آشنایی مختصر با ورزنه و علت اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان

0 43

آشنایی مختصر با ورزنه و علت اعتراضات کشاورزان شرق اصفهان
جغرافیا و تاریخچه ورزنه: ورزنه از تواقع بخش بن‌رود در فاصله ۱۱۰ کیلومتری شرق اصفهان و در نزدیکی زاینده رود و تالاب گاوخونی می‌باشد. ورزنه حدود ۲۳۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و در سال ۱۳۹۰ حدود پانزده هزار نفر جمعیت داشت.

از آنجایی که به طور سنتی زنان آن چادر سفید برسر می‌کنند، ورزنه را سفیدترین شهر ایران می‌نامند.
نام ورزنه به معنای کشت دانه و کار بر روی زمین است و روزگاری با نام نگین شرق اصفهان نامیده می‌شد.

علت و عوامل خشک شدن زاینده رود و تالاب گاوخونی
زاینده رود بعنوان مهمترین رودی که در مرکز فلات ایران جاری است، از بلندی‌های زردکوه بختیاری سرچشمه گرفته و از غرب به شرق تا ورزنه و در انتها به تالاب گاوخونی می‌ریزد. این رود که زمانی گهواره تمدن و جایگاه و بستر خلاقیت‌های گوناگون بشری بود، بدلیل سیاست‌های غلط و غارت‌گرانه رو به خشکی می‌رود و از مسیر ۳۵۰ کیلومتری آن، ۲۳۰ کیلومتر آن خشک شده است.

بدنبال خشک شدن زاینده رود، تالاب گاوخونی به مساحت ۴۷۰ کیلومتر مربع که بدلیل ارزش‌های زیست‌گاهی‌اش یکی از بیست و دو تالاب بین‌المللی ایران به شمار می‌رود به کویری سخت تبدیل شده که یکی از پیامدهای آن بوجود آمدن ریزگردها و وطوفان شن در منطقه است.

خشک شدن زاینده‌ رود از اواخر دهه ۷۰ شمسی در دولت محمد خاتمی شروع شد. محمد خاتمی انتقال آب زاینده رود را به استان یزد (شهر خودش) شروع کرد. بدنبال آن محمود احمدی‌نژاد، شرایط تقسیم آب را بهم زد و حق آبه شیخ بهایی که در دوران حکومت صفوی تنظیم شده و در آن حق بهره‌برداری از آب زاینده‌ رود برای هر روستا مشخص شده بود را نادیده گرفت. از سال ۱۳۸۳ به بعد زاینده رود با مدیریت جداگانه دو استان چهار محال و بختیاری و اصفهان اداره شد و فساد مالی و دزدی‌های سران حکومتی نیز مزید بر علت شد تا این رودخانه زیبا و کهنسال و تالاب گاوخونی رو به خشکی روند.

فاجعه خشک شدن زاینده رود به حدی است که عیسی کلانتری معاون حسن روحانی و رئیس سازمان محیط زیست در شهریور ۹۶ گفت: از زمان ساسانیان و هخامنشیان تا ۳۵ سال پیش هیچ وقت برداشت اضافه از منابع آبی کشور نداشتیم. در این ۳۵ سال ۱۲۰ میلیارد مکعب آبهای شیرین صدها هزار ساله که حدود ۷۵ درصد آبهای شیرین زیرزمینی بود را مصرف کردیم و حدود ۷۵ میلیارد مکعب آن در ۸ سال گذشته بوده است. ادامه این روند یعنی تخلیه ایران از جنوب البرز تا دریاهای آزاد و از شرق زاگرس تا مرزهای شرقی کشور.

تأثیر خشک شدن زاینده رود بر روی کشاورزان ورزنه و سابقه اعتراضات آنها
بدنبال سیاست‌های غلط و غارت گرانه، آب زاینده رود که از سالیان دور به زمین‌های کشاورزانه ورزنه اختصاص می‌یافت، اکنون به استان‌های یزد، قم، کاشان و کارخانه‌های بزرگی همچون فولاد مبارکه و ذوب آهن و صنایع شیمیایی فروخته می‌شود.

در صورتی که بدلیل خشک شدن زاینده رود، حق‌آبه کشاورزان ورزنه از بین نمی‌رفت، نه تنها ورزنه بعنوان یک قطب فعال کشاورزی، بلکه یکی از مهمترین مراکز گردشگری ایران می‌بود. در حالی‌که بدنبال خشک شدن زاینده رود و تالاب گاوخونی، امکان زندگی برای اهالی این منطقه نیز دیگر غیرممکن شده است. به طوری که به گفته استاندار پیشین اصفهان، بیش از ۵۰ هزار کشاورز به علت کم آبی زاینده رود بیکار شده‌اند.

مردم و کشاورزان ورزنه از سال ۸۸ شمسی نسبت به بی‌آبی شروع به اعتراض کردند. آنها از دسترسی بسیار کم به آب که در حقیقت پساب کارخانه‌های صنعتی می‌باشد، اعتراض داشتند. این پساب های که آلوده و سمی که بدون تصفیه در بستر زاینده رود رها می‌شوند، باعث تخریب زمین‌های کشاورزی کشاورزان ورزنه می‌شود.

در اسفند ۹۱ کشاورزان ورزنه در قطعنامه‌ای نسبت به فروش بی‌رویه آب از محل حق آبه کشاورزان، بارگزاری بیش از ظرفیت رودخانه و عدم نظارت و محافظت از رودخانه زاینده رود اعتراض کردند.

در اسفند ماه ۹۱، گروهی از کشاورزان شرق اصفهان پس از چهل روز اعتراض و دریافت نکردن هیچ پاسخی، اقدام به شکستن لوله‌های انتقال آب زاینده رود به یزد کردند که منجر به درگیری آنها با نیروی انتظامی و مجروح شدن تعدادی از کشاورزان شد.

در آبان ماه ۹۵ نیز کشاورزان ورزنه به نشانه اعتراض تراکتورهای خود را در ورودی شهر اصفهان مستقر کردند.
این بار ولی کشاورزان ورزنه از ۱۸ اسفند ماه بطور گسترده اعتراضات خود را شروع کرده و اعلام کرده‌اند تا رسیدن به خواسته‌های به حق خود دست از اعتراض برنخواهند داشت.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود