طاهر احمدزاده اولین استاندار پس ازانقلاب ایران در مشهد درگذشت

0 111

طاهر احمدزاده اولین استاندار پس ازانقلاب ایران در مشهد درگذشت – با کمال تأسف آقای طاهر احمدزاده پدر فدائیان شهید مسعود و مجید احمدزاده امروز پنجشنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ در سن ۹۶ سالگی  در مشهد به رحمت ایزدی پیوست.طاهر احمدزاده از دهه ۱۳۲۰ در «کانون نشر حقایق اسلامی» مشهد در کنار محمد تقی شریعتی فعالیت خود را آغاز کرد. او از فعالان نهضت ملی شدن نفت و از هواداران نهضت مقاومت ملی بود.

احمدزاده بین سال‌های ۱۳۳۶ تا ۱۳۵۷ بارها  بازداشت و زندانی شد. او یکی از ۱۱۲۶ زندانی سیاسی بود که در آبان ۵۷ از  زندان شاه  آزاد شدند.

بعد از انقلاب نیزآقای احمد زاده ابتدا استاندار خراسان بود از این سمت مدتی بعد از استعفای بازرگان کناره گیری کرد.  وی  بدلیل مخالفتهایش با سیاستهای ضد مردمی نظام ولایت فقیه چندین بار زندانی شد. وآخرین بار در  سال ۱۳۸۰ در سن هشتاد سالگی از زندان آزاد شد.

یکی از پسران او مسعود احمدزاده از بنیان‌گذاران سازمان چریکهای فدایی خلق بود و در سال ۱۳۵۰ اعدام شد. مجید احمدزاده دیگر فرزند او نیز همراه برادرش در ۱۱ اسفند ۱۳۵۰ اعدام شد. مجتبی احمدزاده پسر کوچکتر وی نیز در ۸ آبان ۱۳۶۰ در زندان اوین اعدام شد

 شادروان طاهر احمد زاده  سالها در زندانهای شاه و خمینی و مورد انواع شکنجه و آزار بود و سرانجام در حصر خانگی رژیم پلید ولایت‌فقیه جان باخت.

 مقاومت ایران با تسلیت به همه یاران و آشنایان و دوستان و همبندان طاهر احمدزاده از زمان جبهه ملی و نهضت ملی شدن نفت به رهبری دکتر مصدق تا انقلاب ضدسلطنتی مردم ایران همدردی خود را با خانواده بزرگ احمدزاده و هموطنان در مشهد ابراز می‌کند.

شادروان طاهر احمدزاده سالها با مجاهدین در زندانهای قصر و اوین به‌سر برد.

طاهر احمدزاده اولین استاندار پس ازانقلاب ایران در مشهد درگذشت

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود