زندان اوین

0 188

آمار زندانیان سیاسی در زندان اوین

زندان اوین
زندان اوین بند نسوان
زندان اوین بند2 - الف
زندان اوین بند 209
زندان اوین بند 241
زندان اوین در دهه 1340 توسط رژیم محمدرضا شاه در زمینی به وسعت ۴۳هکتار ساخته شد.
زندان اوین در منطقه اوین درکه در منطقه سعادت آباد تهران قرار دارد. این محل خانه سید ضیاءالدین طباطبایی نخست‌وزیر معروف زمان رضا شاه بود.
زندان اوین در زمان شاه به‌دلیل شکنجه‌های سبعانه ای که به اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران و چریکهای فدایی خلق ایران در آن داده شد و به‌عنوان شکنجه‌گاهی مخوف و بدنام در اذهان مردم ایران نقش بست. اعدام ناجوانمردانه 9 انقلابی مجاهد و فدایی در 30فروردین 1354، یکی از جنایات هولناک رژیم شاه در تپه‌های زندان اوین است.
زندان اوین در دوران حاکمیت ولایت‌فقیه به محل سبعانه‌ترین اعدامهای سیاسی تاریخ ایران تبدیل شده. بعد از سی خرداد سال 1360 کمتر شبی بود که زندانیان تعداد تیرهای خلاص را تا 400 یا 450 شمارش نکنند.
اعدامها تا سال1361 در پشت بند4 زندانیان انجام می‌گرفت. دسته‌های 300 تا400نفری را در آنجابه جوخه‌های تیر‌باران می‌سپردند. بعد‌از مدتی در این محل آن‌قدر خون جمع شده بود که برای از بین بردن آن و عادی ساختن محل، لاجوردی، رئیس وقت این زندان، دستور داد در آنجادرختکاری و گل‌کاری کنند. یک‌سالن سرپوشیده برای اعدام ساختند که مجهز به صداگیر بود و زندانیان را در آنجااعدام می‌کردند. این سالن در خود زندان قرار دارد. محل دیگری که برای اعدام استفاده می‌کنند استخر زندان است. ویژگی استخر این است که شستشوی آن ساده‌تر می‌باشد.
زندان اوین در رژیم خمینی رسماً عنوان بازداشتگاه موقت را دارد اما زندانیانی در آن به‌سر می‌برند که بعضاً بیش از ده سال در بندها و سلولهای این شکنجه‌گاه مخوف به‌سر می‌برند.
زندان اوین از ساختمانها و بخشهای متعددی تشکیل شده که دور آن با سیم‌خاردار محصور است. در پشت این حصار محوطه مین‌گذاری شده‌یی وجود دارد که درون حصار اصلی است

رژیم ادعا می‌کند زندان اوین تحت سرپرستی سازمان زندانها وابسته به قوه سرکوبگر قضاییه اداره می‌شود. اما چنین نیست. هر قسمت این شکنجه‌گاه مخوف، در دست یک ارگان یا نهاد سرکوبگر رژیم است.

پاسخ بدهید

ایمیل شما ظاهر نمی شود