اوج گیری اعتراضات کارگری در کنار تظاهرات سراسری مردم ایران

0 399

در کنار اعتراضات و تظاهرات سراسری در شهرهای مختلف ایران، تجمعات اعتراضی کارگری نیز در واحدهای تولیدی و صنعتی از سرگرفته شده است.

روز دوشنبه ۱۸دی۹۶ طلا فروشان بازار مشهد، تهران و تبریز در اعتراض به افزایش مالیات دست به اعتصاب زده و اکثر مغازه‌های طلافروشان تعطیل شد. طلا فروشان مشهد جلوی اداره دارای تجمع اعتراضی واعتصاب کردند.

در شهر تبریز تعدادی از مغازه‌دارها با تهدید نیروهای لباس شخصی نیروی انتظامی مجبور به باز کردن مغازه‌های خود شدند.

نیروهای لباس شخصی مغازه‌داران را تهدید کرده‌اند اگر مغازه‌ها را باز نکنند  قفل مغازه‌ها را خواهند شکست و مجوز کسب آنها باطل خواهد شد.

در عسلویه کارگران پیمانکاری شاغل در فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی، روز دوشنبه ۱۸ دی‌ماه، در اعتراض به عدم پرداخت شش ماه مطالبات مزدی خود به صورت یکپارچه دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی کردند.

در اسلامشهر، کارگران شرکت حمل و نقل خلیج فارس، روز یکشنبه ۱۷ دی ماه، در اعتراض به خصوصی‌سازی، نداشتن امنیت شغلی و عدم پرداخت مطالبات خود دست از کار کشیده و در محوطه شرکت دست به تجمع اعتراضی زدند.

در رضوانشهر، کارگران شاغل پروژه ساخت سد شفارود ، روز یکشنبه ۱۷ دی‌ماه در اعتراض به ۶ ماه مطالبات مزدی و بیمه پرداخت نشده، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در اصفهان ۳۵۰ کارگر کارخانه چینی اصفهان، روز یکشنبه ۱۷ دی ماه، در اعتراض به عدم پرداخت حقوق سه ماهه خود، دست به تجمع اعتراضی زدند.

در قائمشهر، کارگران نساجی به دلیل طلب چند ماه حقوق خود، روز یکشنبه ۱۷ دی، دست از کار کشیده و اقدام به اعتصاب کردند. علیرغم پرداخت بخشی از حقوق کارگران توسط کارفرما، کارگران اعلام کردند هنوز بخش زیادی از مطالباتشان توسط کارفرما پرداخت نشده است.

در طبس کارگران شهرداری استان خراسان جنوبی که به صورت قراردادی و شرکتی در بخش خدمات و فضای سبز شهرداری مشغول به کار هستند، به عدم پرداخت سه ماه حقوق و عدم برخورداری از حق بیمه اعتراض کردند.

در هفت تپه کارگران مجتمع کشت و صنعت این شهر، روز یکشنبه ۱۷ دی در اعتراض به عمل نکردن کارفرما به وعده‌های خود در پرداخت مطالبات کارگران، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران معترض بخشی از جمعیت ۱۵۰۰ نفری افراد شاغل در مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه هستند که بین  ۱۵ تا ۲۰ سال، سابقه کاری دارند.

کارگران اعلام کردند همچنان که قبلا گفته بودند، در صورتیکه کارفرما به تعهداتش عمل نکند اعتصاب و اعتراضات گسترده خود را از سر می‌گیرند، این اعتراضات را مجددا از سر خواهند گرفت.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود