معاون رئیس جمهور آمریکا : اینبار ما در رابطه با ایران ساکت نخواهیم بود

0 293

معاون رئیس جمهور آمریکا : اینبار ما در رابطه با ایران ساکت نخواهیم بود
واشینگتن پست, ۳ ژانویه ۲۰۱۸ – هشت و سال و نیم قبل, آمریكایی ها ناظر خیزش مردم ایران برای خواست آزادی که حق طبیعی شان بود بودند.

در جنبش سبز, میلیون ها زن و مرد شجاع خیابانهای تهران و تبریز, قزوین و كرج و همچنین هر شهر و روستای در میان آنها را پر کردند.

آن معترضین شجاع به رهبر جهان آزاد برای کسب حمایت نگاه می كردند. ولی همانطور كه من برای اولین بار بعنوان عضو كنگره به چشم خود دیدم که رئیس جمهور ایالات متحده سکوت پیشه کرد.

بعد از شروع تظاهرات و تلاش های بیرحمانه رژیم در سركوب آنها, پرزیدنت باراك اوباما بطور مكررا در ابراز همبستگی آمریكا با اعتراض کنندگان ایرانی کوتاهی کرد.

بعنوان یك عضو كمیته امور خارجی كنگره, این بی عملی را به چشم دیدم: کنار گذاشتن اِعمال رهبری آمریكا بود.
درعین حال ایالات متحده در زمان اوباما از مقابله با این دولتِ سردمدار حامی تروریسم کوتاهی کرد – اشتباهی كه ایمنی و امنیت مردم آمریكا و متحدین ما را به خطر انداخت.

فقدان اقدامی از طرف دولت قبلی آمریکا در نهایت, حاكمان مستبد ایران برای سركوب مخالفان را جری و تشویق كرد. «انقلاب سبز» بیرحمانه فرونشانده شد و سكوت مرگبار خیابان های ایران با سكوت كركننده در كاخ سفید روی هم افتاد و همخوان شد.

تا امروز بسیاری از ایرانیان, ایالات متحده را بخاطر تنها گذاشتن آنها در ساعت مورد نیاز, مقصر می دانند.

امروز مردم ایران یك بار دیگربرای آزادی و فرصتها بپا خواسته اند و ایالات متحده تحت ریاست جمهوری ترامپ در كنارشان ایستاده است.

این بار ما ساكت نخواهیم ماند.

ماهها قبل از اینكه اعتراضات در ایران شروع شود, رئیس جمهور پیش بینی كرده بود كه روزهای رژیم ایران به شماره افتاده است.

وی در ماه سپتامبر در سخنرانی در ملل متحد گفت «مردم نیک ایران, خواهان تغییر هستند و بیشترین ترس رهبران ایران گذشته از قدرت وسیع نظامی ایالات متحده, از خود مردم ایران است».

این کلمات اکنون بیش از پیش به حقیقت پیوسته است. ترامپ سریعا به مردم ایران حمایت بی شائبه آمریکا را ابراز داشته است. او همچنین متعهد شده که در روزهای آتی همیاری بیشتری کند.

ما پیشاپیش تحریمهای جدیدی علیه سپاه پاسداران را صادر کرده ایم و رئیس جمهور مشغول بررسی اقدامات افزوده برای مجازات این رژیم بخاطر رفتار جنگ افروزانه و حمله به شهروندان می باشد.

ایالات متحده به روشنی و صراحت صحبت کرده است. متاسفانه بسیاری از شرکای اروپایی ما علاوه بر سازمان ملل تا کنون در اعتراضی محکم در رابطه با بحران فزاینده در ایران کوتاهی کرده اند.

زمان برای اینکه آنها در کنار مردم بایستند فرارسیده است. سرکوب انقلاب سبز در ۲۰۰۹ نشان داد که قیمت سکوت فاجعه بار است.

رئیس جمهور و من از رهبران کشورهای دوستدار آزادی در سراسر جهان می خواهیم دیکتاتورهای نامنتخب ایران را محکوم کنند و از حق غیرقابل انکار مردم ایران که آینده خود را ترسیم کنند و سرنوشتشان را خودشان تعیین کنند دفاع نمایند.

ما در کنار مردم پُرغرور ایران می ایستیم زیرا این کار درستی است و بخاطر اینکه تهران صلح و امنیت جهان را به خطر انداخته است.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود