نگاهی به تاریخچه و سوابق مؤسسه مالی کاسپین

0 75

در جريان ساماندهي مؤسسات غيرمجاز، هشت تعاونی اعتباری شامل فرشتگان، الزهرای مشهد، حسنات اصفهان، دامداران و کشاورزان کرمانشاه، بدر توس مشهد، پیوند، امید جلین گرگان و عام کشاورزان مازندان در هم ادغام شده و با تغییر نام «آرمان ایرانیان» به «کاسپین» به‌عنوان پنجمین مؤسسه مالی و اعتباری غیربانکی در سال ۹۲ شروع به کار و از آبان ۹۳ مجوز پذیره‌نویسی دریافت کرد.

با توجه به شرایط مؤسسه کاسپین، عرضه سهام با استقبال مردم روبه رو شد و در کمتر از یک روز کل سهام عرضه شده توسط مردم خریداری شد. نهایتا در آذر ۹۴ مؤسسه کاسپین به ثبت رسید و در اسفند ۹۴ فعالیت این مؤسسه بعنوان پنجمین مؤسسه اعتباری مجاز آغاز به كار كرد

اما پس از حدود ۹ ماه، دادستان تهران، بنا بر گزارش بانك مركزي، اعلام كرد تعاوني فرشتگان (از زیرمجموعه‌های مؤسسه کاسپین) مبلغ ۸ هزار ميليارد تومان سپرده اخذ كرده و ۴ هزار ميليارد تومان كسري و زيان دارد و دو مدير آن نيز بازداشت شده‌اند.

بدنبال آن بانک مرکزی از تعیین تکلیف این تعاونی خبر داد و اینکه سپرده‌‌گذاران کمتر از ۱۰۰ میلیون، به شعب کاسپین مراجعه و سپرده‌های خود را تعیین تکلیف کنند. طبق آمار منتشر شده این افراد حدود ۴۰۰ هزار نفر می‌شدند. سپرده‌گذاران در مراجعه به شعب کاسپین متوجه شدند نه تنها سودی به آنها تعلق نمی‌گیرد بلکه از اصل سپرده آنها نیز بدون هیچ توضیحی کسر شده است.

بدنبال این دزدی و غارتگری آشکار، از روز اول مرداد ۹۶ سپرده‌گذاران کاسپین در اعتراض به خلف وعده مسئولان بانک مرکزی، در سراسر ایران تجمع اعتراضی و راهپیمایی برگزار کردند. آنها تاکنون موفق به دریافت مبالغ سپرده خود نشده اند زیرا به طور مثال شعبات کاسپین در شهرهای نیشابور، چالوس، اردبیل، بندرانزلی و تربت حیدریه، حتی یک میلیون تومان پول هم برای پرداخت به سپرده‌گذاران خود ندارند.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود