قیام ایران – فرانسه ، ایتالیا ، سوئد و نروژ نیز از اعتراضات برحق مردم ایران حمایت میکنند

0 203

قیام ایران – فرانسه ، ایتالیا ، سوئد و نروژ نیز از اعتراضات برحق مردم ایران حمایت میکنند
پیش از این کشورهای آمریکا ، کانادا ، انگلستان و آلمان نیز از قیام مردم ایران حمایت کرده بودند.

فرانسه

به گزارش  سایت وزارت امور خارجة فرانسه روز  2 ژانویه 2018 ،  اولیویه گوون، معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه روز سه‌شنبه و در جریان یک نشست خبری به پرسشهایی درباره موضع کشورش در قبال اعتراضات مردمی روی داده در ایران پاسخ گفت.

معاون سخنگوی وزارت خارجه فرانسه اعلام کرد: «مقامات فرانسه با دقت تحولات ایران را پیگیری می‌کنند. حق اعتراض آزادانه و همچنین برخورداری از جریان آزاد اطلاعات, از حقوق اساسی هستند. فرانسه نگرانی خود را نسبت به شمار قابل توجه قربانیان و دستگیرشدگان این حوادث نیز ابراز می‌دارد. این موضوعات و بطور کلی مساله احترام به حقوق بشر, در قلب گفتگوها و مراودات ما با مقامات ایرانی طی هفته‌های پیش رو خواهد بود.»

به گزارش یورونیوز اولیویه گوون گفت، سفر ژان ایو لودریان, وزیر خارجه فرانسه به ایران به تعویق خواهد افتاد که دلیل آن, مشکلات برنامه‌ریزی سفر از سوی ایران است

ایتالیا

آنجلینو آلفانو، وزیر خارجه ایتالیا امروز گفت ، اعتراضات کنونی در نقاط مختلف ایران را دنبال میکنیم  و از مقامات رژیم ایران میخواهیم که آزادی بیان و آزادی تظاهرات را تضمین کنند . وی اضافه کرد ، با بالاترین دقت ، اعتراضات و خواسته های تظاهر کنندگان در ایران را دنبال میکنیم باید آزادی برای بیان و تظاهرات در ایران تضمین شود.

سوئد

مارگو والستروم وزیر خارجه سوئد نیز در پیامی در حمایت از قیام مردم ایران، گفت: «تظاهرات در ایران را دنبال می‌کنیم. مهم است که از خشونت بیشتر جلوگیری شود. آزادی اجتماع، یک حق پایه‌یی انسانی است».

نروژ

وزارت‌خارجه نروژ نیز در یک موضعگیری درباره قیام مردم ایران به رعایت حقوق مردم برای تظاهرات مسالمت‌آمیز فراخوان داد.
وزارت‌خارجه نروژ، اعلام کرد: «تظاهرات در ایران را با نگرانی عمیقی دنبال می‌کنیم. حیاتی است که حقوق پایه‌یی شهروندان برای تظاهرات مسالمت‌آمیز رعایت شود. باید از خشونت و از دست‌رفتن جانهای بیشتر جلوگیری شود».

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود