرسنگی و عدم برخورداری از حداقلهای رسیدگی پزشکی را محکوم کردند. آنها با خود پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن نوشته شده بود: «کارگر زندانی آزاد باید گردد»، «معلم زندانی آزاد باید گردد»، «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد»، «محاصره پزشکی و زجر کشی زندانیان ممنوع»، «به زندانیان گرسنگی ندهید».
  • هفته قبل کماکان، کشاورزان و حقابه داران خوراسگان در اعتراض به عدم دریافت حق آبه قانونی خود در محل چادر تحصنشان تجمع کردند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود