اتحاد دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تهران با کولبران

0

روز شنبه ۲ دی‌ ۹۶، اتحاد دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تهران با کولبران همراه  با پخش پوسترهایی در میان دانشجویان در برابر شلیک به کولبران با صدای بلند فریاد شد.
دانشجویان، میگویند :”طی ٩ ماه گذشته ۵٠ کولبر و کاسبکار جان خود را از دست داده‌اند که از این مجموع ٢٨ تن با شلیک مستقیم گلوله نظامیان حکومتی و ٢٢ تن در هنگام حمل یا از کوه سقوط کرده و یا در بهمن گرفتار شده و یا سکته کرده‌اند. همچنین ١٠٠ کولبر نیز زخمی شده‌اند که ۵٣ تن با شلیک گلوله و بقیه دچار حادثه شده‌اند.”
و “در تمامی این موارد حتی یک مورد حمل بار تفنگ، مواد منفجره و یا مواد مخدر نبوده است، حق کولبران، کار منصفانه، ایمن و دائمی است نه گلوله.”
درپی اقدام دانشجویان ؛ حراست آنان را بشدت تهدید کرد و پوسترها را ازروی برد دانشگاه جمع آوری نمود.
همبستگی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تهران با کولبران
کولبران: ریشه در کجاست؟
کولبران از تهیدست‌ترین اقشار مردم مناطق مرزی می‌باشند که از شدت فقر و تنگدستی، مجبورند برای امرار معاش خانواده‌ی خود، به این شغل پرمخاطره‌ و طاقت‌فرسا روی بیاورند؛ چرا که کولبری را آخرین راه تأمین معاش خود و خانواده‌شان می‌بینند.
اما پدیده کولبری را قبل از این‌که به‌عنوان یک شغل یا منبع درآمد برای مرزنشینان و امری اقتصادی تلقی و بررسی کنیم، باید ثمره حاکمیتی چپاولگر و فاسد بدانیم.
چرا جوانان، میان‌سالان، تحصیل‌کرده‌ها و دانشگاهیان ایران به این کار طاقت‌فرسا و خطرناک رو آورده‌اند؟.
«حتی افراد با کارشناسی‌ارشد و لیسانس هم کولبری می‌کنند. دانشجوی من شب‌ها کولبری می‌کند و صبح‌ها سر کلاس می‌آید… در یک خانواده گاهی سرپرست خانواده، گاهی فرزندان و حتی زنان هم کولبری می‌کنند. حتی افراد پیر ۶٠‌ساله هم کولبری می‌کند… حتی نخبگان شهرستان هم به‌اجبار کولبر می‌شوند». (عبدالصمد رحمانی، شهروند سردشتی، دارای دکترا و پژوهشگر در امر کولبری، روزنامه شرق، ۲۹تیر ۹۵)
روزنامه حکومتی شرق در گزارش تحقیقی دیگری از قول یک کولبر نوشته است:
«جوانهای ١٩، ٢٠ساله بودند که کشته شدند و تجربه کولبری هم نداشتند… کولبر تحصیل‌کرده هم زیاد هستند. وقتی از دانشگاه برمی‌گردند و کاری در شهرستان ندارند، مجبورند کولبری کنند…» (۹اردیبهشت ۹۵)
پدیده شوم کولبری ماحصل ۳۹ سال چپاول وغارت است که کمر به نابودی حرث ونسل مردم ایران بسته است .
همبستگی دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه تهران با کولبران

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود