25 نوامبر= ۴ آذر روز جهانی محو خشونت علیه زنان

25 نوامبر= ۴ آذر روز جهانی محو خشونت علیه زنان این روز برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است

0 118

25 نوامبر= ۴ آذر روز جهانی محو خشونت علیه زنان

از سال ۱۹۸۱، ۲۵ نوامبر هر سال ٬به عنوان روز جهانی رفع خشونت علیه زنان برگزیده شده است. این روز برای یادآوری عزم همگانی برای مبارزه با خشونت علیه زنان انتخاب شده است. شورای عمومی سازمان ملل متحد در ۱۷ اکتبر ۱۹۹۹ نامگذاری این روز را به عنوان روزی جهانی تصویب کرد.

این تاریخ به خاطر قتل وحشیانه سه خواهران میرابال، فعالان سیاسی اهل جمهوری دومینیکن انتخاب شده است.که زير پاشنه های ديکتاتور رافائل تروئيلو قربانی شدند،

خشونت عليه زنان يک مساله جهانی است. يک زخم سابقه دار، خونين، چرکين و ننگين که ریشه در اعماق تاریخ دارد.

اما خشونت در جهان معاصر به شيوۀ های مختلف اعمال می شود.

خشونت های خانوادگی، تجاوز، خريد و فروش زنان و دختران، تن فروشی اجباری، خشونت ناشی از جنگ، بردگی، تجاوز جنسی، کشتار دختران نوزاد، خشونت های سياسی، اقتصادی و غيره.

طبق آمار جهانی ۷۰ درصد از زنان تحت خشونت هستند. خشونت عليه يک چهارم زنان از ابتدای ازدواج آغاز می شود. در هر 12 ثانيه يک زن مورد آزار و اذيت قرار می گيرد. از هر سه زن در طول عمر شان يک زن بوسيله شريک زندگی خود مورد آزار و اذيت قرار می گيرد. خشونت در تمامی طبقات و نژاد های وجود دارد.

 

آمار بانک جهانی حاکی است تجاوز و خشونت خانگی بیش از خطر سرطان، تصادفات رانندگی، جنگ و مالاریا زنان بین ۱۵ تا ۴۴ ساله را در جهان تهدید می کند.

امروز وضعیت زنان ایران با مشکلات زیادی مواجه است.تحت این حاکمیت مذهبی زنان ایرانی بیشترین صدمات را دیده و بیشترین رنجها را کشیده‌اند.

زندگی زنان و دختران تحت حاکمیت ایران٬ قربانی قوانین منحط و ضد انسانی حاکم بر ایران می شود.زنانی که مورد حمله اسیدپاشی قرار می‌گیرند٬زنانی که به خاطر دفاع از ناموس خود پای چوبه دار می روند…

زندگی ریحانه جباری دختر  ۲۰ ساله‌یی که اعدام شد و هزاران ریحانه دیگر قربانی همین قوانین ضد زن می باشد که لباس قانون به تن کرده است.

پرونده تراژیک ریحانه جباری که حاضر نشد به اتهامات ساختگی علیه خود تن بدهد، بعد از مرگ یک مأمور حکومتی که وی در یک اقدام دفاع از خود به‌ضرب چاقو کشته بود، در حالی‌که او تلاش داشت به وی تعرض کند، یکی از لحظات نمادین در جنبش جهانی زنان باقی خواهد ماند و نشان می دهد که آزادی و برابری به‌خودی‌خود برپا نمی‌شود.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود