ادامه تجمع و اعتراض دانشجویان دختر خوابگاه چمران دانشگاه تهران

0

ادامه تجمع و اعتراض دانشجویان دختر خوابگاه چمران دانشگاه تهران

دانشجویان دختر خوابگاه چمران پس از زمان قانونی از خوابگاه خارج شده و پشت درب تجمع کردند.

دانشجویان دختر کوی چمران دانشگاه تهران همزمان با روز جهانی منع خشونت علیه زنان، برای دومین شب پس از ساعت اجباری بازگشت به خوابگاه پشت دربهای کوی چمران دانشگاه تهران تجمع کردند و خواستار لغو مقررات تبعیض‌آمیز علیه دختران دانشجو شدند.

آنها برای ورود بدون پرکردن فرم تعهد برای بار دوم در روزهای اخیر اقدام کردند.

خواسته های دانشجویان به این شرح هست

۱- رفع محدودیت ساعت ورود و خروج ، برداشته شدن فرآیندهای تعهد و تماس با والدین و برقراری امنیت با افزایش ساعت کاری سرویس‌ها، احداث خط اتوبوس و تاکسی

۲ – احترام  به حریم خصوصی دانشجو و برداشتن بنر توهین‌آمیز عفاف و حجاب از مقابل درب گیت ورودی

۳- بهبود کیفیت غذای دولتی سلف خوابگاه به‌جای توزیع غیر موجه غذای خانگی

در این تجمع دانشجویان یک مهلت یک هفته ای برای خواسته هایشان مشخص کردند و گفتند اگر ظرف یک هفته این خواسته ها عملی نشود مجددا اعتراضات خود را از سر خواهند گرفت و وعده تجمع در روز 16 آذر را برای پیگیری حقوق حقه شان یادآوری کردند.

اخیرا  نامه‌ای در خوابگاه‌های دختران دست به دست شد و دانشجویان خوابگاه چمران دانشگاه تهران، در پیامی از حرکت هم‌صنفان خود اعلام حمایت کردند. متن نامه :‌

سرمای پاییز امسال در حالی سپری می‌شود که دغدغه بسیاری از ما دانشجویان حل مشکلاتی است که جزو اصلی‌ترین نیازهایمان است و به خاطر سکونت در خوابگاه‌ها و بی‌توجهی مسئولان خوابگاهی، نه تنها از آن محروم هستیم بلکه مشکلات و فشارهای آزاردهنده دیگری را نیز تحمل می‌کنیم.

جریان اعتراض به وضعیت خوابگاه‌ها از دانشگاه تهران آغاز شد؛ روزهای گذشته بود که اعتراضات و تحصن‌های ادامه‌دار در خوابگاه چمران برگزار شد. اعتراضاتی که برخاسته از نگرانی و دغدغه‌ دختران دانشجو نسبت به در خطر افتادن محل زندگی و حیاتشان بود و مسائلی چون قطع مکرر برق و از کار افتادن سیستم‌های گرمایشی که حداقل‌های نیاز یک دانشجو است، آغازگر این نارضایتی‌ها بود.

البته مطالبات دانشجویان دانشگاه تهران به اینجا ختم نشد و مسائل دیگری چون دخالت‌های بی‌جای مسئولان خوابگاهی در حریم شخصی دانشجویان، محدودیت ساعت ورود و خروج دانشجویان و… از دیگر مشکلاتی بود که در جریان اعتراض و تحصن، خواستار برطرف کردن و حل آن شدند.

این مشکلات در خوابگاه‌ها متاسفانه فقط محدود به دانشگاه تهران نیست و خوابگاه‌های دانشگاه ما نیز با مسائلی از این دست روبرو هستند؛ تا جایی که خوابگاه‌هایمان به جای آن که محلی آرام و محیطی امن برای دانشجو باشند به مکانی پر تنش برایمان تبدیل شده است. مسائلی چون محدودیت ساعت ورود و خروج که برای دختران از ساعت ۶ صبح تا ۹ شب است و در صورت تاخیر یا نیامدن دانشجو با خانواده‌هایمان تماس می‌‌گیرند و با لحنی نامناسب آنها را مطلع یا بهتر بگوییم نگران می‌کنند و علت را از آنها جویا می‌شوند؛ این در حالی است که محدودیت برای پسران تا ساعت ۱۱ شب است ولی در صورت تاخیر یا نیامدن، مشکلی برایشان ایجاد نمی‌شود؛ این مسئله نمونه‌ای از قوانین تبعیض آمیزی است که بین خوابگاه دختران و پسران در حال اجرا است و با وجود اعتراض‌های فراوان، مسئولین پاسخگو نبوده‌اند.

علاوه بر این رفتارهای توهین‌آمیز مسئولین خوابگاه محل اعتراض بسیاری از دانشجویان خوابگاه دختران شده است، تا جایی که بسیاری از دختران خوابگاهی به خاطر مشکلات فراوان و رفتارهایی قیم‌مآبانه از این دست مجبور به ترک خوابگاه شده‌اند و تاکنون هیچ‌ مسئولی وظیفه خود ندانسته این مسائل را بررسی کند و تنها با وعده‌هایی پوچ دانشجویان را دست به سر کرده‌اند.

علاوه بر این هزینه و اجاره‌بهای این خوابگاه‌ها بدون اضافه شدن امکانات و مزایایی برای دانشجویان افزایش پیدا کرده است؛ این در حالی است که در تعدادی از خوابگاه‌ها با وجود سرمای زیاد هوا سیستم‌های گرمایشی از کار افتاده‌اند و هیچ‌کس به این وضعیت پاسخ‌گو نیست. با وجود تمام این مشکلات و بی‌اهمیت جلوه‌دادن آن از نگاه مسئولین دانشگاه و خوابگاه‌ها، دخالت آنها در حریم شخصی دانشجویان به هر نحوی، از مواردی است که اعتراض بسیاری از دانشجویان خوابگاهی را به همراه داشته است.

در همین راستا ما، دانشجویان ساکن خوابگاه‌های دانشگاه علامه خواستار رفع محدودیت ساعت‌های ورود و خروج، رفع قوانین تبعیض‌آمیز بین دانشجویان دختر و پسر، بررسی روند افزایش اجاره‌بهای خوابگاه‌ها با کمترین امکانات، عدم پاسخگویی مسئولین و ضعف‌های مدیریتی و اجرایی آنها هستیم. ما با جدیت دخالت در حریم شخصی و خصوصی دانشجو را محکوم می‌کنیم و برای رفع مطالباتمان در برابر بی‌کفایتی عملکرد مسئولین می‌ایستیم و تا برطرف نشدن تمام این مطالبات از پای نمی‌نشینیم.

 

 

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود